logo Silvarium tisk

Lesům ČR hrozí stamilionová pokuta za nedodání dřeva slovenské firmě

Lesům České republiky (LČR) podle České televize hrozí, že přijdou o stamiliony korun. Důvodem je smlouva na dodávku velkého množství kůrovcového dřeva, kterou státní podnik před čtyřmi roky uzavřel se slovenskou firmou Drevoindustria Smolenice. Lesy ale většinu dřeva nedodaly a slovenská firma za to nyní u soudu žádá odškodnění. Jen na penále by podle pořadu Reportéři ČT mohlo jít až o 300 milionů korun. Představitelé LČR nechtěli případ komentovat.

Josef Vojáček,  v letech 2018 až 2021 generální ředitel státního podniku Lesy ČR Josef Vojáček, v letech 2018 až 2021 generální ředitel státního podniku Lesy ČR

Kontrakt na dodávku dřeva uzavřely LČR před čtyřmi lety, tedy v době, kdy byl jejich generálním ředitelem Josef Vojáček. Státní podnik měl podle smlouvy dodat v letech 2019 až 2021 slovenské firmě 350 000 metrů krychlových převážně smrkového dříví.

Lesy ale všechno dříví z neznámého důvodu nedodaly.

„Lesy ČR velkou část zasmluvněného dřeva nedodaly a mezi stranami proto probíhá soudní spor o dodání zbývající části dříví a o další nároky. Důvody, pro které Lesy ČR smlouvu nesplnily, je třeba v první řadě zjistit na jejich straně,“ sdělil ČT jednatel Drevoindustria Smolenice Ondrej Jurovčík.

Smlouva obsahuje sankci 0,05 procenta z kupní ceny zboží za každý den prodlení. O jak vysokou částku nyní jde, nechtějí LČR sdělovat.

„Nebudu to komentovat, protože nejsem právník,“ řekl ČT předseda dozorčí rady podniku Petr Sklenička.

Aktuální díl Reportérů ČT s uvedenou kauzou 

Mluvčí firmy Eva Jouklová existenci soudního sporu potvrdila, ani ona se ale k případu nechtěla vyjadřovat. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL), pod jehož resort LČR spadají, zdůraznil, že jde o kauzu spojenou s bývalým vedením podniku. Ministerstvo nekomentovalo, jestli proti Josefovi Vojáčkovi a dalším lidem z bývalého vedení Lesů ČR podnikne nějaké právní kroky, ani kdo zaplatí případné škody. „Musíme počkat, jak ten spor dopadne a podle toho můžeme jako vedení Lesů ČR a ministerstvo zemědělství postupovat,“ řekl Reportérům ČT Výborný.

Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v zemi. Podle auditovaných výsledků podnik loni zvýšil čistý zisk o 83 procent na 5,03 miliardy korun z 2,74 miliardy korun v roce 2021. Šlo o třetí nejvyšší zisk v historii podniku. Hlavním důvodem růstu zisku bylo meziroční zvýšení cen dříví, a to až o 70 procent. 

Vojáčka, který státní podnik vedl od srpna 2018, odvolal v prosinci 2021 ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Po Vojáčkovi podnik z pověření řídil do loňského prosince Jiří Groda, od 14. prosince 2022 je generálním ředitelem Dalibor Šafařík.

ČTK

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Dobrá věc se podařila

Dobrá věc se podařila

Zobrazení: 4920

Filip je mladý lesník a myslivec, student lesnické fakulty, který při práci v lese utrpěl těsně před...

Ve funkci ředitele Vojenských lesů a statků končí Roman Vohradský

Ve funkci ředitele Vojenských lesů a statků končí Roman Vohradský

Zobrazení: 4720

Ve funkci ředitele státního podniku Vojenské lesy a statky (VLS) končí Roman Vohradský. Informovalo o tom ministerstvo...

Poškození sadby lesních dřevin jarními mrazy v lesních školkách je nejvyšší za poslední desetiletí

Poškození sadby lesních dřevin jarními mrazy v lesních školkách je nejvyšší za poslední desetiletí

Zobrazení: 3974

Škody jarními mrazy na rozpěstovaném sadebního materiálu lesních dřevin pro obnovu lesních porostů v ČR budou...

V Norsku hrozí vznik velkých kůrovcových ohnisek

V Norsku hrozí vznik velkých kůrovcových ohnisek

Zobrazení: 3578

Lýkožrout smrkový zahubil v posledních pěti letech v jižním Švédsku a střední Evropě několik set milionů...

Vojenské lesy a statky dočasně povede ředitel jedné z divizí Nerad

Vojenské lesy a statky dočasně povede ředitel jedné z divizí Nerad

Zobrazení: 2923

Ministryně obrany Jana Černochová pověřila řízením státního podniku Vojenské lesy a statky Jaroslava Nerada, ředitele divize...

Celý polský dřevozpracující průmysl je v krizi; masivní propouštění a ceny dřeva patří k nejvyšším v EU

Celý polský dřevozpracující průmysl je v krizi; masivní propouštění a ceny dřeva patří k nejvyšším v EU

Zobrazení: 2462

18 tisíc redukovaných pozic během roku a půl, dalších 5 tisíc se očekává. Jen v roce...

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě