logo Silvarium tisk

Letošní Cena Ing. Jiřího Nováka byla udělena Pavlu Bednářovi za výzkum modřínu

Projekt „Možnosti využití modřínu opadavého v českých lesích pod dopadem klimatické změny“ realizovaný v rámci Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti je jedním z příkladů oborového výzkumu, který mimo jiné pomáhá lesníkům přizpůsobit se klimatické změně.

Pavel Bednář přebírá Cenu Ing. Nováka z rukou Marka Výborného. Foto: Archiv SILVA-REGINA Pavel Bednář přebírá Cenu Ing. Nováka z rukou Marka Výborného. Foto: Archiv SILVA-REGINA

Cílem projektu bylo prohloubit znalosti o modřínu a možnostech jeho využití v lesích České republiky při pěstování smíšených a růstově diferencovaných porostů, přičemž jednou z aktivit bylo i prokázání původnosti této dřeviny na území České republiky.

Právě za návrh a realizaci tohoto projektu byl na veletrhu SILVA REGINA oceněn Ing. et Ing. Pavel Bednář, Ph.D., vědecko-výzkumný pracovník Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti. Z rukou ministra zemědělství Marka Výborného převzal grafický pamětní list dokládající udělení Ceny Ing. Jiřího Nováka za výrazný počin v rámci lesního hospodářství v České republice.

Vedle pamětního listu Pavel Bednář převzal i lovecký tesák a finanční prémii. Foto: Archiv SILVA-REGINA

„Moc děkuji za cenu, které si nesmírně vážím a vnímám ji jako ocenění celého našeho výzkumného týmu a v neposlední řadě i jako ocenění lesnické vědě jako takové. České lesnictví stojí pomyslně na křižovatce. Nachází se v období, kdy právě intenzivní spolupráce lesnické praxe a lesnického výzkumu má být co nejintenzivnější, aby lesnictví těmto novým výzvám v budoucnu čelilo a uspělo. Doufám, že takovýchto projektů, které mohou přispět, aby lesnictví vzkvétalo a bylo k užitku celé společnosti, bude co nejvíce,“ uvedl Pavel Bednář v děkovné řeči.

 

„Projekt mě velmi zaujal, protože aktuálně vedeme disputaci s Ministerstvem životního prostředí a já mám díky této práci další argument při vysvětlování, že modřín není nepůvodní dřevina, že sem skutečně patří a chceme, aby v lesním zákoně byl takto uveden,“ řekl při této příležitosti ministr Marek Výborný a dodal: „Jsem rád, že vaší práce můžeme reálně využít. A je to i ukázka toho, jak naši vědečtí pracovníci mohou aktuálně ovlivňovat lesnickou politiku v České republice.“

Více se o projektu „Možnosti využití modřínu opadavého v českých lesích pod dopadem klimatické změny“ můžete dozvědět zde.

V současné době Pavel Bednář připravuje nový projekt se zaměřením na využití jedle bělokoré v rámci druhových přeměn stejnorodých a stejnověkých lesních porostů smrku ztepilého, a to v kritické růstové fázi mlazin/tyčkovin.

Více informací o novém plánovaném projektu naleznete v rozhovoru s Pavlem Bednářem v některém z příštích čísel Lesnické práce.

Cena Ing. Jiřího Nováka se udělovala již popáté. Nominované vždy navrhuje odborná lesnická veřejnost, doporučené z nich vybírá komise pro udělení Ceny Jiřího Nováka a konečné rozhodnutí je v rukou ministra zemědělství. Oceňuje se výrazný počin, kterým je myšleno široké spektrum činností dotýkajících se jednotlivých oborů v lesnictví a lesnicko-dřevařského sektoru.

Red. podle SILVA-REGINA

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(2 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Dobrá věc se podařila

Dobrá věc se podařila

Zobrazení: 5086

Filip je mladý lesník a myslivec, student lesnické fakulty, který při práci v lese utrpěl těsně před...

Ve funkci ředitele Vojenských lesů a statků končí Roman Vohradský

Ve funkci ředitele Vojenských lesů a statků končí Roman Vohradský

Zobrazení: 4838

Ve funkci ředitele státního podniku Vojenské lesy a statky (VLS) končí Roman Vohradský. Informovalo o tom ministerstvo...

Poškození sadby lesních dřevin jarními mrazy v lesních školkách je nejvyšší za poslední desetiletí

Poškození sadby lesních dřevin jarními mrazy v lesních školkách je nejvyšší za poslední desetiletí

Zobrazení: 4044

Škody jarními mrazy na rozpěstovaném sadebního materiálu lesních dřevin pro obnovu lesních porostů v ČR budou...

V Norsku hrozí vznik velkých kůrovcových ohnisek

V Norsku hrozí vznik velkých kůrovcových ohnisek

Zobrazení: 3666

Lýkožrout smrkový zahubil v posledních pěti letech v jižním Švédsku a střední Evropě několik set milionů...

Vojenské lesy a statky dočasně povede ředitel jedné z divizí Nerad

Vojenské lesy a statky dočasně povede ředitel jedné z divizí Nerad

Zobrazení: 3053

Ministryně obrany Jana Černochová pověřila řízením státního podniku Vojenské lesy a statky Jaroslava Nerada, ředitele divize...

Celý polský dřevozpracující průmysl je v krizi; masivní propouštění a ceny dřeva patří k nejvyšším v EU

Celý polský dřevozpracující průmysl je v krizi; masivní propouštění a ceny dřeva patří k nejvyšším v EU

Zobrazení: 2639

18 tisíc redukovaných pozic během roku a půl, dalších 5 tisíc se očekává. Jen v roce...

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě