V pětiletém tendru 2023+ na lesní práce a prodej dřeva je odhadovaná hodnota soutěžených služeb a prací 11,95 miliardy korun. Objem dřeva k těžbě činí 11 milionů metrů krychlových. Tendr podnik rozdělil na 84 zakázek na příslušných územních jednotkách. Soutěž počítá s obnovou 22 000 hektarů lesa, tedy asi 4 400 hektarů ročně.
Tendry jsou trojího typu. Na 50 jednotkách budou lesnické firmy dělat takzvanou komplexní zakázku, která zahrnuje pěstební práce a těžbu dřeva, jež firmy budou i samy prodávat. Na 17 jednotkách budou firmy dělat pouze pěstební práce a těžbu a na zbylých 17 jednotkách budou dělat jen pěstební práce a zalesňování.
V loňském pětiletém tendru 2022+ se o kontrakty na 43 územních jednotkách s hodnotou prací pět miliard korun podělilo 13 lesnických firem. S šesti kontrakty byly nejúspěšnější firmy Uniles, LDF Rožnov, Stora Enso Wood Products Ždírec, Opavská lesní a Jihozápadní dřevařská. Soutěže na třech jednotkách podnik zrušil.
Lesy ČR v letošním prvním pololetí meziročně zmnohonásobily hrubý zisk na 4,73 miliardy korun z loňských 677 milionů korun. V růstu zisku se především odrazily vyšší ceny dřeva a větší prodej dřeva ve vlastní režii podniku.
Lesy ČR jsou od loňského 22. prosince bez generálního ředitele. Tehdy Marian Jurečka (KDU-ČSL) pověřený vedením ministerstva zemědělství odvolal z funkce Josefa Vojáčka a řízením podniku dočasně pověřil lesního správce Lesní správy Vítkov na Opavsku Jiřího Grodu. Následně ministerstvo vypsalo výběrové řízení, v němž ale ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) nikoho nevybral. V červenci ministerstvo vypsalo druhé výběrové řízení, do něhož se přihlásilo 21 zájemců.
ČTK