Záznam Otázek Václava Moravce ze dne 30. 10. 2011.
Téma Lesů ČR začíná v 61. minutě záznamu.
Antimonopolní úřad dostal dva podněty. Na základě jednoho z nich zahájil správní řízení a vydal i předběžné opatření. Proti vydání předběžného opatření podaly Lesy České republiky rozklad. Současný tendr podle názoru Lesů ČR vychází z loňského zadávacího řízení, které antimonopolní úřad také zkoumal a žádné chyby v něm nenašel. Také podle stanoviska organizace Transparency International je tendr v pořádku a měl by být dokončen.
„Minulý čtvrtek jsme dostali rozhodnutí ÚOHS o zahájení správního řízení a následně o předběžném opatření. Velmi nás ale překvapilo, že vůbec není psáno o tom, proč a na základě čeho se tak stalo. Naši advokáti se byli podívat ve spisu v Brně na úřadě, ale ani ve spisu nic konkrétního není,“ řekl ředitel Lesů ČR Svatopluk Sýkora v pořadu ČT Otázky Václava Moravce. „Myslíme si, že to není úplně v souladu se zákonem, poněvadž my bychom měli konkrétní důvod vědět. Podali jsme tedy rozklad, ale v zásadě jsme pouze uvedli, že nemáme proti čemu rozklad podat, protože nevíme, čeho se předběžné opatření týká,“ dále uvedl Svatopluk Sýkora.
Podle ředitele Lesů ČR má však státní podnik zakázáno pouze uzavírat smlouvy s vítězi soutěže na jednotlivých územních jednotkách. Ve vyhodnocování tendru ovšem můžou pokračovat. Po vyhodnocení nabídek by se Lesy ČR měly obrátit na firmy, které na jednotlivých jednotkách podaly nejlepší cenové nabídky s návrhem na uzavření smlouvy. Původně LČR předpokládaly, že by smlouvy s vítězi tendrů mohly začít podepisovat od poloviny listopadu; pracovat podle výsledků tendru by se v lesích mělo od ledna 2012.
Z oficiálního přehledu podaných nabídek vyplývá, že společnost LESS & FOREST dala v tendru nejlepší cenovou nabídku na 88 jednotkách, což znamená vítězství na 75 % z nich. Firma ale uvedla, že se nedá čekat, že by pracovala na všech jednotkách, neboť na to nemá dostatečnou kapacitu.
Protikorupční organizace Transparency International doporučila Lesům ČR, aby zakázku zadaly pouze firmě s nejlepší nabídkou na příslušné jednotce. Pokud vítěz odstoupí, měla byproběhnout nová soutěž na dané jednotce, ale již bez původního vítěze. Podle Svatopluka Sýkory však nelze vyloučit firmu z další soutěže jen proto, že předtím odstoupila z některé z jednotek. Podle Sýkory zákon naopak umožňuje zadat zakázku uchazečům až do třetího místa. Lesy ČR již dříve uvedly, že zakázku nabídnou druhému či třetímu v pořadí pouze za podmínky, že ale nebude cenové rozpětí nabídek příliš veliké.
Toto řešení na sporných jednotkách se však nezdá ani ministru zemědělství Petru Bendlovi. Ten momentálně nechává přezkoumat, jaké jsou jeho pravomoci v ovlivnění způsobu zadávání zakázek. „Když se naše řešení bude nelíbit panu ministrovi zemědělství, samozřejmě s tím budeme mnohem víc počítat, je to náš akcionář…“ poznamenal v rozhovoru pro Českou televizi SvatoplukSýkora. „Postup, který navrhuje Transparency International, zdržuje celý proces. Pokud soutěž na některé jednotce zrušíme, musíme vyhlásit jednací řízení bez uveřejnění na tu dobu, než se udělá nový tendr a než se znovu nesoutěží, to znamená další půlroční prodlevu,“ řekl dále Svatopluk Sýkora.
Za devět měsíců letošního roku dosáhl hrubý zisk Lesů ČR dosud nejvyšších 4,97 miliardy korun a za celý rok 2011 by podle Svatopluka Sýkory měl dosáhnout zhruba šesti miliard korun. „Jak naložit se zbytkem peněz, které zůstanou ležet na účtech, k tomu jsme se v debatě s ministrem zemědělství ještě nedostali. Pan ministr působí v úřadě velmi krátkou dobu, takže řešíme to nejaktuálnější, co je třeba,“ uvedl v Otázkách Václava Moravce ředitel Lesů ČR.
Svatopluk Sýkora si v pořadu ČT také postěžoval, že v současnosti chybí napříč politickým spektrem jasné zadání týkající se Lesů ČR. „Opozice se současnou koalicí na nás nejsou úplně přesně dohodnuti,“ řekl. Opozice by ráda ve státním podniku nechala provést hloubkový audit, a to i v návaznosti na výroční zprávy BIS, v níž se námitky vůči Lesům ČR pravidelně opakují.
Podle SvatoplukaSýkory ale nemají Lesy ČR co skrývat. „Když nám někdo nařídí audit, nemáme s tím žádný problém. U nás probíhají i pravidelné kontroly NKÚ. Jen se nesmíme přeauditovat; za dobu působení ministra Fuksy ve funkci jsme dělali zhruba 10 auditů,“ prohlásil S. Sýkora v ČT.
red.