Pokutu 100 000 korun za porušení zákona dostaly Lesy ČR již dříve, proti tomu se odvolaly. Ministerstvo nyní pokutu snížilo na 40 000 korun, přestože podle Greenpeace cena vytěženého a prodaného dřeva byla mnohonásobně vyšší.
Lesy ČR vykácely u Litvínova stromy v Evropsky významné lokalitě bez povolení. Byly staré 250 let, v roce 2017 byly zařazeny do návrhu přírodní památky Pekelské údolí, vyhlášené několik měsíců po kácení. Z rozhodnutí ministerstva o přestupku vyplývá, že Lesy ČR předem věděly o tom, že bez souhlasu krajského úřadu nemohou stromy porazit.
„Podle zákona jsme nemuseli státní správu o povolení těžby žádat a provedené zásahy, které byly navíc nezbytné, evropsky významnou lokalitu nepoškodily, což uvedla ve svém stanovisku i Agentura ochrany přírody a krajiny ČR,“ uvedla Jouklová. Rozhodnutí ministerstva je podle LČR v rozporu se zákonem o ochraně přírody a krajiny a souvisí s dlouhodobě nevyřešenou otázkou významové rovnocennosti či nadřazenosti lesního zákona a zákona o ochraně přírody a krajiny.
„Od počátku kritizujeme Lesy ČR za to, že porušily zákon, to nyní konečně ministerstvo potvrdilo, ale až po několika letech přichází trest. Pokuta je ale směšně nízká i vzhledem k tomu, že je to jeden trest hned za několik provinění při správě vzácných lesů v Krušných horách a v Jeseníkách,“ uvedl Lukáš Hrábek z Greenpeace.
Organizace Greenpeace se snažila řízení o přestupku Lesů ČR účastnit. Česká inspekce životního prostředí a ministerstvo tomu však svými rozhodnutími podle hnutí zabránily. Podle nedávného rozsudku Nejvyššího správního soudu byl postup ministerstva v této otázce nezákonný a ministerstvo bude muset rozhodnout znova, upozornila organizace.
Rozhodnutí Ministerstva životního prostředí o odvolání Lesů ČR
Lesy ČR na podzim oznámily, že v evropsky významné lokalitě Východní Krušnohoří plánují zřídit 1 250 hektarů bezzásahových zón, zároveň v oblasti usilují o kácení zhruba 15 000 stromů ještě před vyhlášením chráněné krajinné oblasti Krušné hory. Ústecký kraj již dvakrát Lesům ČR zakázal další kácení v porostech starších 120 let, firma se proti tomu odvolala, uvedlo Greenpeace.
Podle ČTK, red.