logo Silvarium tisk

Lesní požáry se neustále zhoršují, potvrzují nejnovější analýzy

Lesní požáry jsou stále rozsáhlejší a v současnosti spalují nejméně dvakrát více stromového pokryvu než před dvaceti lety. Na základě dat o lesních požárech vědců z Marylandské univerzity zahrnujících období let 2001-2023 zjistila celosvětová výzkumná nezisková organizace The World Resources Institute (WRI), že plocha spálená lesními požáry se v tomto období zvyšovala přibližně o 5,4 % ročně. Lesní požáry mají nyní za následek téměř o 6 mil. ha větší ztrátu stromového pokryvu ročně než v roce 2001, což je plocha přibližně o velikosti Chorvatska. Požáry mají také větší podíl na celosvětovém úbytku stromového pokryvu než jiné faktory, jako jsou hornictví a lesní hospodářství. Zatímco v roce 2001 zapříčinily pouze asi 20 % veškerého úbytku stromového pokryvu, v současnosti se jedná zhruba o 33 %.

Letošní největší kalifornský požár Park Fire. Foto: Cal Fire Letošní největší kalifornský požár Park Fire. Foto: Cal Fire

Nárůst požární aktivity je v posledních letech výrazně patrný. Rekordní lesní požáry se stávají normou, přičemž roky 2020, 2021 a 2023 představují čtvrtý, třetí a první nejhorší rok z hlediska celosvětových lesních požárů.

V roce 2023 shořelo téměř 12 mil. ha půdy, čímž byl dosavadní rekord překonán o 24 %. Extrémní požáry v Kanadě se podílely přibližně na dvou třetinách (65 %) loňského úbytku stromového pokryvu způsobeného požáry a na více než čtvrtině (27 %) veškerého úbytku stromového pokryvu na celém světě.

Jednou z hlavních příčin narůstající požární aktivity je změna klimatu. Extrémní vlny veder jsou již dnes pětkrát častější než před 150 lety a očekává se, že s dalším oteplováním planety budou ještě častější.

WRI pozary

Úbytek stromového pokryvu v důsledku požárů ve srovnání s jinými příčinami, 2001-2023. Zdroj: WRI

Boreální lesy: Příčinou silnějších požárů jsou rostoucí teploty

Zhruba 70 % ztrát stromového pokryvu způsobených požáry v letech 2001-2023 připadá na boreální oblasti. Přestože jsou požáry přirozenou součástí ekologického systému boreálních lesů, jimi způsobený úbytek stromového pokryvu se zde za posledních 23 let zvyšoval o přibližně 138 tis. ha (asi 3,6 %) ročně.

Hlavní příčinou je změna klimatu - tyto oblasti se oteplují rychleji než zbytek planety, což přispívá k prodlužování období požárů, jejich větší četnosti, závažnosti a ke zvětšování spálených ploch. V roce 2021 například došlo v Rusku k úbytku 5,4 mil. ha stromového pokryvu v důsledku požárů, což je nejvíce za posledních 23 let. Částečně to bylo způsobeno dlouhotrvajícími vlnami veder, které by byly bez změny klimatu způsobené člověkem prakticky nemožné.

V roce 2023 spálily rekordní požáry v Kanadě téměř 7,8 mil. ha stromového pokryvu, což je přibližně šestinásobek ročního průměru v zemi v letech 2001-2022. Do atmosféry se tím uvolnily téměř 3 mld. t CO₂ , což zhruba odpovídá množství uhlíku, které v roce 2022 vyprodukovala Indie (třetí největší světový producent emisí) v důsledku využívání fosilních paliv.

Tropické lesy: Požáry jsou podněcovány rozšiřováním zemědělství i degradací lesů

Na rozdíl od boreálních lesů nejsou požáry v tropických lesích běžnou součástí ekologického systému. Přesto jich i v této oblasti přibývá. Za posledních 23 let se zde ztráta stromového pokryvu způsobená požáry zvyšovala rychlostí přibližně 41 500 ha (přibližně 9 %) ročně a představovala zhruba 15 % celkového celosvětového nárůstu ztráty stromového pokryvu v důsledku požárů v letech 2001-2023.

Ačkoli jsou požáry v tropech zodpovědné za méně než 10 % všech ztrát stromového pokryvu, běžnější faktory, jako jsou odlesňování způsobené obchodováním s komoditami a expanze zemědělství, způsobují, že jsou tyto lesy méně odolné a náchylnější k požárům. Kromě toho mohou být požáry způsobeny i v důsledku úmyslného vypalování pro nové pastviny či zemědělskou půdu, které jsou v těchto oblastech poměrně běžné, kdy se oheň vlivem sucha nekontrolovaně rozšíří do okolních lesů. V důsledku toho jsou téměř všechny tamní požáry založeny člověkem.

Čtěte také: Severní Amerika bojuje s nadprůměrným počtem rozsáhlých lesních požárů

Lesy mírného a subtropického pásma: Riziko požárů zvyšují vlny veder a změna struktury obyvatelstva

Požáry v lesích mírného a subtropického pásma historicky spalovaly menší plochu než ty v boreálních a tropických lesích - v letech 2001-2023 na ně dohromady připadalo 15 % všech ztrát stromového pokryvu. Z dat však vyplývá, že i v těchto oblastech požáry narůstají, a to přibližně o 34 300 ha (zhruba 5,3 %) ročně.

Stejně jako v případě boreálních lesů je zde změna klimatu hlavním faktorem zvyšující se požární aktivity. Dominantní roli v podněcování požární aktivity v celém Středomoří hrají vlny veder a letní sucha. V roce 2022 rekordní vedra a sucho ve Španělsku způsobily, že shořelo více než 70 tis. ha stromového pokryvu, což je největší plocha od roku 2001.

Dopady změny klimatu v těchto regionech rovněž umocňují změny ve využívání půdy a přesuny obyvatelstva. V Řecku vytvořila kombinace vln veder, sucha a existence rozsáhlých plantáží silně hořlavých nepůvodních druhů (jako je eukalyptus) ideální podmínky pro extrémní požáry v letech 2021 a 2023.

Ve Spojených státech se přírodní oblasti rychle mění na „wildland-urban interfaces“, tedy místa prolínání divočiny a zastavěných oblastí, což riziko vzniku požárů zvyšuje. V roce 2022 spálily lesní požáry v USA téměř 1 mil. ha stromového pokryvu a způsobily škody za zhruba 3,3 mld. dolarů. Jeden z největších požárů toho roku, kalifornský Mosquito Fire, spálil tisíce hektarů lesa právě v oblastech klasifikovaných jako wildland-urban interfaces.

WRI mosquito

Mosquito Fire, největší kalifornský požár v roce 2022, se odehrál v oblastech klasifikovaných jako „wildland-urban interfaces“. Zdroj: WRI

Jak lesní požáry omezit?

Klíčem k prevenci častějších a intenzivnějších požárů je zvyšování odolnosti lesů zastavením odlesňování a jejich degradace. Stejně tak je třeba omezit úmyslné vypalování v okolí, kde oheň může snadno proniknout do lesů, zejména v obdobích sucha. Pomoci může i začlenění zmírňování rizika požárů do strategií lesního hospodaření, a pro cílená opatření a identifikaci trendů je vhodné sledování a analýza dat požární aktivity v reálném čase i v dlouhodobém horizontu.

Podle WRI, red.

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(1 hlas)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Vláda schválila novelu lesního zákona, měla by přinést změny prospěšné pro zdravé, odolné a druhově pestré lesy

Vláda schválila novelu lesního zákona, měla by přinést změny prospěšné pro zdravé, odolné a druhově pestré lesy

Zobrazení: 8643

Větší prostor pro samostatné rozhodování vlastníků lesů, lepší podmínky pro přizpůsobení lesů na klimatickou změnu, novou...

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Zobrazení: 4827

Rada EU dne 16. října souhlasila s návrhem Komise odložit vstup Nařízení EU o odlesňování (EUDR) v...

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Zobrazení: 4347

V letošním lesnickém tendru Lesů ČR podalo 30 společností 130 nabídek na 12 zakázek, které se budou...

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Zobrazení: 2903

Anketa uvnitř článku! Letošní rekordně teplé léto a začátek září, následované katastrofálními povodněmi, naléhavě nastolují téma adaptace...

Průzkum Německé asociace pilařského a dřevařského průmyslu: slabá ekonomika, stavební krize a EUDR

Průzkum Německé asociace pilařského a dřevařského průmyslu: slabá ekonomika, stavební krize a EUDR

Zobrazení: 2782

Na vážné problémy a výzvy související se současným hospodářským vývojem v Německu poukazují výsledky průzkumu Německého...

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Zobrazení: 2514

Škody za několik stovek milionů korun způsobily záplavy a vydatné deště v lesích patřících Arcibiskupským lesům...

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě