logo Silvarium tisk

MŽP připravuje kvůli změnám klimatu strategii pro ČR

Ministerstvo životního prostředí připravuje klimatickou strategii. České republice má pomoci pružněji reagovat na změny klimatu a přizpůsobit se jim. Dokument vzniká mimo jiné v reakci na světový i evropský vývoj ochrany klimatu a aktuální vědecké poznatky.

Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) při OSN dnes zveřejnil druhou část Páté hodnotící zprávy. Potvrdil, že klimatická změna negativně ovlivňuje každý kontinent a oceán a varoval před dopady na lidstvo. Podle českých vědců budou oblast ČR častěji postihovat extrémní výkyvy počasí a jejich dopady, například povodně, vlny veder a sucho.

Návrh takzvané adaptační strategie nyní míří do procesu posuzování vlivů na životní prostředí (SEA) a meziresortního připomínkového řízení. Do konce roku by měl být předložen vládě.

"Ve většině evropských zemí jsou už adaptační opatření zabudována do obecné politiky, do strategií ekonomických, sociálních a dalších. Změnou klimatu mohou být různě ovlivněny různé skupiny obyvatelstva, například obyvatelstvo na venkově rozdílně než ve městech," řekl pro ČTK profesor Bedřich Moldan z Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy.

Součástí české strategie jsou informace o pozorovaných změnách klimatu na území ČR v kontextu celosvětové a evropské situace a odhady vývoje. Zaměřuje se například na oblasti zemědělství, lesního a vodního hospodářství, biodiverzity i průmyslu a energetiky, dopravy a krizových situací.

K příkladům adaptačních opatření patří podle Lucie Erbenové z tiskového oddělení MŽP hospodaření se srážkovými vodami nebo udržitelné využívání půdy s důrazem na zadržování vody v krajině. Jak ale zdůraznila, jde o návrh dokumentu, který se může ještě změnit.

Emeritní profesor univerzity v Amsterodamu a Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Josef Fanta navíc upozornil, že ČR si za 25 let nevytvořila strategii o ochraně a nakládání s krajinou. "Kdokoliv má možnost obchodovat s kusem krajiny tak, jak se mu zachce. Zanedbáváme skutečnost, že máme krajinu, která by měla být obhospodařována a mohlo by s ní být nakládáno jako s věcí veřejného zájmu, a nikoliv jako se záležitostí, kterou můžeme řešit jen tržními způsoby," řekl Fanta na pražské tiskové konferenci k IPCC.

Zahraniční vědci IPCC varují, že bez rychlého snížení uhlíkových emisí budou dopady klimatické změny větší, než na jaké je člověk schopen se vůbec adaptovat. Čeští vědci navíc upozorňují na budoucí nedostatek vody v ČR a apelují na důslednější zadržování vody v krajině.

OSN: Globální oteplování je vážnou hrozbou pro lidstvo 

Globální oteplování a s ním spojené klimatické změny představují pro lidstvo zcela nový stupeň rizika v řadě oblastí. Vyplývá to z dosud nejucelenějšího posouzení dopadů klimatických změn na svět, které dnes v Japonsku zveřejnili členové Mezivládního panelu pro klimatickou změnu (IPCC) při OSN. Z jejich zprávy, na které se odborníci a činitelé shodli po téměř týden trvajících intenzivních diskusích, citoval zpravodajský server BBC News. Čeští vědci varují zejména před nedostatkem vody na území ČR.

Vědci se shodli, že zatím tíhu klimatických změn nesou přírodní systémy, ale panují obavy z rostoucího dopadu na člověka. Naše zdraví, domovy, jídlo i bezpečnost, to všechno pravděpodobně budou stoupající teploty ohrožovat. Pohromy ve 21. století jako smrtící vlny veder v Evropě, lesní požáry ve Spojených státech, sucha v Austrálii a smrtící povodně v Africe a Asii zdůrazňují, jak je lidstvo zranitelné a bezbranné vůči extrémnímu počasí, tvrdí autoři zprávy. Tato a další nebezpečí se podle nich budou zhoršovat s dalšími změnami klimatu, napsala agentura AP.

Zpráva klade důraz na různá rizika, kterým svět čelí, a také na to, jak nikdo není odolný vůči změnám, které mají přijít. "Jsme všichni snadnou obětí," řekl podle AP hlavní autor studie Michael Oppenheimer z Princetonské univerzity v americkém státě New Jersey.

Předseda Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR Radim Šrám dnes v pražském sídle AV ČR apeloval na české politiky, aby se vážně zamysleli nad hrozbou sucha. Podle Jaroslava Rožnovského z Českého hydrometeorologického ústavu je nutné podniknout veškeré kroky k vyššímu zadržení vody v krajině. "Častější výskyty sucha budou dány nejen nedostatkem srážek, ale kvůli nárůstu teploty vzduchu i vyšším výparem. Nebude tak dotčené jen množství vody, ale i její kvalita," uvedl.

Dopady změn klimatu na zemědělskou produkci jsou podle Miroslava Trnky z Mendelovy univerzity v Brně již nyní patrné v některých regionech a je třeba zdůraznit, že převažují změny negativní. Například škůdci se dostávají do vyšších nadmořských výšek a v krajině je nižší vlhkost. "Změna klimatu ovlivní všechny aspekty potravinové bezpečnosti včetně dostupnosti a cenové stability," upozornil.

Zpráva shrnuje závěry komise na 49 stránkách, kde slovo "riziko" se vyskytuje průměrně pět a půlkrát na každé straně. Zmiňovaná rizika jsou jak malá, tak velká a týkají se budoucnosti bezprostřední i vzdálené. Na některých místech bude příliš mnoho vody, jinde jí nebude dost, a to včetně pitné. Mezi další rizika patří cena a dostupnost jídla, anebo některé nemoci, a ohrožený může být dokonce i světový mír.

"Věci jsou horší, než jsme předpovídali v roce 2007," kdy skupina naposledy zveřejnila podobnou zprávu, řekl její spoluautor Salímul Hak, ředitel Mezinárodního střediska pro klimatické změny a rozvoj při univerzitě v Bangladéši. "Budeme zažívat víc a víc následků, rychleji a dříve, než jsme předpokládali."

Problémy se natolik zhoršily, že panel musel přidat nový stupeň nebezpečí. V roce 2007 nejvyšší stupeň rizika na jedné z klíčových grafik představovalo "vysoké" označené červenou barvou. Nejnovější zpráva přidala stupeň "velmi vysoké" a přidělila mu barvu sytě purpurovou.

Zpráva předpovídá, že nejvyšší stupeň rizika nejdříve zasáhne rostliny a zvířata, a to jak na pevnině, tak v čím dál tím kyselejších oceánech. Klimatické změny zhorší problémy, které už lidstvo má, jako je bída, nemoci, násilí či uprchlíci. A to bude fungovat jako brzda zpomalující výhody modernizující se společnosti, jako je například ekonomický růst a výnosnější pěstování plodin.

A zatímco problémy vyplývající z globálního oteplování svým způsobem zasáhnou každého, jejich rozsah nebude stejný. Tvrdším způsobem dopadnou na ty, kdo si je mohou dovolit nejméně, dodala zpráva. Ještě víc se tak zvětší propast mezi bohatými a chudými, zdravými a nemocnými, mladými a starými, a muži a ženami.

Zdroj: ČTK



red.
Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

USA žádají EU o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování

USA žádají EU o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování

Zobrazení: 2863

Americká vláda žádá Evropskou komisi (EK) o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování. Dnes to napsal...

Novela mysliveckého zákona je připravena

Novela mysliveckého zákona je připravena

Zobrazení: 2578

Aktualizováno o stanovisko Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) a Českomoravské myslivecké...

Páteční bouře poškodila v lesích Mendelovy univerzity odhadem 40 000 m³ dřeva, bude vydán zákaz vstupu do lesa

Páteční bouře poškodila v lesích Mendelovy univerzity odhadem 40 000 m³ dřeva, bude vydán zákaz vstupu do lesa

Zobrazení: 2402

Silná bouře, která přešla v pátek 21. června přes jižní Moravu, poškodila v lesích Mendelovy univerzity...

Hospodaříme s odpovědností: Lidé chtějí v krajině hospodařit, ne ji nechat zpustnout

Hospodaříme s odpovědností: Lidé chtějí v krajině hospodařit, ne ji nechat zpustnout

Zobrazení: 2043

Před dvěma týdny spustila Lesnicko-dřevařská komora celorepublikovou kampaň Hospodaříme s odpovědností. Je to prakticky poprvé, co někdo...

Lesy ČR podpořily iniciativu Hospodaříme s odpovědností

Lesy ČR podpořily iniciativu Hospodaříme s odpovědností

Zobrazení: 1679

Zlepšit dialog lesníků s veřejností chce prostřednictvím celostátní kampaně Hospodaříme s odpovědností, která dnes začala, Lesnicko-dřevařská komora...

Koho budete volit do Evropského parlamentu?

Koho budete volit do Evropského parlamentu?

Zobrazení: 1312

Anketa uvnitř. Ve dnech 7. až 8. června 2024 proběhnou volby do Evropského parlamentu. Redakce Lesnické...

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě