logo Silvarium tisk

MZe zveřejnilo informace ke kritériím udržitelnosti lesní biomasy využívané pro energetické účely

Kritéria se vztahují k prováděcímu nařízení Komise (EU) 2022/2448, které naplňuje požadavky stanovené ve směrnici EU o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů (tzv. RED II). Informace zveřejněné MZe mají usnadnit vlastníkům a správcům lesů přístup k informacím o naplňování kritérií udržitelnosti biomasy vytěžené na území České republiky (ČR) a přípravu tzv. vlastního prohlášení hospodářského subjektu o souladu s kritérii podle čl. 3 a 5 prováděcího nařízení. 

MZe zveřejnilo informace ke kritériím udržitelnosti lesní biomasy využívané pro energetické účely Foto: Pixabay

Pro minimalizaci rizika používání lesní biomasy pro energetické účely, která nebyla získána v souladu s kritérii udržitelné těžby dle prováděcího nařízení Komise, by měly všechny hospodářské subjekty v dodavatelském řetězci provádět hodnocení rizik v návaznosti na právní předpisy týkající se udržitelného hospodaření v lesích, platných v zemi původu lesní biomasy. Nově tedy budou někteří odběratelé těžebních zbytků (zpravidla klestu) požadovat po vlastnících a správcích lesů prohlášení o souladu těžby s kritérii udržitelnosti. Kritéria udržitelnosti je nutné posoudit pouze v případě dodávek biomasy do zařízení produkujícího elektřinu, vytápění a chlazení nebo paliva s celkovým jmenovitým tepelným příkonem nejméně 20 MW, proto se to bude týkat jen části odběratelů.

Prováděcí nařízení Komise (EU) 2022/2448

INFORMACE PRO VLASTNÍKY A SPRÁVCE LESŮ ve vztahu k prováděcímu nařízení Komise (EU) 2022/2448, ze dne 13. prosince 2022, o stanovení operativních pokynů ohledně důkazů pro prokázání souladu s kritérii udržitelnosti pro lesní biomasu uvedenými v článku 29 směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/2001

NÁVRH PROHLÁŠENÍ HOSPODÁŘSKÉHO SUBJEKTU PRO AUDIT PRVNÍ STRANOU

TZ MZe

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Komentáře  

0 # schutzmeister@iex.cz 2023-06-28 11:15
Jo, jo, jde do tuhýho.

https://news.mongabay.com/2023/05/financial-downturn-at-enviva-could-mean-trouble-for-biomass-energy/

" Enviva, největší světový výrobce dřevěných pelet pro bioenergii, se potýká s dosud nejvýraznějším finančním poklesem, což je problém, který je potenciálně umocněn hromadnou žalobou, která tvrdí, že společnost zkreslila svou udržitelnost z hlediska životního prostředí a potenciál růstu.
Wall Street tvrdě zareagovala 3. května, když Enviva oznámila ztrátu za první čtvrtletí ve výši 117 milionů dolarů, téměř třikrát horší, než se předpokládalo. Enviva také zrušila dividendu pro akcionáře, což je červená vlajka pro společnost v nouzi. "

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Anketa

Považujete za správné, že Lesy ČR stáhly námitky k záměru vyhlášení NP Křivoklátsko?

Poslední komentáře

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě