Od cyklu pěti kulatých stolů, kam ministr životního prostředí pozval zástupce obcí, krajů, ekologických organizací a vědců, si Tomáš Chalupa sliboval nalezení kompromisu při volbě stylu hospodaření v parku. Ministr uvedl, že jednání dosud byla věcná a konstruktivní a všichni účastníci dostali prostor pro své připomínky, a páteční vyjádření členů stínové vědecké rady parku ho proto překvapilo.
Členové stínové vědecké rady parku ale ve svém prohlášení naopak tvrdí, že důvodem pro odstoupení od jednání je neakceptování naprosté většiny jejich odborných připomínek k připravovanému zákonu a směřování návrhu zákona k upřednostnění privátních developerských zájmů nad veřejnými zájmy ochrany přírody.
Podle Jakuba Hrušky, předsedy stínové rady parku, nezíská ministr souhlas vědců se zněním zákona, pokud v navrhovaném rozdělení zón bude méně než 26 procent území parku v prvních zónách. Podle výsledků posledního kulatého stolu by totiž nově do zóny nejvyšší ochrany mělo patřit minimálně pouhých 20,5 procenta rozlohy parku. Podle ČTK chce pak Chalupa ještě diskutovat o dalších více než třech procentech, které by se postupně mohly včlenit do zóny s nejvyšší ochranou.
Zcela nepřijatelné je pro členy stínové vědecké rady prku také umístění koridoru pro lanovku na Hraničník v masivu Smrčiny. Průsek by podle nich ohrozil celistvost lesa na Smrčině abyl by vstupem pro vítr i pro kůrovce. Podle členů stínové rady by byl prvním pionýrem, za nímž by na Smrčinu pronikly masivnější průseky pro sjezdovky.
Členové stínové rady také nesouhlasí s převodem státních pozemků ve třetí zóně, ležících mimo intravilány, na obce. Tyto pozemky by podle nich měly být převedeny na Správu NP a neměly by sloužit jako potenciální developerské zóny v režii obcí.
Návrh zákona také podle expertů dosud neobsahuje jasné vyjádření, že ochrana přírody má v NP přednost před ostatními aktivitami, které jsou možné pouze tehdy, nekolidují-li s ochranou přírody a krajiny v národním parku. Toto ustanovení je podle nich v ostatních národních parcích standardem a je obsaženo i v dosud platném nařízení vlády, kterým byl Národní park Šumava zřízen.
Ministr Tomáš Chalupa uvedl, že i nadále považuje nalezení shody v rámci kulatého stolu za důležitý předpoklad pro budoucí úspěšný průběh legislativního procesu přípravy nového zákona. V nejbližší době uskuteční individuální jednání s jednotlivými zástupci různých skupin, které se kulatých stolů účastní. Na základě výsledku těchto debat pak chce rozhodnout o dalším postupu.
Stínová vědecká rada Národního parku Šumava má aktuálně 22 členů a vznikla v březnu 2011 jako reakce na rozhodnutí ředitele parku Jana Stráského potlačit názory vědecké části dosavadní Rady NPŠ. Rada je složena z českých vědců a odborníků z různých oblastí.
Red.
Prohlášení ministra životního prostředí Tomáše Chalupy ke stanovisku stínové vědecké rady NP Šumava (25. 11. 2011) Oceňuji to, že doposud jednání v rámci kulatého stolu o budoucnosti Národního parku Šumava probíhala ve věcné a konstruktivní rovině a že všichni účastníci jednání dostali prostor k uplatnění svých připomínek. O to víc jsem překvapen dnešním vyjádřením některých členů stínové vědecké rady parku, kteří místo toho, aby reagovali v rámci jednání kulatého stolu, vydali prohlášení, které zpochybňuje celý proces tvorby nového zákona. Osobně mne toto vyjádření velmi mrzí. I nadále považuji nalezení shody v rámci kulatého stolu za důležitý předpoklad pro budoucí úspěšný průběh legislativního procesu přípravy nového zákona. Nicméně s ohledem na takto vyhrocené stanovisko některých členů stínové vědecké rady parku nepovažuji konání kulatého stolu, který byl plánován na pondělí 28. listopadu, za smysluplné. Místo toho v nejbližší době uskutečním individuální jednání s jednotlivými zástupci různých skupin, které se kulatých stolů účastní, a věřím, že se vrátíme ke konstruktivnímu dialogu. Na základě výsledku těchto debat se následně rozhodnu o dalším postupu. Zdroj: http://www.mzp.cz |