Soutěží se o provádění prací a služeb včetně prodeje dříví v letech 2023 až 2027. Jde o těžbu 11 milionů m3 dříví na 564 tisících hektarech lesa, ročně tedy asi 2,2 milionů m3 dříví, a obnovu 22 tisíc hektarů, ročně pak asi 4,4 tisíc hektarů lesa.
„Tendr zohledňuje aktuální rozsáhlou obnovu lesů po kalamitě. Ta vyžaduje zvýšený objem pěstebních prací souvisejících také s péčí o nově založené porosty,“ říká Jiří Groda pověřený vedením státního podniku Lesy ČR.
Celkem 84 zakázek podnik člení do tří kategorií: 17 zakázek je zaměřených na provádění lesnických činností bez prodeje dříví, 50 na provádění lesnických činností s prodejem dříví a 17 spojených s pěstebními pracemi.
Oproti loňskému tendru 2022+ je objem soutěžených prací i těžby v aktuálním tendru 2023+ více než dvojnásobný. Je to dáno tím, že do tendru 2023+ Lesy ČR zahrnuly i 37 předčasně ukončených zakázek z tendru 2020+. Důvodem ukončení zakázek ze strany Lesů ČR byly podle mluvčí podniku Evy Jouklové změny na trhu týkající se cen služeb a dříví a dále vývoj zpracování kalamitního dříví, kterého je díky postupnému zvládnutí kalamity na většině území méně. Mluvčí doplnila, že zakázku může každá ze stran vypovědět i bez udání důvodu po uplynutí dvou let, přičemž výpovědní doba je šest měsíců.
V loňském pětiletém tendru 2022+ se o kontrakty na 43 územních jednotkách podělilo 13 lesnických firem. S šesti kontrakty byly nejúspěšnějšími uchazeči firmy Uniles, LDF Rožnov, Stora Enso Wood Products Ždírec, Opavská lesní a Jihozápadní dřevařská. Soutěže na třech jednotkách podnik zrušil.
Podle TZ Lesy ČR a ČTK