logo Silvarium tisk

Koronavirus ohrožuje boj s kůrovcem v nestátních lesích

Pro zajištění účinného boje lesníků s kůrovcem a zachování lesů pro další generace podle SVOL nelze přestat těžit, přibližovat a asanovat kůrovcem napadené dříví. Při současném vývoji počasí lze očekávat, že se první rojení kůrovce objeví na níže položených lokalitách už v průběhu následujících 2-3 týdnů. Pokračování boje s kůrovcem v nestátních lesích je ale vážně ohroženo. Více než polovina žadatelů ještě neobdržela příspěvek na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity za období 2017-2018. Jejich situaci dále významně zhoršuje šíření koronaviru a karanténní opatření.

Řada vlastníků lesů ještě nedostala odškodnění za předminulý rok, a pokud zpracovatelé od nich teď přestanou odebírat dříví, protože se v závodě objevila nákaza koronaviru nebo poklesla poptávka po řezivu, vlastník lesa nebude mít peníze na výplaty dělníků pro boj s kůrovcem. Školkaři nebudou mít zákazníky, protože vlastník lesa nebude mít prostředky na nákup sazenic. To může mít další negativní dopad nejen na zaměstnance, ale i OSVČ, kterým nebudou v pěstební a těžební činnosti moci vlastníci lesa zadávat práci z důvodu nedostatku finančních prostředků k zaplacení provedených služeb. Nebudou probíhat opatření k zabránění šíření kalamity do dalších oblastí! Hrozba zastavení likvidace kůrovcové kalamity v nestátních lesích je tudíž velice reálná,“ obává se předseda SVOL František Kučera.

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR proto vyzývá vládu k přijetí následujících prioritních opatření:

  1. Urychleně vyplatit zbytek slíbených finančních prostředků za kompenzaci ztrát suchem a kůrovcem za rok 2017 a 2018 ve výši 1,8 mld. Kč nestátním vlastníkům lesů, kteří mají podanou žádost do 29. 2. 2020 a splnili podmínky pro vydání rozhodnutí. Jedná se rovněž o žadatele, kteří podali žádosti již v roce 2019. Současně bezodkladně vyplatit finanční příspěvky na hospodaření v lesích u podaných žádostí. Jedná se o platby za 2. pololetí 2019 a částečně i 1. pololetí 2019 (jde řádově o stamiliony korun). Zajistí se tím krátkodobé financování lesnických činností, které nesmí být přerušeny s ohledem na kalamitní stav.
  2. Automaticky prodloužit tříměsíční víza pro zahraniční pracovníky, kteří se již nacházejí v ČR, pro zajištění činnosti v lesích.
  3. Bezodkladně vydat opatření obecné povahy upravující nejen „červené zóny", ale také podmínky přenosu sadebního materiálu – snížení počtu prostokořenných sazenic na 1 ha až o 20 %, umožnit dovoz semenného materiálu z Karpatské oblasti a umožnit přenos sadebního materiálu na Vysočinu a Jeseníky.


Samozřejmě chápeme zcela nestandardní situaci, ve které se celá společnost ocitla," podotýká František Kučera. „Ale kůrovec nepočká a zalesňovací práce lze provádět také jen v určitém období." Je vědecky podloženo, že les každou investovanou korunu státu mnohonásobně vrátí (L. Šišák, profesor České zemědělské univerzity, člen Evropské expertní skupiny pro oceňování služeb lesa). „Chce-li stát pro své občany do budoucna zachovat lesy, je teď jeho povinností majitele lesů finančně podpořit, aby odvrátil jejich zánik a zabránil tak ukončení boje s kůrovcem," míní František Kučera.

Podle TZ SVOL, red.

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(2 hlasů)

Komentáře  

-2 # milan.kosulic 2020-03-23 13:25
Vážení, myslím, že v této krizi je na místě více nadhledu, než projevila SVOL ve své výzvě vládě. Pandemii nezpůsobila vláda a myslím, že není čas na ubekávání nad chybějícími penězi. Jestli živnostníci v lese nemají rezervy na to, aby přečkali několik měsíců bez příjmů (pokud to vůbec hrozí), tak je to do značné míry vinou vlastníků lesů, velkých i menších, a je zbytečné se teď odvolávat na chyby systému. Teď je čas na solidaritu, na intenzívní přemýšlení nad tím, jak se s aktuálními omezeními vypořádat s co nejmenším ohrožením zdraví a životů lidí. A s tím je rozhodně snaha o shánění zaměstnanců v zahraničí na zalesňování a "splnění plánu" za každou cenu v rozporu. Netvrdím, že by se měl zastavit život, že by se neměly plnit sliby nebo snažit se i teď zpomalovat šíření kůrovců. Na místě je ale hledat, jak řešit problémy jinak, a zapomenout přitom, jak se to řešilo dřív. A lesnictví má rozhodně možnosti, jak mnoho věcí řešit jinak než dřív.
-19 # Zez 2020-03-21 15:16
Člověk by měl dělat to co je správné a nejenom za vším vidět peníze a myslet na svůj prospěch.nechapu ale u nás se těží jenom hrubé a listnaté a nic malého.ale kůrovec je na smrku ne? Tak jak to?byl jsem i v CHKO Poodří a je to tam to samé!tohle je čistý avatar.myslime jenom na sebe a ne na zvěř co tam žije.doufam že nás to všechny zabije jsme stejní virus jako korona.
+31 # cvonza 2020-03-20 17:09
Nebudou UK a RO , ČR lidi nikdo nechtěl pro moc peněz a TEĎ levní blbci nejsou a nebusou.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Zobrazení: 4905

Rada EU dne 16. října souhlasila s návrhem Komise odložit vstup Nařízení EU o odlesňování (EUDR) v...

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Zobrazení: 4387

V letošním lesnickém tendru Lesů ČR podalo 30 společností 130 nabídek na 12 zakázek, které se budou...

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Zobrazení: 2970

Anketa uvnitř článku! Letošní rekordně teplé léto a začátek září, následované katastrofálními povodněmi, naléhavě nastolují téma adaptace...

Průzkum Německé asociace pilařského a dřevařského průmyslu: slabá ekonomika, stavební krize a EUDR

Průzkum Německé asociace pilařského a dřevařského průmyslu: slabá ekonomika, stavební krize a EUDR

Zobrazení: 2822

Na vážné problémy a výzvy související se současným hospodářským vývojem v Německu poukazují výsledky průzkumu Německého...

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Zobrazení: 2573

Nové transdisciplinární poznatky o původnosti modřínu opadavého a jeho výskytu na našem území otevírají dveře k...

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Zobrazení: 2563

Škody za několik stovek milionů korun způsobily záplavy a vydatné deště v lesích patřících Arcibiskupským lesům...

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě