Přihlásit

Ministr životního prostředí s generálem HZS ČR jednali v Českém Švýcarsku o přípravě protipožární prevence

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) v rámci výjezdu do Ústeckého kraje navštívil Národní park České Švýcarsko. Nad požárem zasaženým územím se setkal se šéfem Hasičského záchranného sboru generálním ředitelem Vladimírem Vlčkem, ředitelem Správy Národního parku České Švýcarsko Petrem Křížem a starosty zdejších obcí. Ministr Hladík s generálem Vlčkem se shodli, že v souvislosti s probíhající klimatickou změnou musí být Česká republika připravena na možnost dalších velkoplošných požárů. 

Doporučený Ministr životního prostředí s generálem HZS ČR jednali v Českém Švýcarsku o přípravě protipožární prevence

Mezi hlavní společné kroky Hasičského záchranného sboru, Ministerstva životního prostředí a Ministerstva zemědělství patří definice zásad požární bezpečnosti v lesích a zajištění kapacit pro letecké hašení. Zároveň se shodli na společném postupu při nákupu nové hasicí techniky.

Ministerstvo životního prostředí dále má do dvou týdnů předložit vládě materiál, který se bude týkat prevence vzniku požáru velkého rozsahu, připravenosti ČR na hašení a také navýšení počtu zaměstnanců národních parků. V národním parku České Švýcarsko je například pouze šest strážců a několik dobrovolníků. Správa jich potřebuje alespoň 16. Podle Hladíka se již letos musí stavy zvýšit o tři zaměstnance.

„Jsem rád, že jsem se mohl s panem generálem Vlčkem potkat přímo na místě ničivého požáru. Naším společným cílem je se z požáru v Českém Švýcarsku hlavně ponaučit. Klimatická změna na nás nebude čekat, a proto je potřeba společně pracovat na protipožární prevenci celého Česka. Bylo by velkou chybou, myslet si, že se nám velkoplošné požáry vyhnou, když se klima v Česku přibližuje tomu, na co jsme bývali zvyklí ve Středomoří. Že se to stalo zrovna v Českém Švýcarsku je souhra mnoha faktorů v čele s lidskou nezodpovědností, stejné požární riziko se však dotýká velké spousty dalších lesů zničených kůrovcovou kalamitou,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Hasičský záchranný sbor se domluvil s Ministerstvem životního prostředí na společném postupu při přípravě nové metodiky požární prevence, která by měla zahrnovat i zlepšení informační infrastruktury a nákup hasební techniky. „Požárů lesů na území České republiky přibývá. Abychom byli efektivně připraveni čelit obdobným situacím, potřebujeme nastavit změny v právních předpisech a pravidlech požární bezpečnosti. Jedná se zejména o včasnou detekci požáru, přístupové komunikace, odstupové vzdálenosti a zdroje požární vody, jakož i vybavení jednotek HZS a jednotek Sborů dobrovolných hasičů, bez kterých je zásah na rozsáhlých lesních požárech nepředstavitelný. Samostatnou kapitolou je modernizace systému leteckého hašení požárů, kdy vnímáme jako nezbytné využití zejména vrtulníků s hasicí schopností minimálně 3 tisíce litrů vody, což je systém finančně podporovaný EU,“ uvedl generální ředitel Hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček.

Ministr Petr Hladík uvedl, že ministerstvo zemědělství na letošní sezonu vypíše tendr na pronájem dvou vrtulníků za kofinancování ministerstva životního prostředí a také prostředků Evropské unie. Podle něj je dlouhodobou vizí Hasičského záchranného sboru ČR pořídit vlastní techniku. „Jakým způsobem to bude zrealizováno, to je otázkou diskuse. Zda to už bude k dispozici pro příští sezonu, to teď nevíme vzhledem k dostupnosti té techniky jako takové,“ doplnil Hladík. Pokud by technika k dispozici nebyla, vrtulníky by ministerstvo zemědělství pronajalo znovu, případně by prodloužilo smlouvu.

Ředitel Správy NPČŠ Petr Kříž uvedl: „Na základě doporučení od Ústavu pro výzkum lesních ekosystémů (IFER) provádíme těžby souší v okolí obcí. Cílem je zlepšit přístupnost pro hasiče v případě požáru. Na podzim na takto vytěžených místech také provedeme výsadby listnatých stromů, které vykazují vyšší odolnost v případě požáru. Po dohodě s Hasičským záchranným sborem také aktuálně provádíme kontroly průchodnosti cest pro záchranné složky, vyhodnocujeme území parku z hlediska vhodnosti pro umístění nádrží na hasební vodu v terénu národního parku a chystáme se rozšířit cestní síť pro složky integrovaného záchranného systému. Pořizujeme také čtyřkolku vybavenou hasební nástavbou pro snadnější dopravu materiálu do terénu. Důležité je, nadále vykonávat v rizikových obdobích zesílený dohled nad územím.“

MŽP rovněž připravuje společnou pracovní skupinu, ve které budou zástupci Národních parků České Švýcarsko a Saské Švýcarsko, stejně jako zástupci českého i německého ministerstva životního prostředí. Petr Hladík se včera sešel také se svým saským kolegou ministrem Wolframem Güntherem. „Především děkuji našim saským kolegům za jejich nasazení během rozsáhlého požáru z léta 2022. Národní parky, a to nejen Saské a České Švýcarsko, musíme připravovat na budoucí sucha i případy extrémního počasí. Proto potřebujeme spolupracovat nejen v požární bezpečnosti, ale i v ochraně přírody a krajiny nebo v oblasti turismu,“ uvedl Hladík.

Oba ministři diskutovali priority a formy budoucí spolupráce v oblasti životního prostředí mezi Saskem a Českou republikou. Zejména probírali budoucí spolupráci mezi oběma správami národních parků v regionu Českosaského Švýcarska, a to v oblasti komunikace a protipožární ochrany lesa.

Ministr Hladík se přímo v terénu také setkal se starosty obcí ležících na území národního parku. Společně se bavili o probíhajících činnostech, jejichž hlavním cílem je zajistit bezpečnost v daném území. „Je důležité si uvědomit, že se nacházíme v prostředí, které je v mnoha ohledech unikátní. I proto je to národní park, který milují stovky tisíc lidí a s nadšením se sem vracejí. Našim společným zájmem je zachovat zdejší přírodní hodnotu. Zároveň ale s ohledem na bezpečnost intenzivně pracujeme na zpřístupnění co nejvíce turistických cílů. Chceme ale turistům také představit nové pohledy na zdejší krajinu. České Švýcarsko se změnilo a měnit se bude každým rokem tak, jak se tu bude obnovovat okolní příroda. To samo o sobě je velmi atraktivní a věřím, že si nové České Švýcarsko velmi rychle najde cestu do srdcí nejen českých ale i zahraničních turistů. Není žádný důvod se obávat do Českého Švýcarska přijet, správa národního parku, zdejší obce i podnikatelé jsou na turistickou sezónu připraveni,“ doplnil ministr Hladík.

Starostové obcí z okolí parku však podle Seznam Zpráv ministerstvo a správu parku hromadně kritizovali. Oblast podle nich není připravena na sucha a navazující požáry, které se mohou objevit už na jaře. „Půl roku po požáru a nic se neděje,“ řekl starosta obce Křečany František Moravec a dodal: „Pořád se řeší nějaké studie, ale co my na obcích s tím máme dělat?“ Moravec doplnil, že obce se snaží z dotačních prostředků zadržovat vodu v okolí, to ale na prevenci požáru nestačí. „Jak zamezíme tomu, že nevznikne další požár? Nikdo z parku nepřišel s návrhem, na kterém bychom mohli spolupracovat my jako obce,“ konfrontoval ministra. Starostové se také především bojí o tamní turistický ruch. Podle nich v poslední době návštěvníků znatelně ubylo.

Zástupci obcí rovněž požadovali, aby se z bezpečnostních důvodů kácelo více stromů hlavně v okolí obcí. To ale naráží na postoj správy parku, která už nyní provádí v zasaženém území značnné bezpečnostní těžby, aby nehrozil pád stromů na turistické stezky. „Může se jednat o tisíce stromů. Když se podíváme na Edmundovu soutěsku, tak tam je k pokácení 4 000 metrů krychlových dřeva, zhruba 4 000 stromů. Když se podíváme na Gabrielinu stezku, tak tam je 6 000 stromů,“ vypočetl mluvčí národního parku Tomáš Salov.

Podle TZ MŽP, ČTK a Seznam Zprávy, red.

Naposledy změněno: úterý, 28 březen 2023 17:38

(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Hospodaření v národních parcích a poučení z požáru v Českém Švýcarsku podruhé tématem semináře v Poslanecké sněmovně

Hospodaření v národních parcích a poučení z požáru v Českém Švýcarsku podruhé…

Lesnictví

Dne 29. května 2023 proběhl v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR (PSP ČR) seminář „Hospodaření v národních parcích – poučili jsme se z katastrofy v Českém...

V loňském roce klesla výše těžeb o 17 procent, obnova lesů dosáhla 50 tisíc ha

V loňském roce klesla výše těžeb o 17 procent, obnova lesů dosáhla…

Lesnictví

Těžba dřeva v Česku se v roce 2022 opět snížila oproti předchozímu na zhruba 25 milionů metrů krychlových dřeva bez kůry. Podíl nahodilé těžby se...

Nestátní vlastníci lesů ke konsolidačnímu balíčku vlády: Zásadní připomínky týkající se daně z nemovitých věcí

Nestátní vlastníci lesů ke konsolidačnímu balíčku vlády: Zásadní připomínky týkající se daně…

Lesnictví

Nestátní vlastníci lesů prostřednictvím Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) předložili ministrovi financí zásadní připomínky k „Návrhu zákona o konsolidaci veřejných...

Zvýšit ochranu cenných ekosystémů v EU? Umím si představit, že 20 procent území dokážeme naplnit, říká Ladislav Miko

Zvýšit ochranu cenných ekosystémů v EU? Umím si představit, že 20 procent…

Lesnictví

Podle nejpesimističtějších scénářů hrozí kvůli aktivitě člověka do konce století až polovině všech druhů vymření. Změnit dosavadní kurz si dala za cíl světová dohoda o...

Populární zprávy

Souhrn lesnických dotací MZe: Nárok mají i majitelé nejmenších lesů

Souhrn lesnických dotací MZe: Nárok mají i majitelé nejmenších lesů

Lesnictví

Zobrazeno:4797

I letos poskytuje Ministerstvo zemědělství (MZe) vlastníkům lesů dotace na obnovu a péči o lesní ekosystémy, zlepšení jejich stability, odolnosti a biodiverzity. MZe tak podporuje...

Lesy ČR čelí kvůli sporu s firmou Veronex stamilionové exekuci, podaly dovolání

Lesy ČR čelí kvůli sporu s firmou Veronex stamilionové exekuci, podaly dovolání

Lesnictví

Zobrazeno:3949

Státní podnik Lesy ČR se kvůli dlouholetému sporu s firmou Veronex o stovky milionů korun dostal do exekuce. Uvedl to Deník N. Exekutor vymáhá jistinu...

Úspěšná obnova lesů si podle Lesů ČR žádá i změnu v myslivosti

Úspěšná obnova lesů si podle Lesů ČR žádá i změnu v myslivosti

Lesnictví

Zobrazeno:3745

Do obnovy porostů investovaly v posledních třech letech Lesy České republiky 4,1 miliardu korun. Státní podnik obnovil na 57 tisíc hektarů s využitím 250 milionů...

Na Lesním družstvu obcí Přibyslav vzniká příklad dobré praxe pro vlastníky lesa postižené kůrovcovou kalamitou

Na Lesním družstvu obcí Přibyslav vzniká příklad dobré praxe pro vlastníky lesa…

Lesnictví

Zobrazeno:3520

Obnova lesních porostů na velkoplošných holinách, které vznikly v důsledku kůrovcové kalamity, je v současné době náročným úkolem pro mnoho vlastníků lesa. Kromě otázky nemalých...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby