Kvalifikované operátory těžebních souprav, dřevorubce, kteří dříví neznehodnotí, i schopné manipulátory s odvozní soupravou, ale také dělníky zaměstnané v pěstební činnosti či školkařství dnes postrádají zadavatelé lesnických prací v zemi i v celé Evropě. „Uvědomujeme si nedobrý stav a chceme ho řešit. Pozornost si žádá zejména učňovské školství. Kvalifikovaní dělníci na trhu chybí už několik let. Tento trend rezortu neprospívá. Proto hledáme spolu s Ministerstvem zemědělství i školami možnosti změny a vzbuzení většího zájmu žáků základních škol o práci v tomto odvětví," uvedl generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád.
Nezbytné je sjednotit přístup zaměstnavatelů a požadovat po ministerstvu školství i Asociaci krajů jasnou koncepci podpory technických oborů v regionech. „Jde nám o jednotný přístup k akreditaci oboru lesní mechanizátor. Některé kraje jej dnes dokonce nepovažují za technický obor. Ten je pak podfinancovaný a zároveň ekonomicky náročný. Podporujeme zvýšení počtu absolventů lesnických učilišť," pokračoval Szórád.
Lesy ČR uzavřely se školami rámcové smlouvy na zajištění praxí. Podnik chce také úhradou evropského certifikátu práce s motorovou pilou podpořit nejlepší učně i své dělníky na lesních závodech, kteří stojí o zvýšení kvalifikace. Ministerstvo zemědělství loni investovalo bezmála pět milionů korun do pomůcek využívaných ve třech lesnických školách – v Písku, Trutnově a Hranicích. „Stejnou dotaci dostanou školy i v dalších pěti letech," řekla Pavlína Adam z MZe.
Podstatná je také společná propagace oboru včetně vytvoření mapy lesnických škol, uznávaná akreditace odborných stáží učitelů škol u podniku Lesy ČR, větší spolupráce podnikatelské sféry se školami i žáky druhých a třetích ročníků učebních oborů a také jejich motivování, například sociální výpomocí ve formě startovacích balíčků při vstupu do pracovního procesu nebo příspěvků na ubytovací a stravovací výdaje či stipendia pro nejlepší žáky. „Pokusíme se najít cestu, jak zprostředkovat školám možné využití mechanizačních prostředků LČR i našich smluvních partnerů. Prospějeme tak výuce i propagaci oboru," přislíbil generální ředitel Szórád. Zároveň vyzval ke společnému postupu v komunikaci se staršími žáky základních škol i s jejich rodiči. „Práce v lese je riziková, nebezpečná a nepatří k finančně nejatraktivnějším. Kvalitní operátoři si ale peníze vydělají a řada schopných lidí upřednostní práci v přírodě před továrním pásem," dodal generální ředitel Szórád.
Podle TZ LČR, red.
Komentáře
V našem úzkém společenství co zbývá v lesnictví je už jen opravdu hrstka lidí kteří se snaží vydržet ač zuby zůstat v oboru, je neustále srážen k zemi. Řekněte mi proč? Co ten odborný profesně zdatný dřevorubec, kočí, traktorista atd. který každý rok úspěšně absolvuje školení /tedy profesionál/ a i přes to nasazuje každý den život je neustále v prdeli. Co udělal špatně pro stát ČR či lépe LČR že ho neustále nutí dělat za cenu nejnižší určenou ve výběrovém řízení aniž by se zajímaly zda firma je schopna plnohodnotně zaplatit SUBDODAVATELE. Proč ? Proč by si dělala násilí ? Proč by se starala, když může a chce to hodit na druhé. Ač se starají jiní. Ted už přišli KURV. PANI že výběrovky s nejnižší cenou nepokrývají cenu pro lidi PRACUJÍCÍ např. (autobusáci).
Atˇ zvednou své úřednické prdele i pan řídící a zajdou do lesa se poptat za jaké ceny jsme NUCENI pracovat.
To nééé to nepůjdou protože své mají jisté tak proč by rýpali do něčeho a pak si přidělávaly práci.
Znám názor těch kteří pracují pro Lčr a to je z jejich úst.
Prostě lidi lesa jsme na pokraji vyhynutí. Smiřme se s tím.
Takhle by musely byt porovnany ceny z nabidek na komplexni zakazky, prumerne mozne zpenezeni a uz by se nestalo, ze a.s. nakupuje drevo za 1200,- a realizuje ho za 800, takze to honi jinde.
Jeden clanek o tom, jak Lesy CR zvysili zisk a druhy o tom, jak chtej naplnit skoly lidma, ktery stejne do provozu nenastoupi, protoze to by museli LesyCR snizit zisk
1) nevím , kde si dobrý operátor dnes ještě vydělá slušné peníze,ale jestli je 20 až 25 000 hrubého na operátora harvestru mimo domov slušnej plat,tak to potom jo,anebo neznám dobrého operátora
2)dřevorubec byl ve většině případů degradován na pohunka,pro kterého jsou jenom nahodilky za 110kč/m3,prořezávky za 5 000kč/ha za náletovou,úmyslnou těžbu jenom tam,kam se nevyškrábal harvestr a ještě tu máme předkacování za 20kč/m3
3)učňovské školství nic neřeší,protože nás bylo v ročníku 23 a zůstali jsme v lese 2 a možná že už jsem zůstal sám
Takže jestli si pan ředitel a páni z ministerstva myslí,že když budou učiliště chrlit učně,že to bude mít nějaký efekt,tak to se pletou.Můžou akorát přejmenovat studijní obor z mechanizátor lesní výroby na obor socka pracující v lesnictví,ať ti kluci ví do čeho jdou a neučí se zbytečně tři roky na něco co stejně nikdy nebudou dělat.
Omlouvam se te male hrstce poctivych kteři ještě jsou a přeživaji ten smrad ze žumy protože musi ač s takovy či onakych duvodu.Jsou ale jejich hodně malo
Hlavně že vodnik česilko v krasnem fasovanem munduru a ředitel českych lesu současny se pokouši řešit nedostatel lidi v lese
Změnit se musi předevšim vedeni komplet od zakladu a použivat maximalně selskeho rozumu a ne inteligenčnich navonanych chytrych řeči k ničemu.
To nikdy do tvrdeho a nekompromisnihi lesniho prostředi nepatřilo a patřit nebude.
Pokud ano nikdy nebudou lide o praci v lese mit zajem A jsem rad že už to konečně začina byt kriticke.Pane řediteli ČLnashledanou s motorovou pilou v lese.
Pan ředitel to ví ale je mu to buřt a tak jsem šel taky...