Státní pozemkový úřad získal po neznámých vlastnících 64 383 pozemků s výměrou 16 860 hektarů. Lesům ČR převedl majetkový úřad 6 830 pozemků o výměře 7 995 hektarů. Nejvíc nemovitostí, kterých se převod týkal, je na jižní Moravě a ve středních Čechách.
„Splnili jsme úkol z usnesení vlády a díky ÚZSVM získaly specializované státní instituce velké množství dříve bezprizorních zemědělských a lesních pozemků, s nimiž mohou dále hospodařit,“ uvedla generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu.
Zbývající nemovitosti, které ÚZSVM převzal, když se nepodařilo identifikovat vlastníky, nabídne úřad dalším státním institucím. Pokud o ně nebudou mít zájem, bude hledat jiného vlastníka. „Cílem ÚZSVM je maximálně podpořit rozvoj obcí a krajů nepotřebným státním majetkem,“ dodala Arajmu.
Majetkový úřad v únoru převzal 116 063 nemovitostí po nedostatečně identifikovaných vlastnících. Z toho bylo 115 346 pozemků a 717 staveb. Nemovitosti přešly do vlastnictví státu po uplynutí desetileté lhůty stanovené novým občanským zákoníkem, během které se vlastníci mohli přihlásit o svá práva. ÚZSVM v desetileté lhůtě dokázal dohledat vlastníky 65 519 nemovitostí.
Podrobnosti k problematice nedostatečně identifikovaných vlastníků naleznete zde.
Úkolem ÚZSVM je zastupovat Českou republiku v právních sporech, které se týkají majetku státu. Úřad tak vystupuje především před soudy a rozhodčími orgány místo jiných organizačních složek státu. ÚZSVM také jedná v právních sporech ve věcech majetku, s nímž sám hospodaří.
ČTK