logo Silvarium tisk

Lesnické firmy hodlají ukončit 76 % smluv komplexních a těžebních zakázek

Z celkem 127 dotčených územních jednotek ke konci letošního roku skončí smlouvy na 96. Státní podnik na jednotky s ukončenou smlouvou vypíše nové soutěže. Možnost ukončit smlouvy předčasně dohodou z důvodu kalamitní situace a problémům na trhu s dřívím nabídl sám státní podnik. Učinil tak na základě usnesení vlády z 25. září 2017.

Největší počet vypovězených jednotek se týká jednotek krajských ředitelství Šumperk, Frýdek Místek, Zlín, ale i Jihlava nebo Karlovy Vary. Nelze pozorovat závislost výpovědí na zbývající délce platnosti smluv.

Například společnost UNILES 13 smluv ukončí a 13 smluv ponechá v platnosti. Společnost PROGLES vypověděla 12 smluv, největší počet ukončených smluv – 16 připadá na společnost PETRA. Nové kolo výběrového řízení nad 96 zakázkami bude připraveno v co nejkratší době s tím, že o tom, zda bude zachován senátní systém, se rozhodne na základě hodnocení nabídek tendru 2018+. Alternativou je volba překlenovacího řešení.

Dokumentace smluv ponese podle vyjádření Lesů ČR pouze drobné úpravy v oblasti hodnocení z důvodu zkrácení celého procesu. Záměrem je, aby smluvní vztah začal platit nejpozději 1. dubna 2018.

Po dobu, kdy budou jednotky soutěženy, budou Lesy ČR ve zvýšené míře využívat prezenční i elektronické akce na těžebních blocích.

Daniel Szórád se také vyjádřil k připravovanému návrhu zákazu úmyslných těžeb. Uvedl, že záměr do značné míry pravděpodobně splnil účel v tom, že došlo k určité stabilizaci na trhu s dřívím a někteří zpracovatelé si uvědomili, že snížení jejich cen nebylo zcela reálné. Zároveň podotkl, že nevěří v kompletní vyhlášení zákazu úmyslných těžeb smrku a borovice.

Počet platných smluv k 9.10.2017

 

Smluvní vztahy LČR (lesnické činnosti, těžba, bez pěstební činnosti)

 Zdroj: Lesy ČR

 Autor: redakce

 

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Komentáře  

+1 # cvonza 2017-11-06 11:43
Je potřeba žaloba na stát za ukončení platných smluv a okradení státu . Mocní mají - MOC velkou MOC. Dokud okradaj lesní dělnictvo ( živnostníky dodavatele) tak to šlo , ale nejsou lidi a cena za službu(práci)stoupá. STÁTE zaplať.
0 # Pavel Boucký 2017-11-06 16:17
To je poněkud extrémní stanovisko. Trh s dřívím udělal tak obrovský kotrmelec, že nelze spravedlivě požadovat dodržení původních cenových ujednání. Že v systému není žádné pravidlo, které by na tak prudký výkyv trhu reagovalo, je špatné. Dopady do firem by ale jinak byly likvidační a přenesly by se až k vlastníkům lesa. Na druhou stranu, pár let zpět nikdo ani nepředpokládal, že klimatická změna a její následky tak změní podmínky celého lesnického sektoru. Asi se bude potřeba učit hodně věcí dělat jinak a mnohá pravidla, která jsme se naučili brát jako pevně daná a neměnná, budeme muset zapomenout.
+5 # lesnar 2017-11-02 09:40
Jednoduché počty:
Jste dodavateli v kalamitní oblasti. Týdně zpracujete 7.000 kubasů kůrovce. Pily Vám snížily výkupní ceny a na každém kubíku proděláváte cca 500 Kč. Kolik je to týdně? Ze smlouvy nelze vystoupit po dohodě a ani dohodnout jiné ceny pro LČR, než je nasmlouváno předem. Tzn., že se Obchodní smlouva změnila v Otrockou a efektivita a pružnost "neviditelné ruky" není. Čekat, že nás místo ní nakrmí Ouřad....jak mu to jde je nyní vidět.
+7 # Rensa 2017-11-03 17:54
Obchodní smlouva se v otrockou nezměnila, ona tak byla napsána od začátku. To to nečetli, když podepisovali? A jestli četli, tak proč do toho lezli? A nezavání to zneužíváním dominantního postavení na trhu?
+5 # lesnar 2017-11-03 21:34
Snad jste si nemyslel, pane kolego, že bych myslel, že smlouva sama od sebe zdivočela?
V podstatě jsem konkretizoval reakci P. Bouckého. A taky navázal na svůj jiný komentář; ten o podivném hybridu, čili kříženci (myšleno mezi obchodní společností a státní organizací postavenou na byrokracii). Kdo nebo co je na trhu dominantní si nechám vysvětlit.
+5 # Rensa 2017-11-05 18:37
§§ 10 a 11 z.č. 143/2001 Sb.
+3 # lesnar 2017-11-06 12:25
Ano, ano. Zejm. par. 11, písm e) je naprosto okouzlující, neboť se tam praví toto: (zneužitím dominantního postavení je zejména:) "dlouhodobé nabízení a prodej zboží za nepřiměřeně nízké ceny, které má nebo může mít za následek narušení hospodářské soutěže"

Naprosto jasně vidím, jak LČR dává podnět ve smyslu tohoto písmene. Že jako voni za to nemohou, že se jim to prostě přihodilo, jak se ty akciovky navzájem podsekávaj. A že jako celý systém ruší, neboť je nemorální. Nebo že by UOHS jednal "z moci úřední"?

I jinak odkaz na daný zákon na hony čpí teoretizováním, jednoduché zvážení faktu, že se k vypovězení smluv připojily i firmy menší popírá konstrukci "zneužití dominance". Ta reakce je skutečně dána neschopností systému zadávání VŘ u LČR reagovat na tržní pohyby (neřkuli na kalamitní stav!!).
Připomíná mi to - a zde nechť zpozorní "cvonza" - situaci, kdy podobně formalistní bububu dělal kdosi na živnostníky, když jsme se chtěli dobrat k nějaké objektivní kalkulaci nákladů!! Prý jsme uzavírali "kartelovou dohodu", haha!!
+1 # Rensa 2017-11-06 17:19
Ach ták - já myslel LČR, zejména s ohledem na § 10 odst. 3 (více než 50% lesů v ČR a tomu odpovídající produkce dřeva uváděná na trh) a § 11 odst. 1 písm. b (podmínka nákupu dřeva dodávkou pěstebních prací).
0 # cvonza 2017-11-06 11:46
Přesně tak -lesnar je akciovka nebo sro a teď začnou rejžovat z lesa zlato .
+14 # cvonza 2017-10-26 09:13
Kdo to může ukončit , to je podvod . Hned se hlásí do dalších tendrů . Bohatí okradou stát po domluvě.
+14 # Pavel Boucký 2017-10-27 08:18
Celé to vidím jako problém koncepce. Ať už daný systémem prodeje dříví nastojato těžebním společnostem, místo vazeb LČR přímo na zpracovatele, tak i formou dlouhodobých smluv, ve kterých není efektivně ošetřena možnost rychlých operativních změn. Pokud firmy dostaly šanci vypadnout z nevýhodných smluv, které by na ně asi měly likvidační dopad a mohou uzavřít výhodnější smlouvy, dělají to. Kdyby nastavený systém uměl na kalamitní stav zareagovat jinak, vše by asi proběhlo bez takhle opticky radikálního kroku.
+3 # cvonza 2017-10-31 07:58
Proč je uzavřou ?????

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Zobrazení: 4900

Rada EU dne 16. října souhlasila s návrhem Komise odložit vstup Nařízení EU o odlesňování (EUDR) v...

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Zobrazení: 4380

V letošním lesnickém tendru Lesů ČR podalo 30 společností 130 nabídek na 12 zakázek, které se budou...

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Zobrazení: 2960

Anketa uvnitř článku! Letošní rekordně teplé léto a začátek září, následované katastrofálními povodněmi, naléhavě nastolují téma adaptace...

Průzkum Německé asociace pilařského a dřevařského průmyslu: slabá ekonomika, stavební krize a EUDR

Průzkum Německé asociace pilařského a dřevařského průmyslu: slabá ekonomika, stavební krize a EUDR

Zobrazení: 2818

Na vážné problémy a výzvy související se současným hospodářským vývojem v Německu poukazují výsledky průzkumu Německého...

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Zobrazení: 2564

Nové transdisciplinární poznatky o původnosti modřínu opadavého a jeho výskytu na našem území otevírají dveře k...

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Zobrazení: 2552

Škody za několik stovek milionů korun způsobily záplavy a vydatné deště v lesích patřících Arcibiskupským lesům...

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě