logo Silvarium tisk

Lesní požáry v roce 2013

V roce 2013 bylo evidováno 666 lesních požárů (oproti 1549 požárům v roce 2012), u kterých musely zasahovat jednotky požární ochrany. Téměř 98 % požárů bylo do 1 ha, průměrná plocha požáru činila 0,1 ha, největší byl požár hrabanky na ploše 3 ha na Pelhřimovsku. Poškozeno bylo celkem cca 92 ha lesních porostů (634 ha v roce 2012 – na této hodnotě má významný podíl rozsáhlý lesní požár u Bzence, kde bylo zničeno cca 174 ha lesa).

Přímá škoda byla vyčíslena částkou 4,9 mil. Kč (46,2 mil. Kč v roce 2012), zásahem hasičů byly uchráněny lesní porosty v hodnotě 75,8 mil. Kč (654,9 mil. Kč v roce 2012). Při požárech v roce 2013 nedošlo k usmrcení osob (v roce 2012 usmrceny 2 osoby), zraněno bylo 7 osob (30 osob v roce 2012).

Z celkového počtu lesních požárů v roce 2013 bylo 141 požárů se známou příčinou vzniku, z toho převažovalo lidské zavinění (celkem 136 požárů se zničenou plochou 35 ha): především lidská nedbalost (105 požárů se zničenou plochou 30 ha; z toho kouření bylo příčinou 27 požárů se zničenou plochou 4 ha, činnost dětí byla příčinou 5 požárů se zničenou plochou 1 ha) a také žhářství (21 požárů s celkovou zničenou plochou 4 ha). Dále bylo evidováno 5 požárů z přírodních příčin (úder blesku) s celkovou zničenou plochou 1 ha. U 525 požárů (cca 50 ha zničené plochy) se nepodařilo příčinu stanovit. Z celkové požárem zničené plochy bylo cca 11 % lesa vysokokmenného (převážně jehličnatého), cca 32,5 % lesa výmladkového a cca 56,5 % plochy činily jiné lesní pozemky. U požárů travního porostu, hrabanky, jehličí, listí či rašeliny beze škody se příčina od r. 2010 nezjišťuje.

Změny související s leteckou hasičskou službou v roce 2014

Ministerstvo zemědělství ČR v uplynulých letech zajišťovalo spolu s Generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru a státním podnikem Lesy ČR ochranu lesů před požáry, a to prostřednictvím tzv. letecké hasičské služby. Ze strany státu šlo o službu vlastníkům lesů, která je nad rámec zákonných povinností MZe. Leteckou hasičskou službu ministerstvo zajišťovalo v závislosti na prostředcích státního rozpočtu, a to zpravidla od 15. března do 31. října.

V letošním roce nebude letecká hasičská služba v obvyklém rozsahu ani obvyklém období zajišťována. V období od 1. dubna do 30. září 2014 zabezpečuje hlídkovou činnost v pěti pracovních sektorech Letecká služba Policie ČR, a to na základě Dohody o spolupráci při hlídkové činnosti a hašení lesních požárů leteckou technikou, uzavřené mezi ministerstvy vnitra a zemědělství 24. března 2009. Jde o sektory:

B 8 – Benešovsko, Příbramsko
B 9 – Blanensko, Vyškovsko
C 11 – dolní Polabí
C 12 – střední Polabí
C 13 – střední Morava, Svitavsko.

V této souvislosti Ministerstvo zemědělství upozorňuje vlastníky a uživatele lesů, že tam, kde ochranu lesů před požáry zabezpečuje letecká hasičská služba, je jejich povinností zajistit ochranu lesů před požáry v souvislých lesních porostech o výměře nad 50 hektarů. Tím se rozumí zejména přijetí opatření pro včasné zjištění požáru a proti jeho šíření, např. hlídkovou činností s nasazením potřebného množství sil a prostředků. Dále jsou právnické a podnikající fyzické osoby povinny vytvářet podmínky pro hašení požárů a pro záchranné práce, zejména udržovat volné příjezdové cesty, zajišťovat hlídkování a obstarávat a zabezpečovat potřebné hasební prostředky a požární techniku tak, jak to vyplývá z příslušných ustanovení zákona o požární ochraně.

Ministerstvo zemědělství má zájem nalézt optimální a přitom maximálně efektivní způsob letecké ochrany lesů před požáry pro budoucí období, a proto přistoupilo k záměru změnit dosavadní systém zajišťování letecké hasičské služby. V současné době o tom proto jedná se subjekty zainteresovanými v rámci dosavadního systému, tedy především s Ministerstvem vnitra ČR a státním podnikem Lesy ČR.

Využití letecké techniky v protipožární ochraně

Hlídkové lety

Hasební zásahy

Vrtulníky Letecké služby Policie ČR zasahovaly u 7 lesních požárů, provedly 71 shozů vody a nalétaly při nich téměř 12 hodin. K hašení lesního požáru byla letecká technika poprvé povolána 26. dubna, zbývající požáry hašené leteckou technikou připadaly až na měsíce červenec a srpen. V ostatních měsících se hašení lesních požárů obešlo bez nasazení letecké techniky. Rozsah požárů hašených leteckou technikou v roce 2013 nepřesáhl 1 ha, včasným nasazením letecké a pozemní techniky vznikly pouze minimální škody, v jednotlivých případech max. v řádu několika desítek tisíc Kč, uchráněná hodnota v případě rozsáhlejších požárů byla odhadována v řádech milionů Kč.

Podle informací MZe a GŘ HZS ČR, Veronika Lukášová, Lesnická práce

Statistika lesních požárů v Německu v roce 2013

Bilance lesních požárů v Německu ukazuje, že rok 2013 byl za posledních deset let v pořadí druhým rokem s nejmenším počtem lesních požárů. Méně požárů bylo zaznamenáno jen v roce 2005. Podle statistiky Spolkového úřadu pro zemědělství a výživu došlo v loňském roce k 515 lesním požárům na ploše celkem 199 ha. Ve srovnání s rokem 2012 došlo k poklesu počtu požárů o 27% a plocha postižená požáry se snížila o 26%. Úřad zveřejňuje statistiku požárů každoročně.

Podle průzkumů bylo 124 požárů v loňském roce (kolem 30 ha lesů) způsobeno nedbalostí. Ve srovnání s uplynulými lety je však v loňském roce markantní pokles počtu požárů (2012: 179 požárů, 55,2 ha, 2011: 194 požárů, 65 ha). Hlavním důvodem poklesu jejich počtu v roce 2013 bylo chladnější a vlhčí počasí, méně výrazné vlny veder byly často přerušeny bouřkami, čímž bylo riziko požárů sníženo. Obdobím nejvyššího nebezpečí požárů byly přesto letní měsíce – v červnu bylo hlášeno 207, od července do srpna 97 požárů. Ve srovnání jednotlivých spolkových zemí vede statistiku Braniborsko, kde došlo k 167 požárům na ploše 49 ha. Druhý nejvyšší počet požárů byl zaznamenán v Dolním Sasku (91 požárů, 66,5 ha), na třetím místě je Bavorsko (45 požárů, 31 ha). Vyčíslené finanční škody na hektar zničené plochy dosáhly v průměru 2 544 eur (2012: 1 803 eur). Výdaje na ochranu lesů proti požárům dosáhly v roce 2013 celkem 2,3 milionů eur, což je méně než v roce 2012.

Podle www.saegeindustrie.de, Hana nováková

 

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

VÚLHM: Má douglaska v našich podmínkách opravdu výrazně vyšší zásoby dřeva oproti smrku?

VÚLHM: Má douglaska v našich podmínkách opravdu výrazně vyšší zásoby dřeva oproti smrku?

Zobrazení: 3574

Introdukované druhy dřevin jsou v lesním hospodářství českých zemí využívány dlouhodobě, stejně jako v jiných zemích...

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Zobrazení: 3284

Nové transdisciplinární poznatky o původnosti modřínu opadavého a jeho výskytu na našem území otevírají dveře k...

Poslanci projednali v prvním čtení tři zákony, změny přinesou především v lesním hospodářství

Poslanci projednali v prvním čtení tři zákony, změny přinesou především v lesním hospodářství

Zobrazení: 2357

Tři důležité zákony vypracované Ministerstvem zemědělství (MZe) projednali dne 11. 12. 2024 poslanci v 1. čtení. Novely...

Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb

Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb

Zobrazení: 1998

Právě začala sezóna dražeb nejkvalitnějšího dříví. Vyrábí se z něj hudební nástroje, sudy na alkohol, pažby zbraní...

Nejvíce zakázek v tendru Lesů ČR získal Uniles z Agrofertu

Nejvíce zakázek v tendru Lesů ČR získal Uniles z Agrofertu

Zobrazení: 1915

Vítězem miliardového lesnického tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) pro roky 2025 až 2029 je...

Databázi certifikovaných konstrukcí dřevostaveb připravují Lesy ČR s Výzkumným a vývojovým ústavem dřevařským

Databázi certifikovaných konstrukcí dřevostaveb připravují Lesy ČR s Výzkumným a vývojovým ústavem dřevařským

Zobrazení: 1780

Projektanti, architekti, stavební inženýři a další budou moci využít databázi certifikovaných konstrukcí a detailů pro dřevostavby...

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě