- Ke konci roku 2024 směřovaly k projednávání v parlamentu novelizace třech zákonů (zákon o lesích, zákon o myslivosti a tzv. zákon o dřevě), které se dotýkají lesnicko-dřevařského sektoru. Kde vidíte jako předsedkyně předsednictva ALDP hlavní přínosy těchto novelizací a kde naopak vnímáte možná rizika?
ALDP pozitivně hodnotí záměr novely zákona o lesích prodloužit lhůtu pro obnovu lesa ze dvou na pět let. Takové opatření přispěje k tomu, aby skladba lesů byla odolnější a reagovala na klimatickou změnu. Novela zákona o lesích by měla umožnit snížení minimálního věku pro obnovní těžbu smrku a dalších dřevin z 80 na 60 let. Toto opatření je vzhledem k očekávaným celkovým ročním těžbám za období 2025–2029 v ČR, tj. cca 16 mil. m³, z pohledu dřevozpracujícího průmyslu důležité. Pro tuzemský dřevozpracovatelský průmysl je klíčovou prioritou zajištění dostupnosti dřeva jako základního obnovitelného přírodního zdroje pro zpracování. Tuto prioritu musí státní správa v ČR brát v úvahu i při dalším rozšiřování chráněných území podle cílů nových předpisů Evropské unie.
- ALDP také vrátila do hry myšlenku lesnicko-dřevařského fondu. V čem spatřujete jeho hlavní očekávané přínosy?
Vládou schválená Surovinová politika pro dřevo, která navazuje na Koncepci státní lesnické politiky do roku 2035, označila dřevo z českých lesů za strategickou komoditu, která poskytuje řadu užitků pro společnost.
Dřevo je obnovitelnou surovinou a nejdůležitějším produktem lesního hospodářství. Zřízení lesnicko-dřevařského fondu umožní spojení soukromých a veřejných finančních zdrojů pro koncepční a dlouhodobý marketing, informování veřejnosti o lesnictví a dřevařství, o funkcích lesa či využívání dřeva a dřevařských výrobků.
- Jste také viceprezidentkou Svazu průmyslu a dopravy ČR. Můžete přiblížit činnosti a témata spojená s lesnicko-dřevařským sektorem, která byla řešená tímto svazem?
Podpora lesnicko-dřevařského sektoru je součástí programového prohlášení SP ČR v oblasti životního prostředí a cirkulární ekonomiky. V poslední době jsme se intenzivně věnovali agendě související s posunutím termínu implementace směrnice o odlesňování (EUDR). Ve spolupráci s Business Europe (tj. organizace sdružující svazy průmyslu jednotlivých členských zemí) jsme iniciovali různé aktivity směřující k posunutí termínu. V tomto případě se nám úsilí vyplatilo. Významnou součástí je také participace SP ČR ve velké tripartitě a sociálním dialogu. Základním posláním SP ČR obecně je rozvoj podnikatelského prostředí a snaha o snižování byrokracie. K zásadním tématům SP ČR patří v současnosti cena energií u nás a celková konkurenceschopnost českého a evropského průmyslu.
- Jak hodnotíte vnímání lesnicko-dřevařského sektoru v této vlivné organizaci a jaká témata týkající se našeho sektoru by měla v rámci svazu rezonovat v roce 2025?
SP ČR sdružuje průřezově téměř všechny průmyslové obory a oblasti. Lesnicko-dřevařský sektor však můžeme jen těžko srovnávat se silnou pozicí automobilového průmyslu, strojírenství nebo energetiky. Jsem velmi ráda, že mohu náš sektor v rámci svazu zastupovat. Věřím, že propagace tradičního lesnicko-dřevařského sektoru a navazujících oborů, které využívají velmi vyspělé a inovativní technologie a zároveň jsou založeny na využívání obnovitelné suroviny, je v dnešní době velmi důležitá.
Hlavním tématem na nový rok je tzv. revize Green Deal. Požadavky na změny vycházejí z dokumentu Priority českého byznysu v EU, který jsme zpracovali ve svazu, a tyto priority budeme na evropské úrovni prosazovat. Dále budeme řešit další vývoj směrnice o odlesňování (EUDR) a témata související s prosazováním zásad cirkulární ekonomiky a využívání obnovitelných zdrojů (kromě jiného také dříví).
- S jakými hospodářskými predikcemi pracujete z pohledu Svazu průmyslu a dopravy ČR pro rok 2025?
Předpokládáme, že česká ekonomika poroste pomaleji, než se očekávalo. Míra růstu reálného HDP by se měla v letošním roce pohybovat na úrovni 2,7 %. Prognóza míry inflace se blíží cíli České národní banky, predikujeme míru inflace ve výši 2,2 %.
- V závěru roku 2024 se intenzivně diskutoval záměr opětovného navyšování odvodů zisků státního podniku Lesy ČR do státního rozpočtu, přičemž měly významně překonat hranici tzv. bezpečné renty. Jak tento záměr Ministerstva financí hodnotíte?
Dle mého názoru je to velmi nešťastné řešení, jak zajistit chybějící zdroje financování státního rozpočtu. Dle dostupných zdrojů je tento odvod ve výši 7 mld. Kč z LČR a v rozpočtu na rok 2025 se už s touto sumou počítá. Samotné Ministerstvo zemědělství, které je zakladatelem LČR, připustilo, že částka se nejeví jako reálná, a předpokládá, že státní podnik bude schopen odvést nejvýše podobnou sumu jako v roce 2024, tedy 2,5 až 3 mld. Tento odvod je v rozporu s programovým prohlášením vlády, které uvádí, že budoucí zisky ze státních lesů nepůjdou do státního rozpočtu, namísto toho budou přispívat k obnově lesních ekosystémů a ochraně vody. Členové ALDP hodnotí tento krok jako nevhodný, zejména s ohledem na aktuální nestabilní kritickou situaci v lesnicko-dřevařském sektoru, a domnívají se, že může tuto situaci ještě více destabilizovat.
Celou novoroční anketu a mnoho dalších zajímavých témat najdete v lednovém čísle Lesnické práce. Časopis si můžete předplatit ZDE.
- S jakými vizemi ve vztahu k zastupování lesnicko-dřevařského sektoru vcházíte do roku 2025?
ALDP bude dále jako klíčový subjekt přispívat ke kultivaci a pozitivnímu rozvoji lesnicko-dřevařského sektoru a vytváření co nejlepších podmínek pro podnikání našich členů. V legislativní oblasti je to schválení novely zákona o lesích, zřízení lesnicko-dřevařského fondu a implementace nových předpisů EU do národní legislativy. Za velmi důležitou považuji cílenou deregulaci, zejména zamezování tzv. „gold-platingu“ vybraných předpisů EU, které mají negativní dopady na subjekty lesnicko-dřevařského sektoru. Konkrétně mohu zmínit opět EUDR, ESG či předpisy nařizující rozšiřování územní ochrany s negativními dopady na budoucí dostupnost dříví pro zpracovatelský průmysl.
- Kromě zastupování v ALDP a Svazu průmyslu a dopravy ČR jste dlouholetou generální ředitelkou a předsedkyní správní rady Lenzing Biocel Paskov, a.s. Jak hodnotíte situaci na trhu se vstupní surovinou, vývoj odbytu výrobků společnosti Lenzing Biocel Paskov, ale například i dopady vysokých cen energií v ČR?
Obecně hodnotím situaci na trhu s dřívím jako velmi napjatou. V průběhu tzv. kůrovcových let narostly zpracovatelské kapacity nejen v ČR, ale i v příhraničních oblastech, přičemž nabídka dříví je dnes na úrovni let před kůrovcem. Postupně se mění struktura jehličnatých a listnatých těžeb. Disponibilitu dříví na trhu bude velmi výrazně ovlivňovat další rozšiřování chráněných území a eventuálně implementace evropské legislativy v této oblasti. Ceny energií v ČR jsou jedny z nejvyšších. Obecně znevýhodňují celý český průmysl, a to vůči evropské i asijské konkurenci. Energetická strategie a ceny energií jsou hlavní výzvou českého průmyslu pro příští období. Bez konkurenceschopných cen energií nemůže průmysl v Evropě dále existovat.
Děkujeme za odpovědi, redakce