logo Silvarium tisk

Ministr chystá kvůli kůrovci novelizaci vyhlášky, možný je i krizový stav

Lesníci by se měli v boji s kůrovcem už letos řídit novelizovanou vyhláškou 101/1996 Sb., kterou chce ministerstvo zemědělství do měsíce aktualizovat. Povolí jim nezabývat se odumřelými stromy, ze kterých kůrovec již vyletěl, budou tak mít více kapacit na ničení kůrovce v ještě zelených porostech. 

Řekl to ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (ANO).

Jednou z následujících možností je i vyhlášení krizového stavu ve třech krajích, kde je kůrovec nejrozšířenější, aby se daly rychleji řešit aktuální lesnické potřeby.

Ministr v minulém týdnu svolal jednání většiny vlastníků lesů, včetně zástupců Lesů ČR, Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů i církevních a vojenských lesů. "Všichni se shodli na tom, co jsem slýchal od těžařských firem, že jsou tu zastaralá opatření, které neodpovídají dnešní situaci," řekl ministr.

Úřad chce do měsíce novelizovat vyhlášku lesního zákona. "Vyhláška trochu tlačila, že musí být všechny napadené stromy rychle odstraněny. Jenomže jsou stromy, ze kterých už kůrovec vylétl - to jsou takové bílé oloupané stromy. A jde o to, abychom mohli tyto stromy nechat stát třeba půl roku a vyhledávat ty zelené stromy, kde jsou vajíčka," řekl v rozhovoru pro ČTK ministr. Tyto stromy je podle něj nutné intenzivně vyhledávat a hmyz likvidovat.

Ministr také plánuje pro boj s kůrovcem využít mokrých skládek. "To je v Německu už osvědčený systém - dřevo se rychle vytěží, naveze se na hromadu asi po 20 000 až 30 000 kubících a závlaha to dřevo skrápí," vysvětlil. 

Státní podnik Lesy ČR podle něj chystá pět takových skládek. Část z nich by měla být v epicentru kůrovcových lesů, další pak u zpracovatelů. Stát plánuje tyto skládky také finančně podpořit dotací 150 korun na kubický metr. "Počítáme asi s půl milionem kubíků - je to proto, abychom ho netlačili na trh, když je přebytek dřeva a ještě nesnižovali cenu dřeva," dodal. Stát by tak na této podpoře mohl zaplatit 75 milionů korun.

Podle ministra se již zahájila vodoprávní řízení, protože bude třeba větší spotřeba vody. Vytipovávají se také místa, kde by skládky mohly být, respektive aby byly i u vodních zdrojů.

Jednou z možností, jak urychlit kroky lesníků, je podle Milka i vyhlášení krizového stavu v Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji. Podobně se stav nebezpečí vyhlašoval i kvůli výskytu afrického moru prasat loni ve Zlínském kraji, aby se mohly budovat ohradníky kolem oblasti i na soukromých pozemcích, a to v rychlejším výběrovém řízení.

Ministerstvo loni počítalo s tím, že plošně zakáže těžbu zdravých smrků a borovic, aby se zpracovalo kůrovcové a kalamitní dřevo. Ten měl původně platit od listopadu do konce loňského roku, nakonec od tohoto kroku odstoupilo. Vlastníci lesů ale musí odstranit dřevo poničené kůrovcem a větrem do konce letošního března.

Podle ČTK, red.

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(1 hlas)

Komentáře  

+7 # Kmwood 2018-02-19 10:36
Úplně "nejúčinnější" je asanace kůrovcové hmoty odvozem, tak, jak to striktně vyžaduje státní podnik. Odvezeme brouka z bodu A do bodu B a je to. Asanováno, vyřešeno. Pokud to neuděláte máte sankce.
Zajímalo by mě, kdo to ty lesníky učil a kde. A kdo zaplatí nenapravitelné škody, způsobené takovými rozhodnutími zaplatí...
Neuvěřitelné....., ale české....
+18 # cvonza 2018-02-06 17:46
Proč všude vládnou kreténi
+18 # cvonza 2018-02-06 17:46
Neschopní
+68 # zelení hájové 2018-02-06 11:51
Hlavně nezapomenout položit co nejvíce lapáků, jednak to brzdí zpracování kalamity a když se pozdě zpracují, nebo chem. neošetří, tak je v místě hned pěkné kůrovcové kolečko, to už se vyplatí. A co takhle nějaká TRANSFORMACE v lesním hospodářství, nebyla by ?

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

VÚLHM: Má douglaska v našich podmínkách opravdu výrazně vyšší zásoby dřeva oproti smrku?

VÚLHM: Má douglaska v našich podmínkách opravdu výrazně vyšší zásoby dřeva oproti smrku?

Zobrazení: 3546

Introdukované druhy dřevin jsou v lesním hospodářství českých zemí využívány dlouhodobě, stejně jako v jiných zemích...

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Zobrazení: 3265

Nové transdisciplinární poznatky o původnosti modřínu opadavého a jeho výskytu na našem území otevírají dveře k...

Nejvyšší strom v České republice byl po deseti letech znovu přeměřen

Nejvyšší strom v České republice byl po deseti letech znovu přeměřen

Zobrazení: 2980

Video uvnitř článku! Dne 22. října 2014 byla v lese na Železnobrodsku vybrána a přeměřena douglaska tisolistá...

Vědci zkoumali, v čem spočívá riziko pěstování některých dubů a ořešáků v době klimatické změny

Vědci zkoumali, v čem spočívá riziko pěstování některých dubů a ořešáků v době klimatické změny

Zobrazení: 2371

Zásadním problémem, s nímž se musí potýkat současný lesnický sektor, je globální klimatická změna. V Evropě...

Poslanci projednali v prvním čtení tři zákony, změny přinesou především v lesním hospodářství

Poslanci projednali v prvním čtení tři zákony, změny přinesou především v lesním hospodářství

Zobrazení: 2341

Tři důležité zákony vypracované Ministerstvem zemědělství (MZe) projednali dne 11. 12. 2024 poslanci v 1. čtení. Novely...

Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb

Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb

Zobrazení: 1962

Právě začala sezóna dražeb nejkvalitnějšího dříví. Vyrábí se z něj hudební nástroje, sudy na alkohol, pažby zbraní...

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě