logo Silvarium tisk

Lula a Macron ohlásili plán za jednu miliardu eur pro amazonský prales

Francouzský prezident Emmanuel Macron a brazilská hlava státu Luiz Inácio Lula da Silva oznámili v noci na dnešek SEČ nový plán investic za jednu miliardu eur (25 miliard korun) pro udržitelnost amazonského pralesa. Cílem je skloubit hospodářský rozvoj v oblasti pralesa a ochranu životního prostředí, píše agentura AFP. Lula chce výrazně snížit ničení amazonského pralesa, a proto hledá finanční podporu v zahraničí.

 Francouzský prezident Emmanuel Macron a brazilská hlava státu Luiz Inácio Lula da Silva. Foto: Ricardo Stuckert/PR Francouzský prezident Emmanuel Macron a brazilská hlava státu Luiz Inácio Lula da Silva. Foto: Ricardo Stuckert/PR

Macron je na třídenní návštěvě v Brazílii. V úterý se setkal s Lulou ve městě Belém, kde se v příštím roce uskuteční klimatická konference OSN COP 30. Úterní jednání mezi oběma prezidenty se zaměřila na ochranu životního prostředí. Macron udělil Řád čestné legie domorodému vůdci Raonimu Metuktiremu. „Považuji Lulu za svého bratra, Macrona za syna,“ uvedl Metuktire, který vyzval oba státníky, aby podpořili jeho kandidaturu na Nobelovu cenu za mír a návrat území domorodým národům.

Lula a Macron oznámili vznik nového plánu za „jednu miliardu eur veřejných a soukromých investic v příštích čtyřech let“. Plán se má týkat amazonského pralesa v Brazílii a Francouzské Guyaně a má mimo jiné posílit rozhodovací pravomoce domorodých národů, které v amazonské oblasti žijí. Hlavním cílem je pak skloubit hospodářský rozvoj a ochranu životního prostředí v oblasti amazonského pralesa.

„Chceme přesvědčit ty (země), které vždy odlesňovaly, aby významně přispěly na ochranu lesů zemím, které je stále mají,“ řekl Lula.

Lula si vytyčil za cíl svého prezidentského mandátu výrazně snížit odlesňovaní v Amazonii, které způsobuje šíření chovu hospodářských zvířat a dalších zemědělských aktivit. Za Lulova předchůdce Jaira Bolsonara, který prosazoval větší ekonomické využití amazonského pralesa, se tempo odlesňování výrazně zvýšilo. V prvním roce Lulovy vlády pak tempo ničení pralesa kleslo, což vláda připisuje mimo jiné tvrdšímu postihování nelegálních aktivit. Brazílie se zavázala, že do roku 2030 zcela vymýtí ničení pralesa.

Podle ČTK

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Více motivace, méně regulace – ministr Výborný představil novelu lesního zákona

Více motivace, méně regulace – ministr Výborný představil novelu lesního zákona

Zobrazení: 3734

Video a anketa v článku. Po zhruba 1,5 roce příprav představil ministr zemědělství Marek Výborný novelu...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2090

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 1982

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

Proč a jak se sceluje lesní majetek církve?

Proč a jak se sceluje lesní majetek církve?

Zobrazení: 1729

Od poloviny loňského roku jedná církev o směnách lesních pozemků s Lesy České republiky. Jaké jsou hlavní důvody...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 1505

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Zobrazení: 1496

Anketa uvnitř. Jaké budou panovat klimatické podmínky v různých částech Česka do konce tohoto století, lze...

Poslední komentáře

Anketa

Pokládáte zřizování NP na Křivoklátsku za ideální způsob ochrany tamní přírody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě