logo Silvarium tisk

Starostové požadují transparentní vypořádání připomínek k národnímu parku Křivoklátsko

V Bělči na Křivoklátsku dne 18. 6. 2024 proběhl 3. Sněm Svazku obcí Křivoklátska. Hlavním tématem sněmu byl status vyhlašování Národního parku Křivoklátsko, postoj Svazku k tomuto procesu a přehled legislativních kroků, které by měly proběhnout.

Ilustrační foto. Foto: Pixabay Ilustrační foto. Foto: Pixabay

Na úvod sněmu přednesla předsedkyně Svazku a starostka Karlovy Vsi, paní Iveta Kohoutová, zprávu o činnosti Svazku za uplynulé období.

Vůči Záměru vyhlásit Národní park Křivoklátsko, zveřejněného 27. 9. 2023, bylo podáno velké množství námitek. Námitky většiny fyzických osob byly překvalifikovány na připomínky a dále nevypořádávány. Námitky obcí formálně vypořádány byly, nicméně šest dotčených obcí podalo následně k Městskému soudu v Praze proti vypořádání námitek správní žalobu. Obec Branov podala i žádost o odklad (předběžné opatření). Jednání soudu zatím neproběhla.

I přes setrvalý nesouhlas křivoklátských obcí a občanů, jakož i odborné lesnické veřejnosti, zahájilo MŽP 5. 3. 2024 meziresortní připomínkové řízení k novele zákona č. 114 o ochraně přírody a krajiny, kterou by rovněž došlo k vyhlášení národního parku. V rámci meziresortního připomínkového řízení bylo do stanovaného termínu (5. 4. 2024) podáno z mnoha připomínkových míst přes 170 připomínek. Svazek obcí Křivoklátska podal své připomínky k Sdružení místních samospráv České republiky (SMSČR) a ke Svazu měst a obcí České republiky (SMOČR).

Starostové Křivoklátska již v březnu oslovili prezidenta Petra Pavla. Více najdete zde.

SMSČR podal na základě podnětů do meziresortního řízení 41 zásadních připomínek. SMOČR podalo 12 zásadních připomínek. Zásadní připomínky podané sdruženími obcí s celostátní působností, kterým orgán podávající věcný záměr nehodlá vyhovět, se stávají předmětem rozporu. V souladu s Usnesením vlády č. 481/2023 pro legislativní pravidla vlády je MŽP jako orgán, který věcný záměr k připomínkám předložil, nyní povinen projednat s podavateli vždy ty připomínky, které se předmětem rozporu staly. Nepodaří-li se rozpor odstranit ani tímto způsobem, předloží se rozpor spolu s věcným záměrem k rozhodnutí vládě.

„K žádnému jednání mezi MŽP a SMOČR k podaným zásadním připomínkám zatím nedošlo. To nám na sněmu potvrdila paní ředitelka Vladyková“, podotýká předsedkyně Svazku Iveta Kohoutová. „Stejně tak nedošlo k žádnému projednávání se SMSČR, což nám zase potvrdila předsedkyně a poslankyně Eliška Olšáková, se kterou jsme rovněž ve spojení,“ doplňuje ještě paní Kohoutová. 

Svazek obcí Křivoklátska dlouhodobě rozporuje podloženost záměru na vyhlášení Národního parku Křivoklátsko. V podaných připomínkách upozorňuje, že zájmové území nesplňuje parametry, které zákon pro národní park předpokládá. To paradoxně potvrzuje i Závěrečná zpráva z hodnocení dopadů a regulace (RIA), která na stránkách 42-43 konstatuje, že parametry splňuje pouze 15% území, i když zákon předpokládá splnění v převážné ploše. V dalších připomínkách Svazek požaduje rozšíření pravomocí samospráv v národních parcích, upozorňuje na v novele neřešenou problematiku požární bezpečnosti, chybně pojatou problematiku průchodnosti území a zbytečné zpřísnění pravidel pro cyklistiku či vodáctví na Křivoklátsku.

K předpokládanému projednání NP Křivoklátsko Sněmovnou najdete více informací zde

Zpráva RIA je dle Svazku obcí problematická sama o sobě, neboť neposuzuje variantní řešení ochrany přírody v centrální části Křivoklátska, pouze se omezuje na propagaci vyhlášení národního parku. Ten bude daňové poplatníky stát 3 miliardy korun za prvních deset let fungování, a to i po započtení výnosů z těžby. Její objem má být vyšší než kolik činní objem těžby stávajících hospodářů.

 „Vyhlášením by vznikl úřad se 112 zaměstnanci a více než 35 automobily, spravující území o rozloze 100 kilometrů čtverečních. Tedy s jedním zaměstnancem na kilometr čtvereční a jedním autem na tři kilometry čtvereční. A to vše bez podložených důvodů a proti vůli místních obyvatel,“ uzavírá starosta Městečka u Křivoklátu Jaroslav Jirásek.

Sněm obcí se shodl, že vedení Svazku má jeho plnou důvěru, a že záměr na vyhlášení Národního parku Křivoklátsko nadále beze zbytku odmítá. Sněm se rovněž shodl na tom, že požaduje důsledné a transparentní řešení připomínek podaných v meziresortním připomínkovém řízení k návrhu zákona č. 114 o ochraně přírody a krajiny, tak jak proces vypořádávání definuje Usnesení vlády ČR č. 481/2023.

Svazek sdružuje 29 obcí. Členem Svazku je 17 obcí z 19, kterých se má přímo dotýkat možný národní park. Jako host se sněmu zúčastnila I ředitelka Svazu měst a obcí České republiky (SMOČR), paní Mgr. Radka Vladyková. 

 

Podle TZ  z 3. Sněmu Svazku obcí Křivoklátska, red.

 

 

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(2 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

USA žádají EU o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování

USA žádají EU o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování

Zobrazení: 2820

Americká vláda žádá Evropskou komisi (EK) o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování. Dnes to napsal...

Novela mysliveckého zákona je připravena

Novela mysliveckého zákona je připravena

Zobrazení: 2565

Aktualizováno o stanovisko Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) a Českomoravské myslivecké...

Páteční bouře poškodila v lesích Mendelovy univerzity odhadem 40 000 m³ dřeva, bude vydán zákaz vstupu do lesa

Páteční bouře poškodila v lesích Mendelovy univerzity odhadem 40 000 m³ dřeva, bude vydán zákaz vstupu do lesa

Zobrazení: 2398

Silná bouře, která přešla v pátek 21. června přes jižní Moravu, poškodila v lesích Mendelovy univerzity...

Hospodaříme s odpovědností: Lidé chtějí v krajině hospodařit, ne ji nechat zpustnout

Hospodaříme s odpovědností: Lidé chtějí v krajině hospodařit, ne ji nechat zpustnout

Zobrazení: 2038

Před dvěma týdny spustila Lesnicko-dřevařská komora celorepublikovou kampaň Hospodaříme s odpovědností. Je to prakticky poprvé, co někdo...

Lesy ČR podpořily iniciativu Hospodaříme s odpovědností

Lesy ČR podpořily iniciativu Hospodaříme s odpovědností

Zobrazení: 1677

Zlepšit dialog lesníků s veřejností chce prostřednictvím celostátní kampaně Hospodaříme s odpovědností, která dnes začala, Lesnicko-dřevařská komora...

Koho budete volit do Evropského parlamentu?

Koho budete volit do Evropského parlamentu?

Zobrazení: 1310

Anketa uvnitř. Ve dnech 7. až 8. června 2024 proběhnou volby do Evropského parlamentu. Redakce Lesnické...

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě