logo Silvarium tisk

Na Ukrajině je zaminováno více než 200 tisíc hektarů lesa

Rok 2023 byl druhým rokem ruské agrese na Ukrajinu. Válka dopadá také na lesy a lesnický sektor. Jurij Bolochovec, generální ředitel státního podniku Lesy Ukrajiny, shrnul v novoroční anketě Lesnické práce uplynulý rok z pohledu ukrajinských lesníků.

 

Jurij Bolochovec, generální ředitel státního podniku Lesy Ukrajiny

  • Můžete shrnout, jak jsou lesníci a lesy zasaženi aktuálními dopady ruské agrese na Ukrajině?

Následky pociťujeme každý den. Jedná se o raketové útoky na mírumilovná města na Ukrajině, dále o útoky kamikadze dronů. Jsou to neustálé protiletecké sirény. Děje se to stále, ale nemůžete si na to zvyknout.

Válkou samozřejmě trpí i les. Největším problémem je těžba. Bylo totiž zaminováno více než 200 tisíc hektarů. Doposud jsme vyčistili 44 tisíc hektarů. Zhruba 167 tisíc hektarů ještě potřebuje od ruských min vyčistit. Tento proces je ale velmi pomalý a nebezpečný. Navíc bohužel i po odminování existuje riziko, že v lese výbušný předmět najdete.

Lesníci pracující v oblastech blízko frontové linie riskují každý den vlastní životy. V létě jsme například zažili hrozný incident, kdy nepřátelská sabotážní a průzkumná skupina střílela na auto, ve kterém jelo šest našich zaměstnanců. Nejenže zabíjeli lesníky, ale těla navíc zaminovali. Tato válka si již vyžádala životy více než 90 lesníků, našich kolegů bránících Ukrajinu před ruským agresorem. Je těžké si představit, co se děje přímo na okupovaných územích. Je jasné, že k nim nemáme přístup. Naše rozvědka opakovaně zaznamenala, jak okupanti vyvážejí dřevo z našich lesů do Ruska.

Nejsme připraveni vzdát se jediného kousku země ve prospěch nepřítele. Budeme bojovat do posledního dechu a vyhrajeme.


Auto lesníků v Sumském regionu po útoku ruských vojáků. Foto: Lesy Ukrajiny

  • V roce 2022 začala transformace ukrajinského lesnictví. Jaký je současný stav procesu a s jakými problémy se potýkáte?

Dne 1. ledna 2023 zahájil činnost státní podnik Lesy Ukrajiny. Tento podnik spojil 140 lesnických podniků, které se staly pobočkami mateřského podniku. I ve válečných podmínkách Ukrajina pokračuje ve velkoplošné výsadbě nových lesů. Posilujeme ochranu státního lesního fondu, zavádíme moderní postupy lesního hospodářství. Asi se budete divit, ale státní lesy dnes vykazují mnohem lepší ekonomické ukazatele než před válkou. Ptáte se proč? Úspěchy jsou výsledkem reforem. Mezinárodní partneři již mnoho let radí Ukrajině, aby reformovala sovětský systém takzvaných lesních farem. Vláda nedokázala účinně kontrolovat práci malých lesnických společností. V loňském roce bylo řízení průmyslu centralizováno. Za poslední rok se radikálně změnilo lesnictví v zemi. Objevila se transparentnost, efektivita a kontrola.

Dalším krokem bude tzv. korporatizace, tedy vytvoření soukromého sektoru v lesním hospodářství (les je a zůstane samozřejmě majetkem státu). Mezinárodní partneři očekávají, že se transformujeme na státní akciovou společnost, což sami potřebujeme, protože to výrazně zvýší transparentnost a efektivitu hospodaření. Za rok fungování Lesy Ukrajiny prokázaly, že jdeme správným směrem, nemůžeme se tedy zastavit na půli cesty.

V současné době jsou Lesy Ukrajiny největším správcem státních lesů v Evropě. Rozloha lesního fondu, který společnost spravuje, je 6,7 milionu hektarů, zásoba činí 1,5 miliardy kubíků dříví, spravujeme více než 1 400 lesních školek a 10 moderních semenářských center. Lesy Ukrajiny zaměstnávají 33 tisíc lidí, z toho více než 2 000 brání aktuálně Ukrajinu v armádě.

  • Daří se Ukrajině vyvážet dřevo a výrobky ze dřeva do zemí Evropské unie?

Naše společnost vyváží pouze řezivo, ale jen velmi malé objemy (méně než 1 %). Vývozem se zabývají pouze podniky, které nakupují dřevo v otevřených online aukcích.

Během války Ukrajina ztratila možnost exportu na asijské trhy, ukrajinská ekonomika výrazně snížila spotřebu surovin.

Naše společnost ale převádí množství dřeva na frontu. Armáda jej používá ke stavbě opevnění. Na dřevě opravdu hodně záleží, pokud jde o obrannou schopnost země. Celková pomoc, kterou Lesy Ukrajiny a jejich předchůdci poskytli na podporu ozbrojených sil, již přesáhla 1,3 miliardy hřiven.

  • Jak by mohly země EU a lesníci z těchto zemí nejvíce pomoci ukrajinským kolegům?

Hlavním problémem lesního hospodaření během války zůstává těžba dříví. Pokud jde o prioritu, po deokupaci území jsou lesy poslední oblastí, která se odminuje. Nejdřív se vyčistí cesty, potom osady, nakonec les. Po odminování dostáváme povolení k provádění lesnických prací a vstupu do lesa. Měli jsme ale případy, kdy byli naši zaměstnanci vyhozeni do povětří poté, co taková povolení dostali. Tohle je válka. Rusko je teroristická země, která ničí vše, co jí stojí v cestě! Potřebujeme proces odminování lesa opravdu urychlit.

Pokud nám země EU mohou v tomto pomoci, byli bychom velmi rádi a vděční.

Musíme co nejdříve obnovit zemi po nepřátelských akcích. Možná vás to překvapí, protože válka ještě neskončila a je nepravděpodobné, že by se tak v blízké budoucnosti stalo. Ale Ukrajinci jsou takový národ. Milujeme práci, chceme pracovat a získáme zpět všechny kousky své země.

Rozhovor byl publikován v lednovém čísle Lesnické práce 

LESNICKÁ PRÁCE - LEDEN 2023
Image
OBSAH AKTUÁLNÍHO ČÍSLA:
Image
Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Více motivace, méně regulace – ministr Výborný představil novelu lesního zákona

Více motivace, méně regulace – ministr Výborný představil novelu lesního zákona

Zobrazení: 2509

Video a anketa v článku. Po zhruba 1,5 roce příprav představil ministr zemědělství Marek Výborný novelu...

ČLS proti vyhlášení NP Křivoklátsko v otevřeném dopise Marku Výbornému

ČLS proti vyhlášení NP Křivoklátsko v otevřeném dopise Marku Výbornému

Zobrazení: 1974

Anketa uvnitř. Ministru zemědělství Marku Výbornému zaslal pobočný spolek České lesnické společnosti Křivoklát (PS ČLS) otevřený...

Vedení Lesů ČR shrnulo výsledky hospodaření za rok 2023 a plány pro letošní rok

Vedení Lesů ČR shrnulo výsledky hospodaření za rok 2023 a plány pro letošní rok

Zobrazení: 1838

Aktualizováno: Video na konci článku Lesy České republiky s odezníváním kůrovcové kalamity snížily těžbu dříví o...

Novým ředitelem Lesní správy Lány se stane Michal Pernica

Novým ředitelem Lesní správy Lány se stane Michal Pernica

Zobrazení: 1738

Na základě výběrového řízení byl vybrán nový ředitel příspěvkové organizace Kanceláře prezidenta republiky Lesní správy Lány...

Trápí nás zdržené platby za hospodaření v lesích, hodnotí rok 2023 zástupci nestátních vlastníků lesů

Trápí nás zdržené platby za hospodaření v lesích, hodnotí rok 2023 zástupci nestátních vlastníků lesů

Zobrazení: 1729

Rok 2023 sice nenaplnil obavy, že se bude pro nestátní vlastníky lesů jednat o jeden z ...

Jak je to s přirozeným výskytem modřínu v českých zemích

Jak je to s přirozeným výskytem modřínu v českých zemích

Zobrazení: 1674

Anketa na konci. Koncept původnosti v populační biologii je problematický, protože stojí a padá s fragmentárními...

Poslední komentáře

Anketa

Kterou z hlavních změn v návrhu novely lesního zákona byste nejvíce přivítali?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě