„Potvrzuje se trend nastolený v roce 2009. Došlo ke zhodnocení našeho úsilí zaměřeného na ochranu lesa. Díky zavedeným ochranným opatřením proti kůrovci jsme prodali výrazně vyšší podíl kůrovcem nepoškozeného dříví za dobré ceny,“ řekl generální ředitel Lesů ČR Svatopluk Sýkora. Státnímu podniku tato opatření vynesla až o půl miliardy vyšší příjmy.
Letos realizovaná ochranná opatření představují instalaci téměř 250 tisíc m3 lapáků a více než 35 tisíc lapačů. „Jedině tak mohlo být dosaženo stavu, kdy Lesy ČR již druhým rokem zpracují méně kůrovcem napadených stromů než v Národním parku Šumava,“ podotýká Svatopluk Sýkora. V letošním roce byl objem kůrovcem napadených stromů nalezených a zpracovaných od srpna pouze 80 tisíc m3, což představuje 65 % stejného období roku 2010. Lesy ČR se tím blíží tak zvanému základnímu stavu, který představuje přibližně jeden napadený strom na 5 hektarů smrkového lesa. Přibližně tři čtvrtiny organizačních jednotek podniku tento parametr v průběhu podzimu splňují, další se mu pak přibližují. „Nikde na území spravovaném Lesy ČR nevznikají holiny v důsledku napadení stromů kůrovcem,“ říká Svatopluk Sýkora.
Snížený objem kůrovcového dříví přináší podle Lesů ČR více prostoru pro řádnou výchovu a obnovu lesních porostů. Péče o rozsáhlé kalamitní holiny je totiž obvykle významně dražší než o plánovitě obnovované lesy.
red.