Přihlásit

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula se ujal úřadu

Premiér Petr Fiala uvedl do úřadu ministra zemědělství Zdeňka Nekulu. Prezident Miloš Zeman ho jmenoval až v pondělí 3.1., protože měl Zdeněk Nekula v prosinci pozitivní test na koronavirus, a musel do izolace. Prioritou nového ministra je precizní zemědělství, tedy využívání moderních technologií v zemědělství. Soustředit se chce také na ochranu a zadržování vody v krajině, ekologické zemědělství a efektivnější podporu malých a středních zemědělců.

 

Doporučený Ministr zemědělství Zdeněk Nekula se ujal úřadu Foto: KDU-ČSL

„Chceme, aby lesy nebyly fabrikou na dřevo, ale abychom se v této oblasti více věnovali dlouhodobějšímu rozvoji nejenom Lesů České republiky, ale celé této oblasti,“ řekl Zdeněk Nekula ve svém úvodním slově při tiskové konferenci konané k uvedení do úřadu ministra.

„Budu podporovat precizní zemědělství, které nám pomůže například používat méně průmyslových hnojiv a pesticidů. Kromě jiného jde o využívání dat ze senzorů a čidel v zemědělské půdě či meteorologických údajů v on-line systémech, které následně dávkují správné množství hnojiv či pesticidů. Chci také snížit takzvanou uhlíkovou stopu potravin, tedy zkrátit cestu od zemědělců a producentů až na talíř ke spotřebiteli. S tím ale souvisí i potravinová soběstačnost a bezpečnost,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

S nutností snižovat využívání umělých hnojiv a pesticidů souvisí podle ministra Nekuly i další jeho priorita, a to ochrana krajiny, vody a půdy jako největšího zásobníku vody, který naše země má. Hodlá také podporovat malé a střední zemědělce a za velký úkol považuje nový strategický plán Společné zemědělské politiky.

„Je nutné navrátit dotační kyvadlo, které se vychýlilo směrem k velkým podnikům, do rovnovážné polohy, abychom více a cíleněji podporovali malé a střední zemědělské podnikatele, mladé a začínající zemědělce a také ekologické zemědělství,“ uvedl ministr Zdeněk Nekula.

Za důležitou považuje spolupráci s Ministerstvem životního prostředí. „Chceme společně pracovat především na ochraně a zadržování vody v krajině, ale také v oblasti ochrany půdy a protierozních opatření. Prostředkem, jak naši krajinu uzdravit, může být například obnova polních cest a výsadba stromořadí,“ řekl ministr Nekula.

Zdeněk Nekula se narodil 9. února 1970 ve Znojmě. Je absolventem Vysoké školy zemědělské v Brně (Provozně ekonomická fakulta VŠZ, obor provoz a ekonomika), poté působil mj. v České spořitelně a v Erste Leasing, a.s., která se orientovala na financování zemědělců. V letech 2015 až 2018 byl předsedou představenstva státního Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu. Působil také v dozorčí radě Exportní garanční a pojišťovací společnosti a byl členem představenstva Výstaviště České Budějovice. Byl dlouholetým starostou obce Těšetice na Znojemsku, dříve uvedl, že na funkci rezignuje a chce být neuvolněným místostarostou. Zdeněk Nekula je ženatý, s manželkou mají čtyři děti.

TZ MZe

„Nově vznikající Programové prohlášení vlády rovná se koaliční program, z ničeho neustupujeme. Jedinou změnu jsem tam nechal zapracovat, a to jsou připomínky Hnutí Duha, které zpřesňují určité jednotlivosti v rámci koaličního programu, kterého se jinak držíme,“ komentoval ministr Nekula ohledně Programového prohlášení vlády, ke kterému měli jednotliví ministři předložit do dnešního dne své nástiny.
„Co se týká uváděné personální změny, během mé izolace i během následného období, kdy byl ministrem pan ministr Jurečka, jsme byli navzájem v kontaktu, jednotlivé kroky jsme konzultovali a s tímto jeho krokem jsem souhlasil. Věděl jsem o tom předem,“ uvedl k odvolání generálního ředitele Lesů ČR Josefa Vojáčka.

 

Zeman jmenoval Nekulu ministrem zemědělství, vláda je kompletní

Prezident Miloš Zeman jmenoval Zdeňka Nekulu ministrem zemědělství dnes v poledne na zámku v Lánech. Vláda Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) je tak kompletní. Za Nekulu dosud resort dočasně vedl vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Zeman se s Nekulou sešel hodinu před jmenováním na pohovor, který dříve absolvoval se všemi budoucími členy vlády. Premiér Petr Fiala (ODS) později uvedl Zdeňka Nekulu (KDU-ČSL) do úřadu ministra zemědělství. Spolu s bývalým ministrem Miroslavem Tomanem (ČSSD) se odebrali na krátké jednání, po kterém bude následovat tisková konference.

V krátkém proslovu k novému ministrovi Zeman uvedl, že neřídí pouze jeden z úseků národního hospodářství, ale že zemědělství formovalo i historii českého národa. „Zatímco průmyslová revoluce nás zasáhla tak před 200 lety a předtím byla jenom řemesla, zemědělství má více než tisíciletou historii a vztah k půdě, jakkoli byl některými ideologiemi zneužíván, je součástí našeho historického povědomí,“ řekl prezident. Rolníci a sedláci byli podle něj se svojí „pověstnou tvrdohlavostí“ páteří národa.

Podle Fialy nejde jen o resort, kde se rozhoduje o kvalitě potravin, ale zemědělství též ovlivňuje to, v jakém prostředí lidé žijí či jak hospodaří s vodou. Mezi aktuální Nekulovy úkoly řadí rozhodnutí o struktuře zemědělské politiky v příštích sedmi letech nebo záležitosti, které rozdělují zemědělskou veřejnost. Mínil například debatu o takzvaném zastropování zemědělských dotací.

Jurečka po nástupu do čela ministerstva zemědělství uvedl, že chce řešit jen záležitosti, které nesnesou odkladu, například přípravu příštího programového období. Záhy po převzetí úřadu však odvolal generálního ředitele státního podniku Lesy ČR Josefa Vojáčka. Zdůvodnil to manažerskými pochybeními a neefektivní reorganizací firmy. Následně oznámili rezignaci i zbývající vrcholoví manažeři Lesů ČR. Jurečka byl ministrem zemědělství mezi lety 2014 a 2017 ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD).

Nekulovou prioritou bude podle dřívějšího vyjádření využívání moderních technologií v zemědělství, tedy tzv. precizní zemědělství. Do budoucna chce stejně jako jeho předchůdci snížit tzv. uhlíkovou stopu potravin.

ČTK

 

 

Naposledy změněno: úterý, 04 leden 2022 09:37

(0 hlasů)

Komentáře   

+17 # Rensa 2022-01-05 12:32
"Jedinou změnu jsem tam nechal zapracovat, a to jsou připomínky Hnutí Duha..."
A jiných, např. ASZ, SVOL už ne, nebo ani neměli možnost?
Nebo že by vládní program např. v otázce lesů plně vyhovoval SVOLu?
+18 # Starý 2022-01-05 07:49
K obnově cest, jsem zvědavý, jak toho poletech dosáhnou, když ani dnes z Katastrálního úřadu není možné v digitalizaci, kdy komunisti a jejich slavné komise zcelili pozemky do velkých lánů KN, tomu dali včetně cest a tomu dali kód orné půdy a dnes když toto vraci dle tzv. digitalizace, tak přeci nemohou zpřevzít kódy kultur z pozemkové evidence, ale tvrdí že vše je orná.

Stačí pohled do starých PK map a porovnat pozemkovou evidenci, což Katastrální úřad má, ale to by musel pracovat!

A tak to tu protichůdně s prohlášeními Mze chodí.

Ani komunista by to lépe neodůvodnil.
+21 # Starý 2022-01-05 06:42
Osobně jsem zvědav co nový pan ministr ukáže.
Stav je zatím takový, že o lesích ani slovo.
Dále se zvyšuje pouze zátěž malých vlastníků a to i daněmi, kdy daň z nemovitosti si z důvodu "zvýšených nákladů" obce směle zvyšují a platí i pro lesy a vláda nic.
Hlavně když les poskytuje své prostředí a další zdarma a vlastníci to platí a dotují ze svého.
Jo taková "obec" nově zvedne daně a má na to a malý vlastník lesa jí to zaplatí a zadotuje. Samozřejmě pak obec má na likvidaci kůrovců, zalesnění a další a ještě jí stát přidá, jelikož obec musí být zvýhodněná...
Skvělé perpetum - mobile po česku.

No není to lepší systém jak za bolševika???

A tak se stát a obce krmí na úkor malých vlastníků lesa a další jen parazitují.

Tak co stím udělá slavné Mze.

Předpokládám, že opět vypíše podpory pro vlastníky nad 100 ha a dá přiměřené podmínky, aby je mohl splnit jen úzký profil žadatelů a obce .... no stát přeci nemůže podpořit všechny....ten samý les je jen pro někoho "prospěšný"?

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Souhrn lesnických dotací MZe: Nárok mají i majitelé nejmenších lesů

Souhrn lesnických dotací MZe: Nárok mají i majitelé nejmenších lesů

Lesnictví

I letos poskytuje Ministerstvo zemědělství (MZe) vlastníkům lesů dotace na obnovu a péči o lesní ekosystémy, zlepšení jejich stability, odolnosti a biodiverzity. MZe tak podporuje...

Chystaná CHKO Soutok bude mít kolem 12 tisíc hektarů, předjednávají ji ochranáři

Chystaná CHKO Soutok bude mít kolem 12 tisíc hektarů, předjednávají ji ochranáři

Lesnictví

Chystaná Chráněná krajinná oblast (CHKO) Soutok u soutoku Moravy a Dyje na Břeclavsku by měla mít kolem 12 000 hektarů. Agentura ochrany přírody a krajiny...

Ministr životního prostředí s generálem HZS ČR jednali v Českém Švýcarsku o přípravě protipožární prevence

Ministr životního prostředí s generálem HZS ČR jednali v Českém Švýcarsku o…

Lesnictví

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) v rámci výjezdu do Ústeckého kraje navštívil Národní park České Švýcarsko. Nad požárem zasaženým územím se setkal se šéfem...

Školní lesní podnik Křtiny v krátkých videích představuje svá polesí

Školní lesní podnik Křtiny v krátkých videích představuje svá polesí

Lesnictví

Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny v roce 2023 slaví 100 let od svého vzniku, 100 let kontinuální péče o lesy Mendelovy univerzity. Při této...

Populární zprávy

Novela zákona o myslivosti má zavést plány lovu podle míry poškození lesů

Novela zákona o myslivosti má zavést plány lovu podle míry poškození lesů

Lesnictví

Zobrazeno:5367

Aktualizováno o vyjádření ČLS. Novela zákona o myslivosti, kterou nyní připravuje ministerstvo zemědělství (MZe), by měla zavést plánování lovu v honitbách podle poškození lesů. Hlavním...

Ředitelem Lesní správy Lány se stal Pavel Rus

Ředitelem Lesní správy Lány se stal Pavel Rus

Lesnictví

Zobrazeno:3831

Novým ředitelem Lesní správy Lány se stal Pavel Rus. Do funkce ho k 2. lednu jmenoval na základě doporučení výběrové komise prezidentův kancléř Vratislav Mynář...

Pokuta 550 tisíc za nedostatečnou péči o kůrovcem napadený les

Pokuta 550 tisíc za nedostatečnou péči o kůrovcem napadený les

Lesnictví

Zobrazeno:3819

Česká inspekce životního prostředí uložila obci Hodonín u Nasavrk pokutu ve výši 550 tisíc korun za to, že jako vlastník lesa významně zanedbala ochranu lesního...

Lesy ČR vyhlásily výběrová řízení na pronájem honiteb

Lesy ČR vyhlásily výběrová řízení na pronájem honiteb

Lesnictví

Zobrazeno:3175

Aktualizováno. Výběrová řízení na desetiletý pronájem padesáti honiteb vyhlásily 13. 2. 2023 Lesy České republiky. Noví nájemci začnou plnit smlouvy po ukončení účinnosti aktuálně platných...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby