logo Silvarium tisk

Na oteplení mohou lesy připravit sazenice z teplejších oblastí

S přípravou lesů na očekávané změny klimatu by v Česku mohl pomoct dovoz sazenic z teplejších oblastí. Projekt asistované migrace sadebního materiálu v rámci Evropy (SUSTREE) 28. 3. v Praze představila Česká zemědělská univerzita (ČZU). Tým vědců z Česka, Německa, Polska, Slovenska a Maďarska chce Evropskému parlamentu navrhnout změny legislativy, která nyní v některých zemích dovoz sadby zakazuje.

"Kůrovec podle odhadů napadl 80.000 hektarů lesa a k zalesnění bude potřeba téměř půl miliardy sazenic druhové skladby. Vhodný materiál ale chybí, není kvalitní nebo se nedá adaptovat na změnu klimatu," uvedl Milan Lstibůrek z katedry genetiky a fyziologie lesních dřevin ČZU. Stromům podle něj ztěžuje adaptaci na měnící se podmínky životního prostředí rychlost těchto změn. Hrozí oslabení lesů a roste riziko jejich poškození.

Problém by podle vědců vyřešilo povolení přeshraničního dovozu semen a sazenic, který nyní Česko, Polsko a Slovensko na rozdíl například od Německa, Rakouska a Maďarska neumožňují. "Je zakázáno dovážet semena například z Rakouska do Česka. Přitom by se dala použít semena odjinud a adaptovat je na české podmínky," podotkl Silvio Schüler z Rakouského výzkumného lesnického centra Vídeň.

Projekt počítá s dovozem pouze sazenic stromů, které se v Česku přirozeně vyskytují. Nenarušovala by se tak druhová skladba lesů například exotickými stromy. "Jde třeba o jedli bělokorou, která se vyskytuje v areálu jižní Itálie až po jižní Německo. Bylo zjištěno, že jedle původem z Kalábrie je lépe adaptována na současné klimatické podmínky. Ideálně by se tedy měla z jižní Itálie do středu Evropy dovážet," vysvětlil Lstibůrek.

 Více informací o projektu Interreg CENTRAL EUROPE „Conservation and sustainable utilization of forest tree diversity in climate change" najdete zde.

Z poznatků mezinárodního týmu o růstu a adaptaci lesních dřevin by měly vzniknout podklady, které dostane Evropský parlament. Vědci navrhnou změny legislativy a scénář pro přeshraniční převoz sazenic. Výsledkem projektu by také měla být aplikace, která vlastníkům lesů doporučí optimální původ sadby pro konkrétní místo. "Než ale něco změní Evropská unie, musí každá země začít u sebe se změnou své národní legislativy," dodal Schüler.

Projekt je spolufinancován programem Interreg Central Europe, který se zaměřuje na výzvy na nadnárodní úrovni. Cílem je řešení společných problémů států. Vedoucím projektu SUSTREE je Rakouské výzkumné lesnické centrum Vídeň. Partnery je ČZU a další lesnická a výzkumná centra ze Slovenska, Maďarska, Německa a Polska.

Podle ČTK, red.

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Komentáře  

+19 # Lesoplundr 2019-03-30 21:21
JO, APLIKACE, TA TO ZACHRÁNÍ?? ASI JAKO TA NOVÁ ZONACE?? No, asi nám kromě shnilého hovězího a salmonelozních vajec z Polska, nemocných krav ze Slovenska a pod. chybí sazenice pěstované a dovezené kdo ví odkud, samozřejmě s náležitými "Listy o původu". Asi budou adaptabilní sazenice z Alžíru, možná z Egypta, pěstované na sterilním písku, jako brambory odtamtud, NE?? Co takhle vrátit se ke starým lesnickým praktikám a pokud to ještě situace dovolí, pokusit se vytvořit podmínky pro přirozenou obnovu, alespoň tam, kde ještě něco plodí? A v nějakém delším horizontu. To překotné vytloukání všech porostů pod 60 let věku harvestory, hlavně těch už takzvaně "sterilních", na které "vlastník" přece podle možná budoucí zbytečné novely zákona nemusí plýtvat kapacitou, technikou, prostředky atd. bla, bla, bla NIC!! s následnou odbornou "SORTIMENTACÍ" "řádného a odpovědného hospodáře" na jednu skládku "VLÁKNINY" s uložením na neurčito, samozřejmě bez ošetření proti množení "BROUKA" a vyčkáváním na nějakého zájemce, tak zrovna to nárazově zvyšuje zbytečně a neúměrně vysokou poptávku po sazenicích, které to v budoucnu ještě víc prodraží a budou chybět pro jiné majitele než pro toho největšího a "nejstarostlivějšího " A při frézování každé plochy mulčovací frézou, potom talířovkou do pruhů a nakonec oplocením jim při tom kvantu na to ani nebude stačit ten jejich provozní půlmiliardový úvěr... já vím, trochu moc "uvozovek".. lesu zdar, zatím ještě..

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

VÚLHM: Má douglaska v našich podmínkách opravdu výrazně vyšší zásoby dřeva oproti smrku?

VÚLHM: Má douglaska v našich podmínkách opravdu výrazně vyšší zásoby dřeva oproti smrku?

Zobrazení: 3540

Introdukované druhy dřevin jsou v lesním hospodářství českých zemí využívány dlouhodobě, stejně jako v jiných zemích...

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Zobrazení: 3255

Nové transdisciplinární poznatky o původnosti modřínu opadavého a jeho výskytu na našem území otevírají dveře k...

Nejvyšší strom v České republice byl po deseti letech znovu přeměřen

Nejvyšší strom v České republice byl po deseti letech znovu přeměřen

Zobrazení: 2973

Video uvnitř článku! Dne 22. října 2014 byla v lese na Železnobrodsku vybrána a přeměřena douglaska tisolistá...

Vědci zkoumali, v čem spočívá riziko pěstování některých dubů a ořešáků v době klimatické změny

Vědci zkoumali, v čem spočívá riziko pěstování některých dubů a ořešáků v době klimatické změny

Zobrazení: 2364

Zásadním problémem, s nímž se musí potýkat současný lesnický sektor, je globální klimatická změna. V Evropě...

Poslanci projednali v prvním čtení tři zákony, změny přinesou především v lesním hospodářství

Poslanci projednali v prvním čtení tři zákony, změny přinesou především v lesním hospodářství

Zobrazení: 2338

Tři důležité zákony vypracované Ministerstvem zemědělství (MZe) projednali dne 11. 12. 2024 poslanci v 1. čtení. Novely...

Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb

Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb

Zobrazení: 1933

Právě začala sezóna dražeb nejkvalitnějšího dříví. Vyrábí se z něj hudební nástroje, sudy na alkohol, pažby zbraní...

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě