Loni hořelo v porostech spravovaných Lesy ČR sto dvacetkrát, nejčastěji v severních Čechách. Škoda při požárech 22 hektarů lesa byla vyčíslená na 2,9 milionů korun.
Podle dlouhodobých statistik hoří nejčastěji kromě letních měsíců také v dubnu. Lesy ČR proto v rámci prevence od dubna do října zakázaly lesním dělníkům pálení klestu. „Neděláme to ani v jiných měsících, riziko je opravdu velké. Stačí, když trochu fouká, a oheň se snadno přenese i přes cestu,“ říká Štěpán Pospíšil, lesní správce z Černé Hory.
Podnik také staví a obnovuje lesní nádrže, z nichž by se dala okamžitě čerpat voda. V horkých letních dnech drží lesníci protipožární hlídky. V některých nově obnovených porostech, založených zejména na větších postkalamitních plochách, se preventivně tvoří čtyřmetrové oddělovací pásy.
„Lesy rozčleňují na menší celky. Nerostou tam žádné dřeviny a navazují na lesní cesty, takže se po nich snadno dostane do porostů technika,“ vysvětluje Libor Strakoš, výrobně-technický ředitel Lesů ČR. Často jsou na okrajích osázené jen listnáči, jako je třeba olše, lípa nebo javor, které přenášejí oheň podstatně méně než jehličnany.
Čtěte také: SILVANUS – nástroj EU k boji proti hrozbám lesních požárů a ke zlepšení odolnosti lesů
Nejčastější příčinou požárů je lidská nedbalost. Dokládají to letošní statistiky, podle nichž hořelo nejčastěji během velikonočního prodlouženého víkendu, kdy lidé vyrazili na výlet do přírody. K rychlému vznícení hrabanky stačí nedopalek cigarety nebo nedostatečně uhašené ohniště. Důsledky nedbalosti pak vyšetřuje policie jako trestný čin.
Podle ČTK a TZ LČR