Za devět letošních měsíců vytěžily Lesy České republiky 7 137 543 m3 napadených stromů, loni za stejné období 6 595 134 m3 a v roce 2018 celkem 3 863 232 m3. „Při zpracování kalamity jsme výrazně postoupili takřka ve všech regionech. Například na Vysočině, kde se díky velkému počtu zasahujících kapacit podařilo meziročně snížit množství napadeného kůrovcového dříví o více jak polovinu,“ uvedl Josef Vojáček, generální ředitel Lesů ČR. V tomto období v roce 2018 podnik v kraji vytěžil 580 317 m3, o rok později 1 706 231 m3 a letos 1 651 546 m3 dříví.
Oproti většině území spravovaného Lesy ČR se meziročně v řádech stovek tisíc metrů krychlových výrazně zvýšilo množství napadeného a nezpracovaného kůrovcového dříví v Libereckém kraji. Pokud se tyto stromy nezpracují včas, může se z nich na jaře kůrovec rozšířit do lesa, který je zatím zdravý. „Do konce února musíme veškeré kůrovcové dříví zpracovat a během března připravit obranná opatření pro jarní rojení. V Libereckém kraji očekáváme eskalaci kalamity v příštím roce,“ uvedl Vojáček s tím, že: „Oblast je absolutní prioritou. Zejména na hranicích s Národním parkem České Švýcarsko je situace vážná. Aktuálně vyhodnocujeme rozdíly v přístupech k likvidaci kalamity a přijímáme řadu změn. Situaci zde komplikuje těžký terén a nedostatek zpracovatelských kapacit. Za nezbytné zde považuji především posílení vlastních provozních pracovníků a zvýšení aktivity ve vyhledávání kůrovcových stromů i v systematickém zajišťování dodavatelských, a nově i vlastních kapacit.“
Podle TZ Lesy ČR
Komentáře
A to byl fičák, jak se vše zhoršilo.
Tak, tak nějak těmto změnám nevěřím.
I když kvalita paliva do auta - pod státními represemi, se od té doby se asi zlepšila.
Tak se strachem vůbec netěším a ty všehoschopné "manažery".
A pokud jde o organizační změny a vůbec poslední vývoj u LČR, tak jako dlouholetému zaměstnanci LČR je mi velmi líto, co se u LČR v posledních měsících děje. Argumentace úsporou režijních nákladů v případě slučování lesních správ do obřích celků, kde správce bude místo cca 15 revírníků řídit revírníků 30, tak to je prosím argument z kategorie dezinformační. Tato "optimalizace" bude mít přímý negativní vliv na odbornou úroveň správy veřejných (tedy s nadsázkou i mých) lesů. Totiž názor, že odbornou úroveň správy lesů lze zlepšit tuhou centralizací, je velká iluze. Centralizace řízení vede u takového podniku jen k demotivaci zaměstnanců, což je bohužel mimo zorné pole generálního ředitele, natož tiskové mluvčí.