Lesy ČR podle slov tiskového mluvčího Zbyňka Boublíka zveřejní přehled nabídek včetně nabídnuté ceny do pěti pracovních dnů po otevření všech obálek a k uzavírání smluv s vítězi by mohlo docházet od poloviny listopadu.
O zakázky usilovalo 56 lesnických firem. Odhadovaná hodnota lesnických prací zakázky činí 7,6 miliardy Kč, suma, kterou Lesy ČR získají od odběratelů za prodej dřeva, by měla být o několik miliard korun vyšší.
Aktualizované pořadí firem dle počtu nejvýhodnějších nabídek ze čtení nabídek:
LESS & FOREST s.r.o. - 87, PROGLES s.r.o - 6, Stora EnsoWood Products Ždírec s.r.o. - 5, PETRA spol. s r.o. - 4, WOTAN FOREST, a.s. - 3.
Podle Jana Mičánka má jeho firma dobrou výchozí pozici pro získání zakázek. Odmítl přitom spekulace, že by do soutěže šel s nereálně nízkými cenami. „Naše ceny jsou správné, jinak bychom je nedávali. Naši lidé to (nabídku do soutěže) nedělali poprvé,“ řekl pro ČTK Jan Mičánek, jehož firma je již nyní hlavním obchodním partnerem Lesů ČR.
Jan Mičánek podle zprávy ČTK dále uvedl, že se nedá čekat, že by LESS&FOREST dělala práce na všech, zatím teoreticky vyhraných, asi 87 jednotkách. „Nemáme kapacitu na těžbu pěti milionů metrů krychlových dřeva. Hodláme dělat jen zakázku, kterou kvalitně zvládneme,“ řekl Mičánek. Poznamenal, že u takto koncipovaného tendru nelze nikdy „trefit“ optimální množství zakázek. Jan Mičánek také připomněl, že minulé tendry neskončily uzavřením smluv přesně tak, jak dopadly cenové nabídky.
V posledním tendru na práce a prodej dřeva na letošní rok nejvíce nejlepších nabídek dala společnost České dřevařské závody Praha, která uspěla ve 36 ze 108 jednotek. Druhé místo patřilo firmě LST (28 zakázek) a třetí místo obsadila LESS& FOREST (16). O letošní zakázky se nakonec podle údajů Lesů ČR podělilo 29 firem, přičemž LESS& FOREST získala 28 kontraktů, společnost LST devět a České dřevařské závody osm.
Vítězné firmy budou pětinu vytěženého dřeva muset dál nabídnout prostřednictvím burzy či aukcí, aby se dřevo dostalo i na menší zpracovatele. Deset procent celkové těžby Lesů ČR bude nabídnuto prostřednictvím aukcí dříví při pni.
Tendr bude probíhat senátním systémem v pětiletém cyklu, kdy v každém roce bude soutěžena zhruba pětina jednotek. Aktuálně soutěžené jednotky jsou dle délky smlouvy rozděleny na jeden rok až pět let.
Tendr Lesů ČR od roku 2012 vychází z principů uvedených v Dřevěné knize. Na přípravě podmínek tendru spolu s MZe a Lesy ČR aktivně spolupracovala také Transparency international. „Transparency International v předložených dokumentech neshledala nic, co by nepřiměřeně omezovalo konkurenční soutěž a působilo diskriminačně. Zvolená metoda veřejné zakázky nepochybně ovlivní podobu trhu, ale vše nasvědčuje tomu, že bude maximalizovat příjem Lesů České republiky,“ stojí ve společném prohlášení ministerstva zemědělství a Transparency International. Podle vyjádření generálního ředitel Lesů ČR byly průběžně všechny připomínky Transparency ke tendru na lesnické práce vyřešeny.
red.