Přihlásit

Lesnická práce přináší první velký rozhovor s Daliborem Šafaříkem, generálním ředitelem Lesů ČR

Video. Dalibor Šafařík se ujal vedení Lesů ČR 14. prosince 2023. Mezi jeho cíle patří například personální stabilita podniku, zachování transparentního obchodního postavení nebo obnova druhově pestrých, stabilních a dlouhodobě ekonomicky udržitelných lesů.

Jak chce těchto cílů dosáhnout, kde vidí hlavní problémy státního podniku, jaké změny již uskutečnil a jaké je možné očekávat, jaký zaujímá postoj k záměru NP Křivoklátsko, ale i další zajímavé informace si můžete přečíst v únorové Lesnické práci, kterou si můžete objednat zde.

Doporučený Lesnická práce přináší první velký rozhovor s Daliborem Šafaříkem, generálním ředitelem Lesů ČR

 

– Jak vnímáte sílu vašeho mandátu a jak se chcete vypořádat s politickými tlaky, které jsou s touto pozicí obvykle spojeny?

V tomto ohledu si nedělám iluze, že by politické zájmy nepůsobily nebo přestaly působit na Lesy ČR. Není to ani možné, protože je to státní podnik a snaha prosazovat zájmy politických stran je zcela přirozená. Nicméně musí se tak dít v rámci principů demokratického právního státu, ne jinými způsoby. A jak tomu chci čelit? Především odbornou argumentací a otevřeným dialogem, a to nejenom z pozice své, ale všech zaměstnanců podniku. Proto také kladu poměrně velký důraz na odborné vzdělávání a osobní rozvoj zaměstnanců na všech pozicích.

– Mezi vánočními svátky jste oznámil, že se ekonomickým ředitelem stane od 1. ledna Daniel Szórád, na což reagovali zástupci některých politických stran poměrně kriticky. Co bylo hlavním důvodem, proč jste se takto rozhodl a nepovažujete reakci politiků za neadekvátní politické tlaky na řízení Lesů ČR?

Ke mně se přímo ani zprostředkovaně žádná negativní reakce politiků na jmenování Daniela Szóráda nedostala. Pouze jsem se to dozvěděl z jednoho článku Hospodářských novin. Při svém nástupu do funkce jsem řekl, že chci pozici ekonomického ředitele a pozici ředitele lesního a vodního hospodářství obsazovat na základě výběrových řízení. Ta mohou mít různou formu – otevřené nebo výběr na základě osobních rozhovorů a diskuzí s vybranými potenciálními kandidáty. To se týkalo ekonomického ředitele. Osobně jsem hovořil se třemi osobami. Jednou z nich byl kolega Daniel Szórád. Vzhledem k tomu, jaké má za sebou výsledky práce, jak zná prostředí lesního hospodářství a podniku, jsem se rozhodl pro něj a má moji plnou důvěru. Už od prvního dne jeho nástupu řešíme bez jakéhokoli otálení provozní záležitosti jeho úseku. Na ředitele úseku lesního a vodního hospodářství bylo vypsáno otevřené výběrové řízení.

– Pro úspěšné fungování podniku je zásadní vnitřní atmosféra a motivace zaměstnanců, ale také složení vedení podniku. Připravujete nějaké změny na ředitelství LČR nebo ve struktuře řízení podniku?

Podnik udělal v několika uplynulých letech v oblasti organizačních struktur takové kotrmelce, že zaměstnanci nyní potřebují zejména stabilitu a klid na práci. Co je funkční, to měnit nehodlám. Zachováme současnou organizační strukturu a třístupňový systém řízení. Od 1. ledna letošního roku se opět zřídily oblastní správy toků. Problematiku vodohospodářských staveb, dohledu, řízení a správy drobných vodních toků i opatření pro zlepšení hospodaření s vodou v krajině považuji za mimořádně důležitou. Nejde totiž jen o retenci vody, ale i následná opatření a dopady. Zjednodušeně řečeno, když zadržíme vodu v lesích v malých retenčních nádržích a drobných tocích, co potom poteče dál v těch středních a velkých? Je tedy třeba připravit ve spolupráci se státními podniky Povodí jakýsi generel nakládání s vodou v lesích.

Některé menší změny připravuji, jiné jsem díky znalosti podniku udělal hned po nástupu do funkce. Uvedu například lednové zřízení oddělení procesního řízení, které jsem přesunul z úseku ekonomického ředitele do gesce generálního ředitele. Problematice procesního řízení přikládám poměrně velký význam, zvláště v podniku tohoto charakteru, velikosti a významu. V minulosti mu nebyla věnována dostatečná pozornost a výsledky jsou vidět. Úkolem tohoto oddělení je mimo jiné také informační propojení ředitelství podniku a lepší metodické vedení provozu. To nyní nefunguje, jak bych si představoval. Do poloviny února bych chtěl mít obsazené pozice ředitele lesního a vodního hospodářství a ředitele Oblastního ředitelství severní Čechy. Ke změně dojde i na Oblastním ředitelství severní Morava, kde k 1. únoru jmenuji ředitelem Jiřího Grodu, nyní pověřeného řízením úseku lesního a vodního hospodářství. Považuji ho za osobu vysoce odborně zdatnou a znalou poměrů v regionu. Jeho nejdůležitějším úkolem bude zabránit opětovnému rozvoji kůrovcové kalamity.

Zásadní je také operativně reagovat v ochraně lesa či zpracování a asanaci kůrovcového dříví. Proto se neobejdeme bez vlastních výrobních kapacit. To je léty ověřená věc a aktuální zadání pro Závod lesní techniky. Tedy operativně a rychle zasahovat po celé republice, tam, kde bychom se mohli dostat do rizika kvůli soutěžení a případným dalším omezením z hlediska zákona o zadávání veřejných zakázek. Role Závodu lesní techniky se bude rozšiřovat i pro servis a opravy lesních cest, zejména pro základní činnosti k odvrácení poškození cest a prevenci vzniku havarijních stavů. Plně to koresponduje s programovým prohlášením vlády.

Celý rozhovor si můžete přečíst v únorové Lesnické práci, která vyhází v prvním únorovém týdnu.

Naposledy změněno: pátek, 03 únor 2023 11:51

(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Ministr životního prostředí s generálem HZS ČR jednali v Českém Švýcarsku o přípravě protipožární prevence

Ministr životního prostředí s generálem HZS ČR jednali v Českém Švýcarsku o…

Lesnictví

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) v rámci výjezdu do Ústeckého kraje navštívil Národní park České Švýcarsko. Nad požárem zasaženým územím se setkal se šéfem...

Školní lesní podnik Křtiny v krátkých videích představuje svá polesí

Školní lesní podnik Křtiny v krátkých videích představuje svá polesí

Lesnictví

Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny v roce 2023 slaví 100 let od svého vzniku, 100 let kontinuální péče o lesy Mendelovy univerzity. Při této...

Na Lesním družstvu obcí Přibyslav vzniká příklad dobré praxe pro vlastníky lesa postižené kůrovcovou kalamitou

Na Lesním družstvu obcí Přibyslav vzniká příklad dobré praxe pro vlastníky lesa…

Lesnictví

Obnova lesních porostů na velkoplošných holinách, které vznikly v důsledku kůrovcové kalamity, je v současné době náročným úkolem pro mnoho vlastníků lesa. Kromě otázky nemalých...

Jak by měly vypadat lesy budoucnosti? Možné scénáře nabízí nový dokument Fakulty lesnické a dřevařské

Jak by měly vypadat lesy budoucnosti? Možné scénáře nabízí nový dokument Fakulty…

Lesnictví

Doplněn odkaz na iVysílání. Fakulta lesnická dřevařská České zemědělské univerzity v Praze spolu s Českou televizí a dalšími partnery natočila dokument věnovaný budoucnosti českých lesů...

Populární zprávy

Novela zákona o myslivosti má zavést plány lovu podle míry poškození lesů

Novela zákona o myslivosti má zavést plány lovu podle míry poškození lesů

Lesnictví

Zobrazeno:5319

Aktualizováno o vyjádření ČLS. Novela zákona o myslivosti, kterou nyní připravuje ministerstvo zemědělství (MZe), by měla zavést plánování lovu v honitbách podle poškození lesů. Hlavním...

Ekonomickým ředitelem Lesů ČR bude od ledna Daniel Szórád

Ekonomickým ředitelem Lesů ČR bude od ledna Daniel Szórád

Lesnictví

Zobrazeno:5247

Ekonomickým ředitelem Lesů České republiky se 1. ledna 2023 stane Daniel Szórád. Jmenuje ho generální ředitel Dalibor Šafařík.

Pokuta 550 tisíc za nedostatečnou péči o kůrovcem napadený les

Pokuta 550 tisíc za nedostatečnou péči o kůrovcem napadený les

Lesnictví

Zobrazeno:3765

Česká inspekce životního prostředí uložila obci Hodonín u Nasavrk pokutu ve výši 550 tisíc korun za to, že jako vlastník lesa významně zanedbala ochranu lesního...

Ředitelem Lesní správy Lány se stal Pavel Rus

Ředitelem Lesní správy Lány se stal Pavel Rus

Lesnictví

Zobrazeno:3741

Novým ředitelem Lesní správy Lány se stal Pavel Rus. Do funkce ho k 2. lednu jmenoval na základě doporučení výběrové komise prezidentův kancléř Vratislav Mynář...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby