Kůrovcová kalamita letos zasáhla nejvíc oblasti sousedící s Národním parkem České Švýcarsko. Nejpostiženější jsou Lužické hory, konkrétně Českolipsko a Rumbursko. V chráněné krajinné oblasti Lužické hory je cílem Lesů ČR i Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) potlačit kalamitu s co nejmenšími ztrátami na porostech.
Státní podnik Lesy ČR v Lužických horách kvůli suchu a kůrovci vytěžil v roce 2018 celkem 17 800 m3 dříví, o rok později sto tisíc m3 a loni 311 tisíc m3. Do konce letošního května to bylo 117 tisíc m3 s celoročním odhadem až 400 tisíc m3 kalamitního dříví. „V oblasti nyní pracuje 27 komplexních těžařských čet s motorovými pilami i traktory a osm harvestorových uzlů,“ uvedl generální ředitel Lesů České republiky Josef Vojáček. Po zásazích nevznikají zcela holé plochy. „Při rozčleňování ploch jsme se zavázali k ponechávání listnatých porostů, přirozeně obnovených stromů a pro zvýšení biodiverzity asi 30 m3 sterilních smrkových souší na hektar,“ pokračoval. Lesy ČR i AOPK ČR se shodly na potřebě systematické obnovy ekologicky stabilnějších a přírodě bližších lesních porostů v CHKO Lužické hory, jejichž součástí bude i nezbytná těžba kůrovcem napadených porostů.
Pod Velkým Bukem, Lužické hory
„Po zkušenostech z jiných oblastí je efektivní postup proti kůrovci jasný a lesníci ho znají. Se zástupci ochrany přírody mají společný cíl, zastavit kalamitu a zachovat lesy. Proto oceňuji vzájemnou snahu o dohodu, která prospěje přírodě,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman při návštěvě Libereckého kraje.
Státní podnik upozorňuje, že intenzivní lesnická činnost při potlačení kalamity vyžaduje po určitý čas i nezbytnou toleranci. Proto podnik o situaci v lesích informuje na společných setkáních také veřejnost a zástupce samospráv, například v Novém Boru, České Lípě a jinde. „Plochy po těžbě průběžně upravujeme a uklízíme, ale celou lesnickou infrastrukturu obnovíme až po odeznění kalamity. Zatím prosíme o trpělivost," dodal Vojáček.
Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi, celkové zlepšení situace kůrovcové kalamity se projeví na rozsahu letošní těžby. „Plánovaná těžba byla 14 milionů kubíků, což je těžba předchozích dvou let. Letos už víme, že to bude výrazně menší, předpokládaná těžba se pohybuje na úrovni 11 milionů kubíků,“ uvedl Vojáček.
Lesníkům pomohlo chladné a deštivé jaro, podle Vojáčka se ale nedá vyloučit, že by v budoucnu mohla být zasažena nějaká jiná lokalita v zemi, kde kůrovec nenapáchla v minulých letech větší škody. „Nezapíráme, že nám letos výrazně pomohla příroda. Pomohl nám vývoj počasí, takže ten vývoj kůrovců není v letošním roce tak intenzivní jako tomu bylo v předchozích, extrémně suchých letech. Ale pokud by se měl opakovat například rok 2015 nebo 2018, tak určitě to nemohu vyloučit,“ řekl generální ředitel Lesů ČR.
Podle něj tak nelze ani říct, že by nad kůrovcem vyhráli. „My jsme vždycky říkali, že se snažíme kůrovcovou kalamitu zpomalit a zastavit. Teď mohu říci, že došlo k tomu zpomalení a že už nejsme o krok za ní, ale že se snažíme držet s ní krok. Ale říci, že jsme vyhráli, je velmi brzo,“ dodal.
Video ze setkání představitelů státního podniku Lesů ČR s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem, zástupci ochrany přírody a místních samospráv u Nové Huti v Lužických horách na pomezí českolipského a děčínského okresu
Podle ČTK a TZ Lesů ČR
Komentáře