logo Silvarium tisk

Lesy ČR: Pokud to nebude nutné, tak v možné CHKO Krušné hory těžit nebudeme

Státní podnik Lesy ČR zažádal o souhlas s kácením stromů na území, kde by mohla být CHKO Krušné hory, pro případ mimořádných událostí. Šlo by o situace, kdy by byla ohrožena bezpečnost lidí a hrozily by značné škody. Souhlas s těžbou dřeva by se měl týkat lokalit Vlčí důl a Lomské údolí, kudy vedou turistické stezky. Pokud to nebude nutné, těžit se tam nebude, uvedla v reakci na prohlášení ekologické organizace Greenpeace mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Organizace Greenpeace v tiskové zprávě uvedla, že podnik podal žádost o povolení těžby v nejvzácnějších chráněných krušnohorských lesích, aniž by firma specifikovala, kolik stromů chce vykácet nebo kde. 

Ilustrační foto: Pixabay Ilustrační foto: Pixabay

Organizace Greenpeace v tiskové zprávě uvedla, že podnik podal žádost o povolení těžby v nejvzácnějších chráněných krušnohorských lesích, aniž by firma specifikovala, kolik stromů chce vykácet nebo kde. U obou maloplošných chráněných území organizace Greenpeace poslala do řízení, která vede Krajský úřad Ústeckého kraje, vyjádření s požadavkem na jasnou specifikaci plánovaného kácení včetně šetření na místě. Ekologičtí aktivisté vyzývají k co největší ochraně území a povolení kácení nebezpečných stromů pouze v těsné blízkosti značených cest a komunikací. Greenpeace se například také ohrazuje proti vytváření skládek z klád a odvážení dřeva z lokalit.

„Že si Lesy ČR si před vyhlášením CHKO Krušné hory žádají stále o další a další kácení, je obrovský problém, protože úřady kácení povolují kvůli dosud chybějící ochraně. Čím dříve bude CHKO vyhlášena, tím lépe. Ideální by bylo, kdyby Ministerstvo vyhlašování urychlilo a CHKO bychom se dočkali už v příštím roce. Za ochranu místních lesů pak bude zodpovědná Správa CHKO, která by měla mít více kapacit se o ně odborně postarat a problematickému kácení zabránit. Území, které spravují Lesy ČR, by pak podle nás mělo být primárně převáděno do I. zón, kde je ochrana přírody největší. Není možné, aby Lesy ČR v takovém hospodaření pokračovaly i nadále,“ uvedla Nikol Krejčová, která vede v Greenpeace ČR kampaň za záchranu starých stromů. 
Greenpeace tradičně zkresluje informace a vyvolává tím strach a obavy, stejně jako v aktuální kampani o východním Krušnohoří. Pravda je ale daleko střízlivější. Lesy ČR v dubnu požádaly Krajský úřad Ústeckého kraje o vydání souhlasu s těžbou v přírodní rezervaci Vlčí důl a v přírodní památce Lomské údolí, ovšem pouze za mimořádných situací, při nichž jde o bezpečnost, tedy o zdraví, nebo dokonce o život a při nichž mohou vzniknout velké škody. Pokud takové situace nastanou, chceme být připravení na okamžitý zásah, protože oběma zmíněnými oblastmi vedou velmi navštěvované turistické stezky. Pokud to nebude nutné, těžit tam nebudeme, “ řekla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

V mimořádných případech, jako jsou například následky vichřice, podle Evy Jouklové ale nelze odhadnout objem těžby předem. „Proto jsme nežádali o konkrétní počet kubíků ani stromů. Část vytěženého dřeva ponecháme na místě a podpoříme tím biodiverzitu, část prodáme. Z výnosů pak financujeme například obnovu rašelinišť nebo opatření související s rozšířením populace tetřívka v Krušných horách i jinde,“ dodala Jouklová.

Ministerstvo životního prostředí v pondělí zahájilo proces vyhlášení CHKO. S navrženou rozlohou zhruba 1 200 kilometrů čtverečních by to byla největší CHKO v Česku.

Podle ČTK a TZ Greenpeace

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(1 hlas)

Komentáře  

+3 # bergfreund 2024-08-07 15:37
Lesu zdar.... mám pocit, že jde rozum stranou, zajímalo by mě na čí výplatní listině je vedení LČR...nebo kdo je drží u moci...opravdu se svět zbláznil, vždy jsem měl pocit, že lesáci jsou lidé s jasnou hlavou, blízko přírodě.. bohužel je to ve vedoucích pozicích asi jinak...takže asi spíš.. lesu zmar.. 8)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

VÚLHM: Má douglaska v našich podmínkách opravdu výrazně vyšší zásoby dřeva oproti smrku?

VÚLHM: Má douglaska v našich podmínkách opravdu výrazně vyšší zásoby dřeva oproti smrku?

Zobrazení: 3522

Introdukované druhy dřevin jsou v lesním hospodářství českých zemí využívány dlouhodobě, stejně jako v jiných zemích...

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Zobrazení: 3235

Nové transdisciplinární poznatky o původnosti modřínu opadavého a jeho výskytu na našem území otevírají dveře k...

Nejvyšší strom v České republice byl po deseti letech znovu přeměřen

Nejvyšší strom v České republice byl po deseti letech znovu přeměřen

Zobrazení: 2959

Video uvnitř článku! Dne 22. října 2014 byla v lese na Železnobrodsku vybrána a přeměřena douglaska tisolistá...

Vědci zkoumali, v čem spočívá riziko pěstování některých dubů a ořešáků v době klimatické změny

Vědci zkoumali, v čem spočívá riziko pěstování některých dubů a ořešáků v době klimatické změny

Zobrazení: 2349

Zásadním problémem, s nímž se musí potýkat současný lesnický sektor, je globální klimatická změna. V Evropě...

Poslanci projednali v prvním čtení tři zákony, změny přinesou především v lesním hospodářství

Poslanci projednali v prvním čtení tři zákony, změny přinesou především v lesním hospodářství

Zobrazení: 2326

Tři důležité zákony vypracované Ministerstvem zemědělství (MZe) projednali dne 11. 12. 2024 poslanci v 1. čtení. Novely...

Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb

Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb

Zobrazení: 1913

Právě začala sezóna dražeb nejkvalitnějšího dříví. Vyrábí se z něj hudební nástroje, sudy na alkohol, pažby zbraní...

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě