logo Silvarium tisk

Ministr životního prostředí chce řešit nelegální těžbu vltavínů v jižních Čechách

Nelegální těžba vltavínů je problém, který budou řešit členové vlády. S nelegální těžbou vltavínů se potýkají jižní Čechy, v některých místech je i zakázaný vstup do lesa kvůli nebezpečně narušené půdě vlivem kopání.

Foto: Wikimedia Commons Foto: Wikimedia Commons
„Lokalitu jsem navštívil, doporučuji se tam zajet podívat všem. Je to šílené, jakým způsobem jsou rozkopané zemědělská půda, lesy, vzrostlé borovice, třímetrové díry. Nelegální těžba vltavínů je obrovský problém," uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).  

Problém nelegální těžby vltavínů bude ministr řešit s dalšími kolegy z vlády. Cena vltavínů je podle něj vyšší než cena zlata a až 60 procent světového trhu vltavínů pochází z nelegální těžby.

Do některých lesů u Nesměně poblíž Trhových Svinů na Českobudějovicku je zakázaný vstup, protože kvůli kopání těchto drahých kamenů je tam nebezpečně narušená půda. Vltavíny je možné nalézt i v okolí Besednice na Českokrumlovsku nebo Netolic na Prachaticku. Často jsou až několik metrů pod zemí a lidé, kteří kameny hledají, ničí i cizí pozemky. Pokud kopou v lese, mohou ohrozit stabilitu stromů.

Vltavíny se u Ločenic na Českobudějovicku těží i průmyslově, firma MAWE CK chtěla rozšířit těžbu o 30 hektarů. Proti záměru byli místní obyvatelé, vedení obce i ekologické organizace. Rozšíření těžby zatím nebude možné, firma musí doplnit dokumentaci k získání stanoviska EIA.

„Musím zdůraznit, že stanovisko EIA je čistě odborná záležitost, do které ministr ani žádná politická reprezentace nezasahuje,“ řekl Hladík. Odborníci ministerstva životního prostředí (MŽP) podle něj ve stanovisku uvedli, že firma musí doplnit řadu věcí.

Podle závěru zjišťovacího řízení MŽP musí firma doplnit informace o vlivu na vodu, zemědělskou půdu, les i krajinu. Celkem se musí firma vyrovnat s devíti připomínkami, MŽP tak dalo za pravdu odpůrcům těžby. Proti záměru rozšířit těžbu o 30 hektarů vznikla petice, výhrady má i Česká inspekce životního prostředí. Požaduje, aby investor vypracoval studii, která mimo jiné posoudí vliv na krajinný ráz.

ČTK

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(2 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

USA žádají EU o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování

USA žádají EU o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování

Zobrazení: 2883

Americká vláda žádá Evropskou komisi (EK) o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování. Dnes to napsal...

Novela mysliveckého zákona je připravena

Novela mysliveckého zákona je připravena

Zobrazení: 2630

Aktualizováno o stanovisko Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) a Českomoravské myslivecké...

Páteční bouře poškodila v lesích Mendelovy univerzity odhadem 40 000 m³ dřeva, bude vydán zákaz vstupu do lesa

Páteční bouře poškodila v lesích Mendelovy univerzity odhadem 40 000 m³ dřeva, bude vydán zákaz vstupu do lesa

Zobrazení: 2427

Silná bouře, která přešla v pátek 21. června přes jižní Moravu, poškodila v lesích Mendelovy univerzity...

Hospodaříme s odpovědností: Lidé chtějí v krajině hospodařit, ne ji nechat zpustnout

Hospodaříme s odpovědností: Lidé chtějí v krajině hospodařit, ne ji nechat zpustnout

Zobrazení: 2070

Před dvěma týdny spustila Lesnicko-dřevařská komora celorepublikovou kampaň Hospodaříme s odpovědností. Je to prakticky poprvé, co někdo...

Vojenské lesy uzavřely kvůli kalamitě do 15. září lesy u Plumlova

Vojenské lesy uzavřely kvůli kalamitě do 15. září lesy u Plumlova

Zobrazení: 1696

Vojenské lesy a statky vydaly kvůli kalamitě, která nastala po červnových silných bouřkách, zákaz vstupu do...

Lesy ČR podpořily iniciativu Hospodaříme s odpovědností

Lesy ČR podpořily iniciativu Hospodaříme s odpovědností

Zobrazení: 1695

Zlepšit dialog lesníků s veřejností chce prostřednictvím celostátní kampaně Hospodaříme s odpovědností, která dnes začala, Lesnicko-dřevařská komora...

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě