Letošní rojení kůrovce zatím nezačalo. Lesníci Lesů ČR zatím v porostech připravili asi 50 tisíc m³ lapáků. „Ležící kmeny škůdce přitahují postupně vysychajícím lýkem. Během teplých dní je obsadí, aby v nich nakladli vajíčka a mohly se vyvíjet larvy. Lapáky pak z lesa odstraníme a nachystáme nové,“ řekl výrobně-technický ředitel Lesů ČR Libor Strakoš, podle něhož je základem účinné obrany a ochrany lesa odchyt kůrovců během rojení a neustálé vyhledávání a odstraňování stromů krátce po napadení. Počet škůdců by také mělo pomoci zredukovat 12 600 otrávených lapáků a 8 700 feromonových lapačů.
Loni Lesy ČR zpracovaly 555 tisíc m³ kůrovcem napadených stromů, tedy 5,8 procent objemu vytěženého v roce 2019, kdy vrcholila kalamita. „Předpokládáme, že letošní objem bude ještě nižší. Díky naší spolupráci s Biologickým centrem Akademie věd ČR dnes dokážeme postižené stromy včas najít, účinně asanovat a kůrovce odchytnout. Těžíme jen malé skupiny, takže nevznikají holiny a les se přirozeně obnovuje,“ pokračoval Libor Strakoš. Vznikají tak různověké porosty, což je součástí adaptační strategie Lesů ČR na změnu klimatu.
Podnik využívá také inovativních postupů. Ve větších vzdálenostech od zdroje napadení například lesníci dohledávají kůrovcové stromy pomocí dronů, případně družicových snímků. Veškeré nové poznatky mají k dispozici i další vlastníci a správci lesů. Vycházejí z nich například Vojenské lesy a statky ČR, a i tento státní podnik snížil objem napadených stromů.
Vyhledávání napadených stromů v porostu pomocí dronu.
Většinu vytěžených ploch vzniklých během kalamity již Lesy ČR obnovily a další nevznikají. „Zalesnění holin dokončujeme. Letos obnovíme téměř 13 tisíc hektarů, z toho devět a půl tisíc hektarů sazenicemi nebo síjí semen, zbytek přirozeně,“ dodal ředitel Libor Strakoš s tím, že jarní práce pokračují.
Letošních plánovaných 5,1 milionu m³ zpracovaného dřeva z výchovných a mýtních těžeb představuje 63 procent celkového letošního objemu dříví, čímž se podnik vrátil k běžnému hospodaření před kalamitou. Zbytek by měly tvořit nahodilé těžby po vichřicích, kůrovci či jiných přírodních živlech.
Finanční výsledky za loňský rok podnik zatím nezveřejnil. Za loňské první tři čtvrtletí podniku klesl hrubý zisk meziročně o 16 procent na 3,875 miliardy korun z 4,63 miliardy korun. Hlavním důvodem snížení zisku byl nižší výnos z prodeje dřeva. Podnik prodával více slabšího dříví a vlákninového dřeva z mladých porostů.
Podle TZ LČR, ČTK, red.
Foto: Lesy ČR