Přihlásit

MŽP představilo možnou podobu CHKO Krušné hory

Zástupci ministerstva životního prostředí včera poprvé veřejně představili koncept Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Krušné hory, a to na zasedání zastupitelstva Ústeckého kraje v Ústí nad Labem. Náměstek ministra životního prostředí Tomáš Tesař zdůraznil, že zatím nejsou pevné hranice budoucí CHKO. Území podle pracovního návrhu MŽP by mohlo sahat od Kraslic na Sokolovsku po Petrovice na Ústecku. V návrhu se oblast připravované CHKO rozděluje do čtyř zón, do první by mohly patřit rašeliniště a bučiny.

Doporučený Foto: pixabay.com/Schmolle Ilustrační foto Foto: pixabay.com/Schmolle

Vyhlášením CHKO se zabývají ministerstvo životního prostředí a Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK). CHKO pak vyhlašuje vláda svým nařízením. K záměru vytvoření CHKO Krušného hory se Karlovarský kraj přihlásil před dvěma lety, Ústecký o něco později. Na podporu vyšší ochrany Krušných hor vznikla i petice. Na stránkách ji podepsalo okolo 5 500 lidí.

V programovém prohlášení současné vlády je, že připraví podklady pro CHKO ve spolupráci s obcemi. Ministerstvo na to má podle Tesaře zhruba dva a půl roku. „CHKO není vymezena, teď startuje vyjednávání se všemi zainteresovanými obcemi a dalšími subjekty,“ uvedl Tesař. V území by podle pracovního návrhu bylo 69 obcí z Ústeckého a Karlovarského kraje.

Cílem vyhlášení CHKO Krušné hory je podle ředitele Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Františka Pelce ochrana krajiny jako celku. Krušné hory jsou jediné velké hory v České republice bez ucelené ochrany. Podle Pelce je Krušnohoří unikátní krajinou, jejíž části jsou už nyní chráněny evropskými předpisy. „CHKO umožňuje sjednocení péče, ochranu celku a vyhledávání možností rozvoje,“ uvedl ředitel AOPK. 

Návrh v podobě, ve které byl představen 24. 4. 2023, by se týkal území o rozloze více než 1 200 km2. Navrhovaná CHKO by se tak stala největší v ČR. 

„Plocha, která je vstupní a podkladová, reprezentuje to nejhodnotnější, co v Krušných horách máme k dispozici. Jsou to nejenom náhorní plošiny s rašeliništi a navazující louky a pastviny, ale i kvalitní horské lesy, včetně svahových bukových porostů a charakteristická krajina,“ řekl František Pelc České televizi.

V přípravě CHKO se počítá i s možností těžby lithia na Cínovci či rozvojem větrných elektráren. „Přišli jsme zahájit debatu, která má být věcná, racionální,“ uvedl Tesař. Kromě přírodních hodnot je území podle ministerstva cenné i pro udržení vody v krajině. Pelc se snažil na zastupitelstvu rozptýlit obavy, které kritici vyhlášení CHKO vznášejí, zodpovědět nejčastější otázky a výtky.

Opoziční zastupitel Milan Štovíček (STAN) řekl, že Krušné hory si ochranu zaslouží, ale je třeba podrobně vysvětlovat lidem, jak to s ochranou přírody je. Koaliční zastupitelka Karolína Žákovská (Spojenci pro kraj) řekla, že myšlenku vyhlášení CHKO Krušné hory podporuje, protože tak lze zabránit divokému rozvoji. Ozvali se také zastupitelé, kteří uváděli příklady z praxe, kdy jako starostové či zástupci obcí narazili na úředníky z CHKO (např. České středohoří), kteří jim nevycházeli vstříc. Opoziční zastupitel Martin Klika (Lepší Sever), který byl v minulém volebním období v čele Ústeckého kraje, uvedl, že v souvislosti s prací úředníků se o rok a půl zbrzdila stavba domova důchodců v Milešově v CHKO České středohoří. Ministerstvo životního prostředí nyní představí koncept v sousedním Karlovarském kraji, následně v obcích.

Krušné hory jsou územím o rozloze 6 000 kilometrů čtverečních podél hranice s Německem, na české straně hranice je zhruba čtvrtina.

Česko má 26 chráněných krajinných oblastí, které pokrývají 15 procent rozlohy země. Na území Ústeckého kraje je 71 přírodních památek, 27 přírodních rezervací a dvě smluvně chráněná území a také jeden národní park.

Podle ČTK a ČT, red.

Naposledy změněno: úterý, 25 duben 2023 10:31

(0 hlasů)

Komentáře   

+22 # Franta85 2023-04-27 13:20
To snad nemůže nikdo myslet vážně. Stačí se podívat jak dopadlo CHKO Lužické hory. To co tam vymýšleli ochranáři v kůrovcových lokalitách, nechápal nikdo. Regulérní množírna kůrovce. Nevěřil jsem vlastním očím, když sem viděl co se tam děje. Ta bezmoc a smutek revírníků v těchto lokalitách byla nevídaná.
+21 # Přemek 2023-04-26 16:28
Pak,že nejsou peníze,jak na co a pro koho. Další stovky zelených parazitů, budovy, auta a pro napojené tzv.vědce stovky milionů na různé granty a zelenou pavědu. Viz. NP Šumava,který dostal na tzv.zadržování vody v krajině 150 milionů korun, přitom kopce jsou holé a paseky nezalesněné desítky let! A santusák Hubený řekl na kameru,že na holině a v lese je stejné klima! Vše je jen tzv.zelený tunel. Min. Hladík je také lumen,když tvrdí,že v Čechách se otepluje více než jinde v okolních státech!
-5 # schutzmeister@iex.cz 2023-04-27 12:23
Cituji Přemek:
kopce jsou holé a paseky nezalesněné desítky let!


Loňský pohled z Luznýho.
Pro ty, co žijou v minulosti.

http://www.tisicovky.cz/cs/hory/sumava/velka-mokruvka-hlv25/
+13 # bergfreund 2023-04-28 11:49
....k těm hezkým fotkám....a jaké je druhové zastoupení...kde jsou ty tisíce listnáčů,jedlí..atd. ...všude jen smrk....a to ještě z těch mrtvol,přirozená obnova a v začátcích NP ti zodpovědní lesníci nechali tajně sázet do těch rozvrácených porostů "nadbytečné" sazenice a semenáče... a za ty desítky milionů těch pár jedlí,buků a jeřábů...tj opravdu "chválihodný počin"....vždyť ti paskvilové z NP nepochopili systém LVS atd...ale jsou tam dobře živí za státní peníze...soukromník by si je nenechal ani minutu.... :-x :-?
-2 # schutzmeister@iex.cz 2023-04-29 12:30
Asi to každej ví, ale Pürstling je 1200 a Mokrůvka - kopec na snímku vpravo při pohledu z Luzného na Březník je cca 1400m.
A částečně je to i na tý Mokrůvce vidět, že je něco z normální sadby.
Na Březníku jsem byl prvně na podzm 90, ještě za LZ Kašperské hory. To byly kolem ještě krásné hvozdy. Nicméně už pár let lesní závod likvidoval kalamitu mezi Trampusovým křížkem a Březníkem - tam to byla samá paseka. Morůvka pak měla dvě velké pruhové mýtné seče, v tehdejší době s již zapojenou kulturou.
Pak jsem tam byl někdy za deset let a bylo suchý kolem toho Trampusova křížku - to bylo ještě před Kyrilem. Medvědí hora byla ještě zelená.
Ale jak říkáte, všude byla vidět podsadba buku a jedle. Do těch řekněme 1200 m.
Pak jsem byl na Luzném v roce cca 2010.
Suché ale s podrostem. Na české straně jen ysmrk a jeřáb. Tedy od těch 1200 do 1400m.
Z Bavorska ale normálně rostou buky až k hraniční čáře a na Luzném až k prvním schodům.
Má to jediný vysvětlení, že česká strana byla totálně zničena pastvou, ještě dlouho před zelenýma parazitama. To je patrný i ze starých fotek.
Přes těch 1200 jsem nikde vysázený buk neviděl, ale je to podle mě stejná chyba, jako, že nechali uschnout prameny vltavy a Trojmeznou.
Lidskej pohled je strašně omezenej tím krátkým životem.
Takže blbě to dělá každá parta.
Minimálně ta, co si myslí, že to sama dělá nejlíp.
Mě jen vadí, když někdo tvrdí - dnes - ne před 15 lety - že je nahoře Šumavy pustá pláň.
To je stejná blbost, jako, že se les nemá těžit.
PS : k čemu je dobrý LVS - když tam pak smíte místo dubu sázet smrk a borovice ? A ještě z dotací na zalesňění zemědělský půdy. Což je samo o sobě tragédie.
+27 # bergfreund 2023-04-25 15:20
...ooooo...Pane Bože..chraň nás dalších CHKO a NP....
vždyt tady na ekoaktivity zdechneme.....šílené ....a vláda už není při smyslech...bohužel.. . :-x :-x :-x

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Hospodaření v národních parcích a poučení z požáru v Českém Švýcarsku podruhé tématem semináře v Poslanecké sněmovně

Hospodaření v národních parcích a poučení z požáru v Českém Švýcarsku podruhé…

Lesnictví

Dne 29. května 2023 proběhl v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR (PSP ČR) seminář „Hospodaření v národních parcích – poučili jsme se z katastrofy v Českém...

V loňském roce klesla výše těžeb o 17 procent, obnova lesů dosáhla 50 tisíc ha

V loňském roce klesla výše těžeb o 17 procent, obnova lesů dosáhla…

Lesnictví

Těžba dřeva v Česku se v roce 2022 opět snížila oproti předchozímu na zhruba 25 milionů metrů krychlových dřeva bez kůry. Podíl nahodilé těžby se...

Nestátní vlastníci lesů ke konsolidačnímu balíčku vlády: Zásadní připomínky týkající se daně z nemovitých věcí

Nestátní vlastníci lesů ke konsolidačnímu balíčku vlády: Zásadní připomínky týkající se daně…

Lesnictví

Nestátní vlastníci lesů prostřednictvím Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) předložili ministrovi financí zásadní připomínky k „Návrhu zákona o konsolidaci veřejných...

Zvýšit ochranu cenných ekosystémů v EU? Umím si představit, že 20 procent území dokážeme naplnit, říká Ladislav Miko

Zvýšit ochranu cenných ekosystémů v EU? Umím si představit, že 20 procent…

Lesnictví

Podle nejpesimističtějších scénářů hrozí kvůli aktivitě člověka do konce století až polovině všech druhů vymření. Změnit dosavadní kurz si dala za cíl světová dohoda o...

Populární zprávy

Souhrn lesnických dotací MZe: Nárok mají i majitelé nejmenších lesů

Souhrn lesnických dotací MZe: Nárok mají i majitelé nejmenších lesů

Lesnictví

Zobrazeno:4797

I letos poskytuje Ministerstvo zemědělství (MZe) vlastníkům lesů dotace na obnovu a péči o lesní ekosystémy, zlepšení jejich stability, odolnosti a biodiverzity. MZe tak podporuje...

Lesy ČR čelí kvůli sporu s firmou Veronex stamilionové exekuci, podaly dovolání

Lesy ČR čelí kvůli sporu s firmou Veronex stamilionové exekuci, podaly dovolání

Lesnictví

Zobrazeno:3949

Státní podnik Lesy ČR se kvůli dlouholetému sporu s firmou Veronex o stovky milionů korun dostal do exekuce. Uvedl to Deník N. Exekutor vymáhá jistinu...

Úspěšná obnova lesů si podle Lesů ČR žádá i změnu v myslivosti

Úspěšná obnova lesů si podle Lesů ČR žádá i změnu v myslivosti

Lesnictví

Zobrazeno:3745

Do obnovy porostů investovaly v posledních třech letech Lesy České republiky 4,1 miliardu korun. Státní podnik obnovil na 57 tisíc hektarů s využitím 250 milionů...

Na Lesním družstvu obcí Přibyslav vzniká příklad dobré praxe pro vlastníky lesa postižené kůrovcovou kalamitou

Na Lesním družstvu obcí Přibyslav vzniká příklad dobré praxe pro vlastníky lesa…

Lesnictví

Zobrazeno:3519

Obnova lesních porostů na velkoplošných holinách, které vznikly v důsledku kůrovcové kalamity, je v současné době náročným úkolem pro mnoho vlastníků lesa. Kromě otázky nemalých...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby