„Podle vývoje lesního hospodářství a tržního prostředí v nich (aplikačních dokumentech) vymezíme krátkodobější konkrétní postupy a opatření, která povedou ke splnění stanovených cílů,“ řekl Dalibor Šafařík, generální ředitel Lesů ČR s tím, že hospodaření podniku musí být trvale udržitelné, tedy vyvážené po stránce ekonomické, environmentální i sociální.
Kromě odvodů ze zisku budou Lesy ČR zřejmě státu posílat i své další peníze. Loni nejprve státu odvedly ze zisku roku 2023 částku 2,75 miliardy korun. Následně podnik ještě státu loni poslal dva mimořádné odvody v souhrnu 0,75 miliardy korun. Letos by měl podnik odvod podle schváleného státního rozpočtu zdvojnásobit na sedm miliard. Šafařík v prosinci uvedl, že na takový odvod zřejmě bude muset podnik dát peníze z rezerv, například na obnovu lesa, což by ho v případě kalamity mohlo ohrozit.
Plánované základní ekonomické ukazatele Lesů ČR pro roky 2025 až 2029. Zdroj: Koncepce strategického rozvoje podniku Lesy České republiky na období od 1. 1. 2025 do 31. 12. 2029
Podnik uvádí, že bude pokračovat v pěstování smíšených, prostorově i druhově různorodých lesů a zajišťovat dostatek kvalitního reprodukčního materiálu, tedy semen i plodů. Potenciál přirozené obnovy lesů využijí minimálně na 40 % zalesňované plochy. Zvolí přitom různé postupy. „Zmírníme tak dopady klimatické změny a zároveň zajistíme rentabilitu podniku,“ pokračoval Šafařík. Důraz bude podnik, který má asi 3 800 zaměstnanců, klást i na včasnou eliminaci kalamitních škůdců a dalších nepříznivých jevů, a na zadržování vody v krajině.
Kvůli podpoře biodiverzity zůstává v porostech tlející dřevo, a to v různých formách, vždy s ohledem na podmínky konkrétního místa a v objemu doporučeném ve schválené Adaptační strategii Lesů ČR na změnu klimatu do roku 2030, uvádí podnik v tiskové zprávě.
„Strategii rozvoje podniku v letech 2025 až 2029“ Lesů ČR najdete ZDE
Lesy ČR dále plánují do roku 2029 o polovinu snížit náklady na ochranu mladých lesních porostů před zvěří. V praxi to podle podniku znamená, že polovina lesních oplocenek by se nemusela vůbec stavět. Pro snížení nákladů je ale nutné snížit stavy přemnožené zvěře v českých lesích, což je i cílem připravované novely mysliveckého zákona. Na ochranu lesů před zvěří vynaložil státní podnik Lesy ČR loni 646 milionů korun.
Pokud jde o myslivost, podnik by měl mít podle strategie 25 až 50 % honiteb a obor ve vlastní režii, aby se mu podařilo uspořit do roku 2029 náklady na ochranu mladých lesních porostů před zvěří, a to minimálně o 50 % v porovnání s výchozím rokem 2025. „Dnes jsme na 25 procentech, pokud bychom se dokázali dostat na 35 až 40 %, považoval bych to za určitý pozitivní krok,“ uvedl ministr zemědělství Marek Výborný. Mysliveckých honiteb bylo v sezoně 2023/2024 v ČR 5 765, Lesy ČR jich obhospodařují 971, z toho jich 235 podnik provozuje ve vlastní režii a 736 pronajímá.
Obchodní model podle Lesů ČR bude vyvažovat podíly prodeje surového dříví ve vlastní režii a prostřednictvím komplexní zakázky, kdy si dřevo těží a prodávají v soutěžích vybrané lesnické firmy. Přes komplexní zakázku by měl podnik ročně obchodovat kolem 48 % dřeva. Zhruba 40 % dřeva by si měl podnik prodávat sám, devět procent by měl prodávat v aukcích a tři procenta dříví by měla jít na samovýrobu. Podnik uvedl, že podíly jednotlivých odbytových kanálů se mohou měnit v případě kalamity a velkých nahodilých těžeb.
Dále se Lesy ČR zavázaly k trvalému zvyšování hodnoty a rozsahu majetku, optimalizaci majetkové držby lesa, investování do nízkorizikových aktiv, rozdělení tržeb, průběžnému snižování nákladů, propojení výsledků vědy a výzkumu s praxí, zvyšování kvalifikace zaměstnanců i zlepšení činnosti odborných lesních hospodářů a vztahů s ostatními vlastníky lesů. Významnou měrou by také měly Lesy ČR přispět k naplňování vládou schválené Surovinové politiky pro dřevo ČR.
Podnik nadále počítá i s výstavbou nového sídla v Hradci Králové v odhadované hodnotě 1,45 miliardy korun.
Čtěte také: ANO hodlá stopnout stavbu sídla Lesů ČR za 1,5 miliardy. Přípravy už stály 100 milionů
Podle ČTK, TZ LČR, red.