Macron je na třídenní návštěvě v Brazílii. V úterý se setkal s Lulou ve městě Belém, kde se v příštím roce uskuteční klimatická konference OSN COP 30. Úterní jednání mezi oběma prezidenty se zaměřila na ochranu životního prostředí. Macron udělil Řád čestné legie domorodému vůdci Raonimu Metuktiremu. „Považuji Lulu za svého bratra, Macrona za syna,“ uvedl Metuktire, který vyzval oba státníky, aby podpořili jeho kandidaturu na Nobelovu cenu za mír a návrat území domorodým národům.
Lula a Macron oznámili vznik nového plánu za „jednu miliardu eur veřejných a soukromých investic v příštích čtyřech let“. Plán se má týkat amazonského pralesa v Brazílii a Francouzské Guyaně a má mimo jiné posílit rozhodovací pravomoce domorodých národů, které v amazonské oblasti žijí. Hlavním cílem je pak skloubit hospodářský rozvoj a ochranu životního prostředí v oblasti amazonského pralesa.
„Chceme přesvědčit ty (země), které vždy odlesňovaly, aby významně přispěly na ochranu lesů zemím, které je stále mají,“ řekl Lula.
Lula si vytyčil za cíl svého prezidentského mandátu výrazně snížit odlesňovaní v Amazonii, které způsobuje šíření chovu hospodářských zvířat a dalších zemědělských aktivit. Za Lulova předchůdce Jaira Bolsonara, který prosazoval větší ekonomické využití amazonského pralesa, se tempo odlesňování výrazně zvýšilo. V prvním roce Lulovy vlády pak tempo ničení pralesa kleslo, což vláda připisuje mimo jiné tvrdšímu postihování nelegálních aktivit. Brazílie se zavázala, že do roku 2030 zcela vymýtí ničení pralesa.
Podle ČTK