Kontrakty z tendru 2022+ již se státním podnikem uzavřely například lesnické společnosti Agroforest, Europroland, Kloboucká lesní, Florstyl, LDF Rožnov či Jihozápadní dřevařská . “Smlouvy uzavíráme po splnění všech podmínek a obratem je publikujeme v registru smluv,“ uvedla mluvčí podniku.
Úspěšní zájemci budou pro podnik pracovat od ledna 2022 podle pětileté smlouvy. V tendru 2022+ je odhadovaná hodnota lesnických prací pět miliard korun a objem dřeva k těžbě je pět milionů metrů krychlových. Tendr se týká v souhrnu území o rozloze asi 200.000 hektarů, jde tedy o necelou pětinu lesů spravovaných státním podnikem. Ročně by firmy vzešlé z tendru měly zalesnit asi 15.000 hektarů lesa.
Z přehledu nabídek zveřejněného v říjnu vyplynulo, že nejvíce nejlepších cenových nabídek podaly společnosti Uniles a LDF Rožnov. Ze 46 soutěžených jednotek má každá z nich šanci uspět na sedmi jednotkách, a získat tak sedm kontraktů. Získat alespoň jednu zakázku má naději 14 firem ze 40, které se do tendru přihlásily. Celkem firmy podaly 403 nabídek.
Čtěte také: V tendru Lesů ČR 2022+ půjde o zakázky za pět miliard korun
Soutěže jsou dvojího typu. Na 34 jednotkách budou lesnické firmy dělat takzvanou komplexní zakázku, tedy zalesňovat a těžit dřevo, které budou samy i prodávat. Na 12 jednotkách budou firmy dělat pouze pěstební práce, půjde o lokality na Moravě, kde je třeba obnovit porosty po kůrovcové kalamitě. U 12 pěstebních zakázek Lesy ČR zatím uzavřely kontrakt na devíti a u 34 komplexních zakázek na desíti jednotkách.
Tendr 2022+ zapadá do pětiletého systému soutěží, v němž se každý rok takzvaným senátním způsobem rozhoduje o hospodaření na zhruba pětině území. V tendrech nejsou zahrnuta území spravovaná lesními závody LČR.
Vítězem loňského tendru 2021+ pro léta 2021 až 2025 se stala těžařská firma Uniles z koncernu Agrofert. Z 29 soutěžených jednotek získala 12. Na druhém místě skončila s pěti podepsanými smlouvami firma Kloboucká lesní a na třetím se čtyřmi kontrakty firma Aclesia.
ČTK