Přihlásit

Lesy ČR a VLS ČR si vymění rozsáhlé pozemky, chtějí tak zefektivnit hospodaření

Hlasujte v anketě. Státní podniky Lesy České republiky a Vojenské lesy a statky ČR na základě včerejšího souhlasu vlády ČR provedou vzájemnou úpravu majetkoprávních vztahů. Podle společné tiskové zprávy Ministerstva zemědělství a obrany je cílem je zefektivnit hospodaření v lesích a vytvořit lepší podmínky pro zvládnutí kůrovcové kalamity.

Doporučený Lesy ČR a VLS ČR si vymění rozsáhlé pozemky, chtějí tak zefektivnit hospodaření

Držba LČR a VLS ČR s převody majetku. Zdroj: LČR

Vzhledem k rozsahu kalamity v lesích tento krok vítám. Jsem velice rád, že spolupráce státních organizací napříč resorty pomohla vytvořit vhodné podmínky pro zvládnutí kůrovcové kalamity. Lesy České republiky a Vojenské lesy a statky ČR totiž díky výměně sjednotí své dosud roztříštěné pozemky, takže na nich budou moci efektivněji hospodařit a účinněji zasahovat proti kůrovci,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Lesy České republiky (LČR) získají právo hospodařit k pozemkům o rozloze 32 495,43 hektarů (včetně staveb), které se nacházejí na území celé republiky, převážně ve zrušených vojenských výcvikových prostorech Ralsko a Mladá. Pozemky dosud patřily Vojenským lesům a statkům ČR (VLS ČR). Tato oblast sousedí s Národním parkem České Švýcarsko a dalšími územími v příhraničí, proto je podle tiskové zprávy zřizovatelů obou státních podniků právě tam důležité zpomalit a zastavit kůrovcovou kalamitu. Výměnou mezi LČR a VLS ČR by se podle této zprávy měly snížit roztříštěnosti majetků a vytvořit nový přímo řízený lesní závod LČR, který bude schopen operativněji a vlastními kapacitami obnovovat a chránit les.

VLS ČR recipročně získají souvislé části lesních majetků o rozloze 41 009,92 hektarů, na kterých lze hospodařit a zároveň plnit úkoly při zajišťování obrany České republiky. Podle dostupných údajů by získání lesních pozemků bezprostředně přiléhajících k vojenským újezdům, zejména Boletice a Hradiště, mělo umožnit efektivněji hospodařit a vytvářet vyšší ekonomický zisk. VLS ČR výměnou rovněž sjednotí své majetky v zájmové oblasti Armády České republiky.

Vláda tímto krokem jasně deklaruje strategickou potřebnost samostatné existence obou státních podniků s ohledem na specifické úlohy obou z nich,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar.

Převod práva hospodařit začne platit od července letošního roku. V přechodném období do konce roku budou oba státní podniky ve spolupráci se svými zakladateli, Ministerstvem zemědělství a Ministerstvem obrany, řešit změny práva hospodařit k souvisejícímu majetku a právní vztahy navázané na tento majetek.

Převody budou bezúplatné a celkový počet pracovních míst zůstane zachován. Veškerý majetek nadále zůstane ve vlastnictví České republiky. Směna není spojena s žádnými mimořádnými investicemi do nemovité či movité infrastruktury.

Podle společné TZ MZe a MO, red.

Přispěje podle vašeho názoru výměna pozemků státních podniků k efektivnějšímu hospodaření a k vytvoření lepších podmínek pro zvládnutí kůrovcové kalamity?

Naposledy změněno: úterý, 08 červen 2021 10:57

(0 hlasů)

Komentáře   

+22 # Letoun 2021-06-10 13:48
Pepík malej Voják zná VLS moc dobře, a co se mu tam líbí nejvíc? Obora na Mimoni, obrovská obora, zubři, jeleni, daňci, přepychový srub na všechno možné, to je ten hlavní důvod, Mimoň je borová, žádnej kůrovec, tak se něco vymyslí a to by bylo, aby z toho něco nebylo!
+26 # Bača 2021-06-09 11:40
Tak co mam informace,tak se tato akce pripravovala jiz rok a pul,ovsem v plnem utajeni,coz samo o sobe vypovida o lumparne nejvyssiho kalibru.Pry je vse do detailu vymysleno,akorad to jaksi pozapomneli oznamit zainteresovanym lesnikum.Kdyz,je to tedy ciste jak lilie,tak proc to jeste predevcirem netusili revirnici,kterych se vymena tyka,a ba ani spravci lesnich sprav.Vetsi dobytky,aby clovek pohledal.
+17 # Starý 2021-06-09 10:10
Nesedí mi toho také více a shoduji se s vámi pánové.
Jen přidám, že LČR již na svém území silně vyplenili jedle, DG, duby, buky... další "kůrovcem" zasažené dřeviny, a VLS jedou ještě trochu jinak, tak si myslím, že se to začíná měnit.
Prachy jsou holt prachy.
+26 # Máchal 2021-06-09 09:05
Ten důvod by jim mohl někdo baštit, kdyby se jednalo o nějaké roztříštěné drtky, jenže při pohledu do mapy jsou to hlavně celé lesní komplexy. Zdůvodnění bojem proti kůrovci jaksi vůbec nedává smysl a trochu to připomíná zdůvodnění bojem proti covidu, za to se taky schovají neskutečné věci. Měl jsem za to, že VLS jsou zřízeny k obhospodařování lesů, kde jsou vojenské zájmy, a proto je třeba, aby spadaly do gesce MO. Proč by si "recipročně" měla jedna státní organizace měnit pozemky s jinou, když tím uniká účel toho, proč je mají takto rozdělené? Něco tady nesedí.
+40 # kamar 2021-06-08 17:43
VLS za vedeni soucasneho reditele LCR nezvladlo kurovcovou kalamitu na svych divizich. Soucasne LCR za stareho vedeni nezvladlo tutez kalamitu na svem sverenem majetku. Je teda vymena majetku duvodem ke zvladnuti kurovce? To asi ne. Pokud si to nekdo mysli, tak je asi z Marsu. Hledejme za tim neco jineho.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Zemřel jednatel Arcibiskupských lesů a statků Olomouc Ing. Petr Skočdopole

Zemřel jednatel Arcibiskupských lesů a statků Olomouc Ing. Petr Skočdopole

Lesnictví

Dne 13. 6. 2021 náhle skonal Ing. Petr Skočdopole, jednatel společnosti Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Vážený kolega a uznávaný lesní odborník odešel ve...

Senát chce po státu sedm miliard korun jako náhradu škod po kůrovci

Senát chce po státu sedm miliard korun jako náhradu škod po kůrovci

Lesnictví

Ministerstva financí a zemědělství by podle Senátu letos měla zajistit výplatu sedmi miliard korun vlastníkům lesů jako náhradu škod způsobených kůrovcovou kalamitou v loňské roce...

Petr Vondráček zvolen novým prezidentem České asociace podnikatelů v lesním hospodářství

Petr Vondráček zvolen novým prezidentem České asociace podnikatelů v lesním hospodářství

Lesnictví

Na svém červnovém jednání si Česká asociace podnikatelů v lesním hospodářství (ČAPLH), která je nejstarší organizací hájící zájmy podnikatelů v oboru (od roku 1995), vybrala...

V roce 2022 bude obnovena možnost podání žádosti na zalesnění zemědělské půdy

V roce 2022 bude obnovena možnost podání žádosti na zalesnění zemědělské půdy

Lesnictví

V roce 2022 bude opět otevřen příjem žádostí na založení lesního porostu pro dotace podle nařízení vlády č. 185/2015 Sb., o podmínkách poskytování dotací v...

Populární zprávy

Lesy ČR a VLS ČR si vymění rozsáhlé pozemky, chtějí tak zefektivnit hospodaření

Lesy ČR a VLS ČR si vymění rozsáhlé pozemky, chtějí tak zefektivnit…

Lesnictví

Zobrazeno:5334

Hlasujte v anketě. Státní podniky Lesy České republiky a Vojenské lesy a statky ČR na základě včerejšího souhlasu vlády ČR provedou vzájemnou úpravu majetkoprávních vztahů...

Nezvládnuté stavy jelena siky decimují přírodu

Nezvládnuté stavy jelena siky decimují přírodu

Lesnictví

Zobrazeno:3498

Exotických býložravců jako jelen sika u nás žije nejméně 8krát víc, než umožňuje zákon o myslivosti. V České republice evidujeme druhou největší evropskou populaci tohoto...

Rojení kůrovců začalo, k dispozici je nová mapa teplot a další pomocníci

Rojení kůrovců začalo, k dispozici je nová mapa teplot a další pomocníci

Lesnictví

Zobrazeno:3415

Teplé dny v týdnu od 10. května spustily letošní jarní rojení lýkožrouta smrkového. Vzhledem k jeho obrovské populaci v lesích je kromě efektivních obranných opatření...

Sněmovna v úvodním kole podpořila změnu pravidel myslivosti

Sněmovna v úvodním kole podpořila změnu pravidel myslivosti

Lesnictví

Zobrazeno:3174

Aktualizováno o vyjádření SVOL a dalších organizací. Sněmovna propustila do dalšího kola projednávání vládní novely zákona o myslivosti, kterou připravilo Ministerstvo zemědělství (MZe) a podporuje...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby