logo Silvarium tisk

Letecká hasičská služba pro případ požárů lesů bude k dispozici od 15. července

Aktualizováno. Letecká hasičská služba pro případ lesních požárů bude k dispozici od 15. července na dva měsíce. Vládu o tom informoval ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Potřeba zajistit kapacitu hašení s pomocí vrtulníků vychází ze zkušenosti mimo jiné z loňského požáru v Národním parku České Švýcarsko, který zasáhl přes 1 000 hektarů lesa.

Letecká hasičská služba pro případ požárů lesů bude k dispozici od 15. července Foto: Matthias Fischer, Pixabay

Ministerstvo zemědělství vypsalo výběrové řízení na služby dvou hasičských vrtulníků, které mají doplnit hasičskou kapacitu v období největšího rizika požárů. Službu mají až po dva měsíce zajišťovat stroje, které unesou nejméně 3 000 litrů vody. Podle dřívějších informací má letos služba stát 52 milionů korun bez DPH, 75 procent nákladů pokryjí peníze z evropských fondů. Nejpozději v pátek resort zveřejní vítěze tendru.

Leteckou hasičskou službu v létě zajistí slovenská Heli Company

Leteckou hasičskou službu v lesích v Česku zajistí letos v létě slovenská společnost Heli Company. V pohotovosti bude mít dva vrtulníky, v Přerově a Mělníku. Stát za dva měsíce do poloviny září zaplatí maximálně 62,7 milionu korun včetně daně z přidané hodnoty. Vyplývá to ze smluv zveřejněných v pátek 14. 7. v registru smluv, na které upozornil server iROZHLAS.cz

Zakázku kryjí dvě smlouvy, jedna s ministerstvem zemědělství, do jehož resortu spadá státní podnik Lesy ČR, na vrtulník v Přerově. Druhá smlouva je s ministerstvem životního prostředí pro vrtulník v Mělníku. Mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý ČTK, že jeho resort zaplatí za jeden vrtulník pro případné hašení v hospodářských lesích, další peníze za službu druhého vrtulníku bude hradit ministerstvo životního prostředí pro hašení primárně v národních parcích.

„Základní prostředky prostřednictvím integrovaného záchranného systému (IZS) máme k dispozici včetně vrtulníků, nicméně loňský případ nás poučil a víme, že pro případ velkých lesních požárů ať už na území národních parků, nebo lesů ve správě Lesů ČR, potřebujeme často kapacitní prostředky výrazně vyšší, než které má k dispozici standardní IZS,“ řekl Výborný. 

Po červnovém nástupu do úřadu se obrátil na ministerstvo obrany a armádu s dotazem, zda by právě armáda nebyla schopna potřeby pokrýt. Aktuálně to není možné.

Čtěte také: Loňský požár v Českém Švýcarsku byl největším v historii České republiky

Pohotovost má Heli Company držet od soboty 15. července do konce měsíce denně mezi 07.00 a 20.00, v srpnu a do 15. září bude pohotovost končit o hodinu dříve. Leteckou hasičskou službu bude moci Česko v případě potřeby poskytnout i okolním státům. Také Česko v případě loňského rozsáhlého požáru využilo pomoci Švédska či Itálie, uvedl Výborný.

Ministr také rozhodl o vytvoření pracovní skupiny pod gescí resortu zemědělství, kam budou přizváni zástupci hasičů, armády, ministerstev obrany a životního prostředí. Skupina bude hledat cesty, jak v roce 2024 a později služby zajistit vlastními prostředky, neboť aktuální smlouva bude podepsána pouze pro letošní rok.

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) uvedl, že od loňského požáru se navýšil počet strážců národního parku. Dále se také plánuje omezení prodeje zábavní pyrotechniky jako jednoho z potenciálních původců požáru v oblasti národního parku, uvedl. Budovány jsou zdroje vody, vytvářena jsou také preventivní protipožární opatření.

Po dohodě se saskou stranou také vznikla pracovní skupina pro nácvik řešení situací jak v oblasti požární bezpečnosti, tak v prevenci ze strany strážců národního parku na české i německé straně. „Také intenzivně pracujeme na vyřešení a do budoucna otevření především Edmundovy soutěsky, která je teď zavřena vzhledem k obrovskému množství stromů, které je potřeba sanovat včetně skalních útvarů,“ dodal Hladík. Podle ministra nemusí být podobné požáry v Česku ojedinělým jevem.

ČTK

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Komentáře  

+5 # Starý 2023-07-14 06:50
Opět stovka milionů "domů" jen né v krabici od bot ..
To už nemáme dobře placené a odpočaté profi hasiče?
Té vládě to jde a co bude po nich?
Škoda že nejsme jako Frantíci.

Někdo se pakuje za "služby" ve zdravotnictví a někdo za jiné a ještě okázale okatě skoro už mimo sezónu.

Strážce CHKO a pod., by měl makat a ne vysedávat po hospůdkách (vídám je tam dost často a obídek na 2 hod není výjimkou), a včas hasit v malém měřítku, což mu z bárečku, od sklenky nejde.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Anketa

Považujete za správné, že Lesy ČR stáhly námitky k záměru vyhlášení NP Křivoklátsko?

Poslední komentáře

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě