logo Silvarium tisk

MF Dnes připomíná problematické smlouvy na těžební zbytky mezi Lesy ČR a LST Trhanov

Pod názvem Státní větve se mění na zlato přináší Mladá fronta článek, který mimo jiné uvádí, že Lesy České republiky daly bez soutěže zakázku na využití stále cennějšího klestí firmě LST bývalého kapitána průmyslu Václava Junka. Tato nestandardní spolupráce byla poprvé kritizována představiteli Plzeňské teplárenské.

Stalo se tak na semináři k problematice lesnického hospodaření pořádaném Úřadem vlády ČR dne 24. března 2010 za účasti tehdejší premiéra Jana Fischera.

Deset let, čtyři kraje, možnost vybírat si, co chci a co nechci těžit. To je smlouva na úklid zbytků větví po těžbě dřeva, kterou státní podnik Lesy České republiky (LČR) dal bez soutěže společnosti LST. Tak uvádí smlouvy mezi Lesy ČR a LST Trhanov Mladá Fronta.

Konkurenti, kteří tuto možnost nedostali, o smlouvě podle MF Dnes hovoří jako o výjimečném kontraktu. Státní lesy naopak argumentují, že je pro stát výhodná a v době, kdy byla uzavírána, o podobný úklid neměl nikdo jiný zájem. MF DNES má smlouvu a její dodatek k dispozici.

Za společností LST stojí bývalý kapitán českého průmyslu, který vládl padlému holdingu Chemapol, Václav Junek. A kolem firmy se v minulosti pohyboval také zbrojař Richard Háva. Na kontrakt už upozornil také premiér Petr Nečas (ODS), který pro MF DNES uvedl, že bude žádat vysvětlení, proč šla zakázka přímo. „Je to velmi nestandardní,” dodal Nečas.

Proč je klestí tak žádané? Zatímco dříve se pálilo na pasekách a státní podnik musel vynakládat stamiliony na jeho uklízení, vlivem vzrůstajících dotací na výrobu elektřiny z biomasy v letech 2007 a 2008 se z něj stalo ceněné zboží. Zajímají se o ně proto velcí hráči.

Štěpka z klestí se totiž může pálit ve speciálních kotlích na biomasu nebo se může přidávat k běžnému uhlí. Podle toho, v jakém poměru je s běžným palivem spalována, dostává majitel turbíny různě vysokou výkupní cenu elektřiny.

Státní lesy argumentují tak, že nic nenakupují - větve naopak prodávají, a proto nezadaly tendr podle zákona o veřejných zakázkách. „V době, kdy byla uzavírána smlouva s LST, nabídla tato firma za těžební zbytky o celý řád vyšší cenu, než kolik dosahovalo průměrné zpeněžení zbytků do té doby,” uvedl mluvčí LČR Zbyněk Boublík. Podle něj navíc před rokem, kdy byla smlouva s LST na první dva kraje uzavřena, státní lesy neregistrovaly takový zájem o klest jako dnes. Kritikové smlouvy naopak argumentují tím, že státní podnik mohl udělat například dražbu koncese na úklid těžebních zbytků a dostal by se na vyšší ceny než u LST.

Jednu z největších poptávek po štěpce má aktuálně Plzeňská teplárenská. Ta letos spustila 10megawattovou turbínu, v níž topí jen takzvanou zelenou štěpkou, tedy zbytky z lesa. Ač ředitel státních LČR Svatopluk Sýkora dříve tvrdil, že smlouva s LST není tak výjimečná a podobnou má například plzeňská teplárna, její výrobní ředitel Zdeněk Dongres to popírá. „Žádnou takovou smlouvu nemáme,” uvedl Dongres pro MF DNES s tím, že účinkováním LST na trhu se možná mírně zhoršily podmínky nákupu, respektive se zvýšily ceny. LČR včera uvedly, že o smlouvě s Plzeňskou teplárenskou jednají už několik let a doporučily LST, aby s ní uzavřela dodavatelskou smlouvu.

V plzeňském regionu dostala letos hlavní slovo při sběru klestí právě firma LST. Před rokem podepsala desetiletou rámcovou kupní smlouvu na těžební zbytky v územní působnosti Krajského ředitelství LČR Karlovy Vary a Plzeň. Letos jí LČR přidaly území v působnosti krajských ředitelství Jihlava a Brandýs nad Labem. Systém má fungovat tak, že LČR přednostně LST nabídnou, zda chce dané území „vyčistit” a za dohodnutou cenu zbytky koupit.

Pokud se do toho LST nechce třeba z důvodu horší přístupnosti terénu, tedy menší výtěžnosti, může smlouvu odmítnout. LČR potom zkoušejí zadat zakázku dále. Podle konkurenčních firem LST je taková smlouva velmi výhodná a tvrdí, že by o podobný kontrakt také stály, ale nedostaly se k němu.

MF DNES to potvrdily například společnosti Solitera, Progles, skupina LESS či Silvatres HK.

„Dříve se pořádaly malé veřejné aukce, třeba na úklid jedné paseky,” vysvětluje spolumajitel Solitery Vladimír Křížek. Podle něj by byl takový přístup transparentnější a víc by vydělaly i LČR. „Takto se zadělává na podobný problém, jako byl se solárkem. Chtějí vytvořit biomasové cary,” dodal Křížek. Firma LST slovy svého prokuristy Miloslava Konopíka kritiku ostatních firem krátce odmítla.

Lesy ČR jednají s dalšími zájemci

Státní lesy odmítají, že by kvůli smlouvě s LST skončily aukce či v nich byly vyšší ceny. Letos se podle státního podniku prodalo přes elektronické aukce 57 procent klestí, přes rámcové smlouvy šla čtvrtina. Ne všechno klestí je navíc určeno k prodeji, někde se nechává v lese z ekologických důvodů a o hůře přístupné oblasti není zájem. V takovém případě LČR za úklid platí, letos to bude asi 190 milionů korun.

„Obchod s biomasou z těžebních zbytků je zatím v plenkách. My bychom ale do soutěže také šli,” říká majitel dřevařského holdingu Less Jan Mičánek. Podle něj hodně firem v uplynulých letech investovalo do technologií na zpracování klestí a začaly se učit, jak s biomasou zacházet a obchodovat s ní. „A najednou se dozvěděly, že jejich úsilí je pryč, že nemají možnost se ke klestí dostat. A nikdo se jich ani nezeptal, zda by nedaly státu víc,” dodal Mičánek. Sám odhaduje možné tržby ze sběru a prodeje klestí ze čtyř krajů na stamiliony. Zisk však podle něho může být podstatně nižší, v desítkách milionů, protože operaci provázejí vysoké náklady.

Státní lesy včera uvedly, že cítí stále větší tlak na uzavírání dlouhodobých smluv a že například skupině LESS nabídly smluvní pokrytí pro území krajských ředitelství Choceň, Svitavy a Brno. „Objevují se žádosti dalších firem, například Teplárny Náchod, a bude s nimi jednáno,” dodal Boublík. Vedle LST má smlouvu zatím jen firma Lesy Hluboká nad Vltavou pro jižní Čechy. Ta ji získala už v roce 2008.

„O podobnou smlouvu bychom samozřejmě měli zájem. Nejprůhlednější by však bylo, kdyby se úklid stal součástí velkých tendrů na celkovou zakázku,” říká spolumajitel firmy Progles David Šidák. LČR namítají, že dopředu nelze objem zbytků vyčíslit, což by tendry komplikovalo.

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Zobrazení: 4943

Rada EU dne 16. října souhlasila s návrhem Komise odložit vstup Nařízení EU o odlesňování (EUDR) v...

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Zobrazení: 4413

V letošním lesnickém tendru Lesů ČR podalo 30 společností 130 nabídek na 12 zakázek, které se budou...

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Zobrazení: 3022

Anketa uvnitř článku! Letošní rekordně teplé léto a začátek září, následované katastrofálními povodněmi, naléhavě nastolují téma adaptace...

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Zobrazení: 2609

Nové transdisciplinární poznatky o původnosti modřínu opadavého a jeho výskytu na našem území otevírají dveře k...

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Zobrazení: 2604

Škody za několik stovek milionů korun způsobily záplavy a vydatné deště v lesích patřících Arcibiskupským lesům...

Záplavy způsobily Lesům ČR škody 3,2 mld. Kč, obnova zabere nejméně dva roky

Záplavy způsobily Lesům ČR škody 3,2 mld. Kč, obnova zabere nejméně dva roky

Zobrazení: 2593

Zářijové povodně způsobily státnímu podniku Lesy ČR škody 3,2 miliardy korun. Záplavy v lesích poničily vodní...

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě