Přihlásit

Lesnické akciovky se mění na veřejné – důvodem jsou tendry Lesů ČR

Tendru Lesů ČR se anonymní společnosti s akciemi na majitele nemohou zúčastnit. O poslední teoretickou možnost přišly 24. září 2010, kdy byla schválena opravená novela zákona o veřejných zakázkách.

 

Podle serveru Aktualně.cz už jeden ze tří favoritů tendrů, které měly anonymní akcie, firma Opavská lesní a.s., minulý týden změnila akcie na jmenné, další významná společnost - Uniles, se to chystá udělat příští týden.

Třetí z nevelké skupiny potenciálních favoritů soutěže, který má i nadále akcie na majitele, společnost LST Trhanov, odmítl své příští kroky upřesnit.

„Dodavatel s akciemi na majitele bude vyloučen, i kdyby se obálky otvíraly až po opravě naší novelou," vysvětlila deníku Aktuálně.cz předkladatelka nového, opraveného znění novely Karolína Peake z Věcí Veřejných.

Než tedy začne opravená verze platit, řídí se veřejné zakázky "přísnější" novelou z 15. září, která anonymní společnosti z veřejných zakázek vylučuje. A právě to platí i pro tendr Lesů ČR, který byl vyhlášen den poté, co začala přísnější novela platit.

Anonymní těžařské firmy mohly doufat, že se do soutěže dostanou, když do té doby opravenou tolerantnější novelu stihne schválit senát a podepíše prezident, vysvětlil pro Aktuálně.cz Petr Jonáš, partner advokátní kanceláře Žižka & Partners, která se specializuje na veřejné zakázky.

Tuto teoretickou naději jim ale novela nakonec vzala. „Rozhodný je den vyhlášení soutěže,“ potvrzuje Peake, že zakázka Lesů ČR se podle schváleného přechodného ustanovení musí řídit původní a „přísnější“ novelou.

„Do doby, než věc schválí senát, platí staré nařízení,“ potvrdil deníku také ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský. „Kdy to bude, netuším,“ dodává.

Hodnota tendru? Od dvou do šesti miliard

První, kdo se novým podmínkám soutěže přizpůsobil, je Opavská lesní. Ta podle obchodního rejstříku minulou středu 22. září převedla 54 akcií na majitele v hodnotě milión korun za kus na stejný počet akcií na jméno. To samé provedla i s 20 akciemi za deset tisíc korun za kus a padesátkou cenných papírů v hodnotě tisíc korun za kus.

Uniles na svých webových stránkách zve akcionáře na mimořádnou valnou hromadu 8. října, jejímž jediným předmětem jednání je přeměna akcií na cenné papíry na jméno.

„Ano, je to kvůli podmínkám tendrů Lesů ČR,“ potvrdil Aktuálně.cz výrobně obchodní ředitel firmy Uniles Petr Jelínek.

Zbývá jeden anonymní favorit. LST Trhanov ale nedále drží akcie na majitele.

„Nemohu předjímat rozhodnutí představenstva a dozorčí rady ,“odmítl upřesnit další postup společnosti ekonom firmy Jaroslav Rout.

Další favorit soutěže, firma LESS z Bohdanče na Kutnohorsku podnikatele Jana Mičánka, má akcie na jméno od svého založení a do soutěže tak může.

Společnost Wotan Invest podnikatele a miliardáře Tomáše Nebeského změnila své cenné papíry na akcie na jméno už v únoru. Také ona se tak do tendru může přihlásit.

Šanci na úspěch v tendru mají i "eseróčka" Solitera, Kloboucká lesní nebo Petra Hodonín.

red.

 

(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Servis, za kterým stojí lidé… Výstavní dny P & L – Velké Meziříčí 16.–18. 5. 2023

Servis, za kterým stojí lidé… Výstavní dny P & L – Velké…

Komerční zpráva

Servis – to nejsou jenom opravy, ale i služba zákazníkům při výběru jejich budoucích pomocníků, zpracování nejvhodnější nabídky s ohledem na konkrétní podmínky, následné zaškolení...

Mimořádně ničivý úvod sezóny lesních požárů v Kanadě

Mimořádně ničivý úvod sezóny lesních požárů v Kanadě

Lesnictví

Kanadské úřady žádají o pomoc ze zahraničí ve světle mimořádně ničivého úvodu sezóny lesních požárů, která běžně trvá od května do září. Letos výraznější problémy...

Odborníci z evropských zemí připravují společnou platformu ke zvládání dopadů změny klimatu na lesy

Odborníci z evropských zemí připravují společnou platformu ke zvládání dopadů změny klimatu…

Lesnictví

Česká republika hostila mezinárodní workshop „Managing biotic threats in forests - lessons learned from bark beetle calamities“ (Zvládání biotických rizik v lesích – poučení z...

V loňském roce klesla výše těžeb o 17 procent, obnova lesů dosáhla 50 tisíc ha

V loňském roce klesla výše těžeb o 17 procent, obnova lesů dosáhla…

Lesnictví

Těžba dřeva v Česku se v roce 2022 opět snížila oproti předchozímu na zhruba 25 milionů metrů krychlových dřeva bez kůry. Podíl nahodilé těžby se...

Populární zprávy

Souhrn lesnických dotací MZe: Nárok mají i majitelé nejmenších lesů

Souhrn lesnických dotací MZe: Nárok mají i majitelé nejmenších lesů

Lesnictví

Zobrazeno:4943

I letos poskytuje Ministerstvo zemědělství (MZe) vlastníkům lesů dotace na obnovu a péči o lesní ekosystémy, zlepšení jejich stability, odolnosti a biodiverzity. MZe tak podporuje...

Lesy ČR čelí kvůli sporu s firmou Veronex stamilionové exekuci, podaly dovolání

Lesy ČR čelí kvůli sporu s firmou Veronex stamilionové exekuci, podaly dovolání

Lesnictví

Zobrazeno:4187

Státní podnik Lesy ČR se kvůli dlouholetému sporu s firmou Veronex o stovky milionů korun dostal do exekuce. Uvedl to Deník N. Exekutor vymáhá jistinu...

Úspěšná obnova lesů si podle Lesů ČR žádá i změnu v myslivosti

Úspěšná obnova lesů si podle Lesů ČR žádá i změnu v myslivosti

Lesnictví

Zobrazeno:3894

Do obnovy porostů investovaly v posledních třech letech Lesy České republiky 4,1 miliardu korun. Státní podnik obnovil na 57 tisíc hektarů s využitím 250 milionů...

Na Lesním družstvu obcí Přibyslav vzniká příklad dobré praxe pro vlastníky lesa postižené kůrovcovou kalamitou

Na Lesním družstvu obcí Přibyslav vzniká příklad dobré praxe pro vlastníky lesa…

Lesnictví

Zobrazeno:3658

Obnova lesních porostů na velkoplošných holinách, které vznikly v důsledku kůrovcové kalamity, je v současné době náročným úkolem pro mnoho vlastníků lesa. Kromě otázky nemalých...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR TotalEnergies ČR

Naše další weby