„Podle vývoje lesního hospodářství a tržního prostředí v nich (dokumentech) vymezíme krátkodobější konkrétní postupy a opatření, která povedou ke splnění stanovených cílů,“ řekl Dalibor Šafařík, generální ředitel Lesů ČR s tím, že hospodaření podniku musí být trvale udržitelné, tedy vyvážené po stránce ekonomické, environmentální i sociální.
Podnik uvádí, že bude pokračovat v pěstování smíšených, prostorově i druhově různorodých lesů a zajišťovat dostatek kvalitního reprodukčního materiálu, tedy semen i plodů. Potenciál přirozené obnovy lesů využijí minimálně na 40 procentech zalesňované plochy. Zvolí přitom různé postupy. „Zmírníme tak dopady klimatické změny a zároveň zajistíme rentabilitu podniku,“ pokračoval Šafařík.
Zásadní je pro podnik systematické sledování stavu lesních ekosystémů a včasná eliminace případných kalamitních škůdců i dalších nepříznivých jevů. Pozornost je podle něj třeba nadále věnovat opatřením, která zadrží vodu v krajině a obnoví přirozený vodní režim.
Kvůli podpoře biodiverzity zůstává v porostech tlející dřevo, a to v různých formách, vždy s ohledem na podmínky konkrétního místa a v objemu doporučeném ve schválené Adaptační strategii Lesů ČR na změnu klimatu do roku 2030, uvádí podnik v tiskové zprávě.
„Strategii rozvoje podniku v letech 2025 až 2029“ Lesů ČR najdete ZDE
Pokud jde o myslivost, podnik by měl mít podle strategie 25 až 50 % honiteb a obor ve vlastní režii, aby se mu podařilo uspořit do roku 2029 náklady na ochranu mladých lesních porostů před zvěří, a to minimálně o 50 % v porovnání s výchozím rokem 2025.
Důležitý je i nový obchodní model, který vyvažuje podíly prodeje surového dříví ve vlastní režii prostřednictvím komplexních smluv nebo aukcí dříví nastojato. „Díky tomu je postup Lesů ČR jako významného subjektu na trhu předvídatelný a současně společensky odpovědný i ekonomicky efektivní,“ uvedl Šafařík.
Dále se Lesy ČR zavázaly k trvalému zvyšování hodnoty a rozsahu majetku, optimalizaci majetkové držby lesa, investování do nízkorizikových aktiv, rozdělení tržeb, průběžnému snižování nákladů, propojení výsledků vědy a výzkumu s praxí, zvyšování kvalifikace zaměstnanců i zlepšení činnosti odborných lesních hospodářů a vztahů s ostatními vlastníky lesů. Významnou měrou by také měly Lesy ČR přispět k naplňování vládou schválené Surovinové politiky pro dřevo ČR.
Podle TZ LČR, red.