Přepravci, kteří vezou nebo jsou určeni pro transport zvířat, živočišných produktů či krmiv, budou jako dosud moci použít pouze první čtyři jmenované hraniční přechody na česko-slovenské hranici. Přechod Hodonín bude možné použít pro přepravu veškerého ostatního zboží. Vozidla převážející kontrolované komodity se budou dezinfikovat důkladněji než ostatní kamiony.
Čtěte také: Kvůli riziku přenosu slintavky a kulhavky jsou zpřísňována opatření, v některých oborách platí zákaz vstupu
Na vybraných přechodech se připravují takové technické úpravy, které umožní dezinfikovat co nejvíc projíždějících vozidel. Například na přechodu u Lanžhota se během víkendu vyfrézuje část vozovky v prostoru celnice, aby vznikla vana, ve které se budou dezinfikovat kola nákladních automobilů. Na jiných přechodech zatím hasiči nainstalují mobilní dezinfekční zařízení. „Pokud se ukáže, že mobilní zařízení nepostačují, budeme schopni totéž provést u Jablunkova. U ostatních přechodů, kde prostorové možnosti neumožňují technické úpravy, budeme spoléhat na mobilní zařízení,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka. Úpravy by měly být hotové do pondělí.
Na hraničním přechodu ve Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku se kolony po zpřísnění opatření proti šíření slintavky a kulhavky netvoří. „Zatím nemáme hlášeny žádné dopravní komplikace, že by se tam kupila doprava,“ řekl k situaci ve Starém Hrozenkově policejní mluvčí Radomír Šiška. Fronty aut podle něj na příjezdu do České republiky nevznikají.
Policisté dosud kvůli riziku zavlečení nákazy slintavky a kulhavky do Česka zkontrolovali víc než 60 000 vozidel, v 11 případech zjistili chybějící doklady o dezinfekci vozidla a osmi vozidlům zakázali vjezd do ČR. Hasiči na hranicích už dekontaminovali téměř 5 500 vozidel. Od čtvrtka 3. dubna pomáhají na hranicích i vojenští veterináři. Přísnější režim na česko-slovenských hranicích bylo možné zavést díky rychlejším nákupům dezinfekčních prostředků a vybavení. Výjimku umožňuje zákon o zadávání veřejných zakázek v důsledku krajně naléhavé okolnosti.
Slintavka a kulhavka je velmi nakažlivé závažné virové onemocnění sudokopytníků, včetně skotu, prasat, ovcí či koz. Nevyhýbá se ani volně žijícím zvířatům. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu člověka, nástrojů či dopravních prostředků. V Česku byla nákaza naposledy zjištěna v roce 1975. V případě potvrzení nemoci je třeba utratit všechna zvířata v chovu.
Nákaza se v současnosti šíří na Slovensku a v Maďarsku. Riziko zavlečení do ČR významně vzrostlo poté, co se v neděli potvrdilo páté ohnisko ve slovenském Plaveckém Štvrtku zhruba 50 kilometrů od hranic s Českem. Stát proto zavádí další preventivní opatření, která mají zabránit zavlečení této nebezpečné nemoci do ČR.
Podle ČTK, red.