logo Silvarium tisk

Na lesnictví se mi líbí aplikovaný aspekt a možnost manažerských řešení

Andrea H. Eggleton je jedna z mála žen, která vlastní v Kalifornii lesnickou konzultační firmu. Je přesvědčena, že aktivní správa kalifornských lesů a přírodních zdrojů je v zájmu jejich ochrany a cestou ke zdraví a budoucnosti těchto lesů.

Andrea Eggleton Andrea Eggleton

Je absolventkou Kalifornské univerzity v Berkeley s bakalářským a magisterským titulem z lesnictví, registrovaným profesionálním lesníkem v Kalifornii a Západní Virginii, certifikovaným lesníkem Společnosti amerických lesníků (SAF) a aktivní členkou řady lesnických organizací. Co ji přivedlo k lesnictví, co obnáší poskytovat klientům lesnické služby na klíč v zemi s nejpřísnějšími pravidly pro lesnické hospodaření a jaké služby jsou v současnosti nejpoptávanější?

Rozhovor s Andreou H. Eggleton, spolumajitelkou a prezidentkou FRST CORP (Forest Resource Solutions and Technologies), lesnické a environmentální poradenské firmy se sídlem v Grass Valley v Kalifornii

  • Co vás přivedlo k lesnictví?

Táta nás jako děti bral každé léto kempovat. Jezdili jsme do národních parků po celém západním pobřeží USA – Yosemitů, Lassen Volcanic, Sequoia NP, Redwood NP. Z té doby máme opravdu výjimečné vzpomínky na pobyt a táboření v přírodě. Vždycky jsem se zajímala o biologické vědy, proto jsem začala studovat biologii na vysoké škole v Berkeley v Kalifornii. Během studií jsem potkávala různé lidi a jeden můj kamarád mi řekl o lesnictví. Jako děti, které vyrůstaly v jižní Kalifornii, v městských plážových oblastech, jsme o lesnictví jako profesi moc nevěděly. Znala jsem jen rangery v národních parcích. Na lesnický obor jsem přešla poté, co jsem absolvovala letní program a hodně mi to sedlo. Bavily mě biologické věci, ale nezajímal mě tolik výzkum. Líbil se mi aplikovaný aspekt lesnictví, myšlenka, že máme nějaká manažerská řešení, a přišla mi velmi zajímavá udržitelná produkce dříví. Každý má rád výrobky ze dřeva. Jsou krásné a trvanlivé. Chtěla jsem se dozvědět, jak je pěstovat udržitelným způsobem.

  • Jak běžné je v Kalifornii, že ženy vlastní lesnickou poradenskou firmu, a jak často se podle vašich zkušeností ženy v USA angažují v lesnickém sektoru?

Stále je to převážně mužské pole, ale v současné době se do oboru dostává mnohem více žen. V Kalifornii působí minimálně jedna další lesnická poradenská firma vlastněná ženou, která je mnohem větší než naše společnost. A znám několik dalších žen, které jsou konzultantkami ne přímo s velkým počtem zaměstnanců, ale samy. Když se v poslední době na různých lesnických konferencích rozhlédnu po místnosti, ženy tvoří 20–30 % účastníků. Na mojí domovské univerzitě v Berkeley aktuálně promují v lesnickém oboru především ženy. A pokud se bavíme o ochraně přírody obecně, ženy jsou zde zastoupeny minimálně z padesáti procent, spíše více.

  • Kdo jsou klienti vaší poradenské firmy?

Máme širokou škálu klientů od větších korporací, těžebních společností, které vlastní lesní pozemky, po malé rodinné vlastníky a místní samosprávu. Spolupracujeme také s neziskovými organizacemi na ochranu přírody jako Land Trust (pozn.: neziskové organizace, které vlastní a spravují půdu). A pak také pracujeme jako auditoři pro společnosti, které jsou akreditovány k poskytování služeb v ověřování uhlíku v lesích. To je oblast, kterou musíme rychle rozvíjet, vidíme v ní velký potenciál. Firma je fakticky rozdělena na dvě části, já mám na starost služby týkající se lesnického managementu a manžel pak oblast auditu ukládání uhlíku v lesích.

Soukromý pozemek v severní části Sierry Nevady uměle obnovený po lesním požáru. Kolem sazenic je plastová ochrana proti okusu spárkatou zvěří. 

  • Pokud zůstaneme u aktivního lesnického managementu, nabízíte pro majitele služby na klíč. Jak uvedené funguje?

Majiteli lesů zajistíme vše od inventarizace po prodej dřeva a následné zalesnění. Obecně je naší prací naplánovat a realizovat projekt zásahu v lesích včetně vyjednání všech povolení, najít vlastníkovi pozemku dodavatele služeb, kteří provedou těžbu nebo jakékoliv jiné zásahy, které doporučíme. Dále pomáháme majitelům prodat kulatinu či další produkty a zaplatit dodavatele a daň z výnosu dřeva, zajistíme provedení monitoringu vody, který se musí po těžbě udělat, apod. Pokud nejde o projekt, který by se zaplatil, pomáháme vlastníkům žádat o granty.

Přistávací plocha pro těžbu dřeva vrtulníkem poblíž jezera Tahoe s vrtulníkem Columbia Model 107-II Vertol.

  • Co je v současnosti nejvíce poptávanou službou?

U lesnického managementu se nyní vše točí okolo redukce hořlavého materiálu – biomasy v lesích. Máme za sebou sto i více let potlačování požárů a naše lesy jsou příliš husté, plné hořlavého materiálu. V oblasti Sacramenta od června do října neprší, máme velmi nízkou vlhkost. Podnebí tu má středomořský charakter, biomasa se moc nerozkládá, protože v zimě je většinou sníh a mráz, takže je příliš sucho na to, aby se materiál mohl účinně rozkládat, a tak se hromadí. Dokončili jsme několik projektů, kdy se v lesích dělaly výchovné zásahy a odstraňoval se podrost dřevin a keřů, které se štěpkovaly přímo v lese. S klimatickou změnou a omezenou možností využívat řízené vypalování je štěpkování s odvozem či ponecháním na místě jedinou efektivní možností, jak snížit riziko katastrofálních požárů v lesích, především těch v blízkosti lidských sídel.

Děkuji za rozhovor (21. 4. 2023), Petra Kulhanová
Foto: archiv Andrey H. Eggleton

Celý rozhovor najdete v červencovém čísle Lesnické práce.

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Komentáře  

+6 # Starý 2023-07-28 07:07
Hle oproti nám ve střední evropě, už i v kanadě přišli na to, že nechávat v lese hořlavý-suchý materiál není dobré, a umí o tom i mluvit.
V Česku, když hoří suchý les, tak nám "vědci" vysvětlí, jak je to pro les dobré a že suché dřevo není hořlavé....

Opět jen obhajoba našich "ochránců přírody", kde "přirozené" procesy vedou.

Pak by ale pro lidi bylo přirozené lézt po stromech, spát v jeskyních, a hlavně žít spokojeně bez na člověku závislých, chamtivých a nenažraných politiků!!

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Vláda schválila novelu lesního zákona, měla by přinést změny prospěšné pro zdravé, odolné a druhově pestré lesy

Vláda schválila novelu lesního zákona, měla by přinést změny prospěšné pro zdravé, odolné a druhově pestré lesy

Zobrazení: 8627

Větší prostor pro samostatné rozhodování vlastníků lesů, lepší podmínky pro přizpůsobení lesů na klimatickou změnu, novou...

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Zobrazení: 4819

Rada EU dne 16. října souhlasila s návrhem Komise odložit vstup Nařízení EU o odlesňování (EUDR) v...

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Zobrazení: 4342

V letošním lesnickém tendru Lesů ČR podalo 30 společností 130 nabídek na 12 zakázek, které se budou...

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Zobrazení: 2899

Anketa uvnitř článku! Letošní rekordně teplé léto a začátek září, následované katastrofálními povodněmi, naléhavě nastolují téma adaptace...

Průzkum Německé asociace pilařského a dřevařského průmyslu: slabá ekonomika, stavební krize a EUDR

Průzkum Německé asociace pilařského a dřevařského průmyslu: slabá ekonomika, stavební krize a EUDR

Zobrazení: 2775

Na vážné problémy a výzvy související se současným hospodářským vývojem v Německu poukazují výsledky průzkumu Německého...

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Zobrazení: 2513

Škody za několik stovek milionů korun způsobily záplavy a vydatné deště v lesích patřících Arcibiskupským lesům...

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě