logo Silvarium tisk

Když vady dříví nejsou na závadu

Dřevo přesílené nebo s vadami může být pro někoho synonymem nesnadno opracovatelného, respektive nekvalitního materiálu. Pro řemeslníky bratry Václava a Davida Frassovy to jsou však vítané, ba dokonce vyhledávané aspekty, které dělají jejich ručně vyrobený nábytek a dekorace zcela nevšedními. Mnohdy tak dávají druhou šanci i palivovému dříví v podobě originálních designových kousků pod vlastní značkou Frassa Tapp Wood ve své dílně ve středočeských Kamenných Žehrovicích. V korespondenčním rozhovoru jsme se dozvěděli o jejich profesních začátcích, o dřevu, které pro výrobu poptávají, ale třeba i jakou má lokální ruční výroba pro zákazníky hodnotu.

Řemeslníci David (vlevo) a Václav Frassovy si poradí i s předimenzovaným dřívím, ze kterého vyrábí zejména stolové fošny. Řemeslníci David (vlevo) a Václav Frassovy si poradí i s předimenzovaným dřívím, ze kterého vyrábí zejména stolové fošny.

Když záliba přejde v profesi

- Výrobě fošen a unikátního nábytku a dekorací z atypického dřeva jste se společně začali věnovat před pěti lety. Jak jste si k tomuto řemeslu našli cestu a co pro vás práce se dřevem znamená?

Dříve jsme se oba věnovali povolání z úplně jiných odvětví, s prací se dřevem jsme velké zkušenosti neměli. Záliba, která se stala naší profesí, se v nás probouzela postupně. Z počátku jsme těžili palivové dřevo samovýrobou. Tvary, struktura a ornamenty ve dřevě některých stromů pro nás byly ale natolik krásné, že byla škoda je spálit, a tak jsme se rozhodli začít je zpracovávat. Vyrobili jsme si katr z motorové pily a hliníkových profilů, a tak vznikl přístroj na podélné řezání kmenů. Průřez tohoto stroje byl jen 25 cm a šlo s ním řezat fošny například na výrobu plotu apod. Náš první stůl byl konferenční, vyrobený z dubového pařezu pocházejícího z Lánské obory. Máme ho dodnes. Následně jsme vyrobili několik menších stolků a poměrně velkou dubovou sestavu ze stolu a dvou lavic. Práce se dřevem nás natolik zaujala, že jsme se rozhodli pro výrobu stolových desek z jednoho kusu dřeva. Narazili jsme však na problém – v našem okolí nebylo možné sehnat fošny požadovaných rozměrů. Našeho snu jsme se však nehodlali vzdát, a proto jsme si pořídili pilu, se kterou prořízneme i kmeny o průměru až 160 cm. Díky tomu jsme teď schopni vyrábět desky podle naší původní představy. Naši dílnu a výrobní procesy od té doby neustále zdokonalujeme. Přidáváme vybavení, které nám dává další možnosti při výrobě. Nově zřizujeme webové stránky www.frassatappwood.cz a do budoucna plánujeme prezentovat naši práci v showroomech, kde bude krásně vidět, jak výrobky vypadají v obytném prostoru. Práce se dřevem je pro nás radostí. Každý kousek je originál, ukáže nádhernou kresbu dřeva, které rostlo i stovky let. Proto pro nás znamená především pokoru ke starému, kdysi živému materiálu.


Kombinace přesíleného dřeva s atypickým tvarem je vítaným vstupním materiálem pro výrobu jedinečného nábytku.

Vady dřeva jsou vítány

Zajímavé je pro nás i přesílené či jinak netradičně vzrostlé dřevo. Vznikají z něj totiž ty nejkrásnější kusy nábytku.

- Předimenzované kmeny, suky, křivost, hniloba, zbarvení dřeva i mechanická poškození – to pro vás nejsou vady, ale vyhledávané aspekty pro vznik jedinečného designového kusu nábytku či dekorace. Z jakých druhů dřevin a kvality je dřevo pro vaši výrobu nejvhodnější?

Všeobecně vyhledáváme tvrdé dřeviny, které jsou nadrozměrné, atypické a v nejlepším případě obojí dohromady. Nejradši pracujeme s dubem, bukem či jasanem. Vhodný je pro nás ale třeba i smrk, který má například 100 cm v průměru, nebo jakékoliv zakroucení větve, které pak tvoří na finálním výrobku nádherné tvary. Vady, které zmiňujete, právě vítáme. Jsou pro nás výhodou. Zajímavé je pro nás i přesílené či jinak netradičně vzrostlé dřevo. Vznikají z něj totiž ty nejkrásnější kusy nábytku. Na podobě vstupního materiálu nám tolik nezáleží – v každé vadě vidíme skrytý potenciál. Upřednostňujeme kmeny z mrtvých či nemocných stromů, které by se stejně musely pokácet. Vždy je pro nás překvapením, jaký ornament, či dokonce podobiznu příroda vytvořila a co na nás čeká v prořízlém kmeni. Například v jedné bukové fošně byla vyobrazena věrná podobizna žraloka, která dnes visí ve stejnojmenné restauraci jako dřevěný obraz s jejich ikonou.


Po rozříznutí kmene se lze často setkat s překvapením nejen v podobě abstraktních vzorů a barev, ale i zajímavých podobizen.

- Jak náročné je pro vás takové dříví sehnat a co by vám v tomto směru pomohlo?

Z počátku bylo náročné sehnat dříví, které by se nám pro výrobu hodilo, ale hledali jsme, kde se dalo. Většinu kmenů, se kterými jsme měli možnost pracovat, jsme získali náhodou. Příkladem je kmen, ze kterého jsme vyrobili fošnu na stůl, který jsme později přihlásili do soutěže Stůl roku 2020 – jednoho dne jsme při cestě z montáže narazili na odložené kmeny buku, které sloužily jako zábrana pro vjezd na lesní cestu. Nechali jsme na nich vzkaz s naším kontaktem a doufali, že se časem někdo ozve. Opodál jsme však narazili na kamion nakládající dřevo a přes asistujícího lesníka získali kontakt na majitele daných kmenů. Právě pro jejich využití jako zábrany nám je nejdříve nechtěli poskytnout, ale po dlouhém smlouvání se nám kmeny přesto podařilo získat, a tak mohl vzniknout tento originální kousek.

Postupem času jsme si sehnali kontakty na lesní správy v různých lokalitách a momentálně máme pár zajímavých kusů v zásobě. Rádi ale přijmeme novou nabídku na přesílené nebo vadné kusy, které by pro jiné podniky mohly být těžko zpracovatelné. Přijímáme i jednotlivé kusy, které jsme schopni si sami dopravit. Jelikož vyhledáváme velmi specifické kusy, není pro nás vhodné skupovat celé kamiony. Zajímavý pro nás může být i zdánlivě obyčejný kmen. Ten potom nemusí skončit v kamnech, což se nám líbí.


Ani rozsáhlá hniloba ve kmeni pro řemeslníky není na závadu. Z fošny po opracování vznikne třeba originální designová stolová deska.

- Jakou cestu u vás dříví čeká od surového kmene až po finální produkt?

Získané kusy kmenů obvykle necháme pár let odležet a přirozeně schnout. Potom je řežeme na fošny a necháme dál vysychat, ať už přirozeně, nebo v sušičce, kterou jsme si také vyrobili sami. Dále je opracováváme na rozměr požadovaný zákazníkem a ošetřujeme směsí olejů a vosků. Konkrétní složení finálního nátěru je však naše výrobní tajemství. Velmi rádi pracujeme například i s dutými kmeny apod., které nejsou vhodné na výrobu stolových fošen. Vyrábíme z nich nejrůznější dekorace, jako třeba lampy a hodiny. O fošny jako takové je jinak velký zájem u domácích kutilů, kteří si rádi stůl „dovyrobí" podle svého.

Výzvy současné doby

- V současnosti je trh s jehličnatým dřívím silně ovlivněn jeho přetlakem vlivem kůrovcové kalamity, svůj podíl v problematice dodávek dříví nese do jisté míry i pandemie covid-19. V čem je to pro vás jako malovýrobce výzvou?

S kůrovcovými stromy většinou nepracujeme. Kůrovcová kalamita nás limituje zejména proto, že se kácejí hlavně napadené stromy. Potom se stává, že kmeny, které sháníme, nejsou pro lesní hospodáře prioritou v těžbě, a tedy ani v prodeji. Nemáme proto tak snadný přístup ke dřevu, které pro naši výrobu potřebujeme. Tato situace nás momentálně ovlivňuje více než covid-19.

- Problémy způsobuje také chalara na jasanech. Zaznamenáváte větší nabídku této dřeviny a používáte ji při výrobě?

Jasan při výrobě používáme a s chalarou jsme se na něm zatím nepotkali. Obvykle se k nám jasan dostane z parků, zahrad anebo z výřezů podél silnic a takové kmeny byly většinou pokáceny kvůli tomu, že byly nebezpečné. Rádi bychom však od majitelů lesů či lesních správ dostali nabídku na tyto kmeny, které jsou přesílené a jakkoliv narušené.

Hodnota ruční výroby


Stůl ze starého křivoklátského buku, se kterým bratři vyhráli druhé místo a ocenění za jídelní stůl v soutěži Stůl roku 2020 v kategorii Wood&epoxy. 

Spousta zákazníků netuší, jak dlouhá vede cesta k těmto jedinečným a netradičním výrobkům.

- Do jaké míry jsou dnes zákazníci ochotni podpořit kvalitní ruční práci lokálních řemeslníků a nezaměnitelnost výrobku oproti zahraničním dodavatelům či velkovýrobcům?

Spousta zákazníků netuší, že k těmto jedinečným a netradičním výrobkům vede dlouhá cesta. Právě proto to není levná záležitost. Zpracování u nás probíhá od živého kmene k hotovému výrobku, což trvá i několik let. Je tedy potřeba zmínit, že všechny kusy z naší výroby jsou originály a vydrží po desetiletí, což se nedá srovnat s produkty z velkovýroby. Každý jeden kus je specifický a neopakovatelný, často i přímo vyrobený na přání klienta. Zákazníci, kteří poznají kvalitu řemeslných výrobků, se však na základě zkušenosti s nimi rádi vrací a nechávají si vyrobit další kusy. Obecně je začínají upřednostňovat před výrobky z obchodních řetězců. Budoucnost těchto ručních řemesel proto souvisí zejména se zájmem a podporou zákazníků, kterým čím dál více záleží i na udržitelnosti.

Děkuji za odpovědi (9. 2. 2021), Markéta Penzešová

Foto: archiv D. Frasse

Rozhovor vyšel v březnovém čísle časopisu Lesnická práce. Časopis si můžete předplatit zde

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Vláda schválila novelu lesního zákona, měla by přinést změny prospěšné pro zdravé, odolné a druhově pestré lesy

Vláda schválila novelu lesního zákona, měla by přinést změny prospěšné pro zdravé, odolné a druhově pestré lesy

Zobrazení: 8685

Větší prostor pro samostatné rozhodování vlastníků lesů, lepší podmínky pro přizpůsobení lesů na klimatickou změnu, novou...

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Zobrazení: 4878

Rada EU dne 16. října souhlasila s návrhem Komise odložit vstup Nařízení EU o odlesňování (EUDR) v...

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Zobrazení: 4369

V letošním lesnickém tendru Lesů ČR podalo 30 společností 130 nabídek na 12 zakázek, které se budou...

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Zobrazení: 2943

Anketa uvnitř článku! Letošní rekordně teplé léto a začátek září, následované katastrofálními povodněmi, naléhavě nastolují téma adaptace...

Průzkum Německé asociace pilařského a dřevařského průmyslu: slabá ekonomika, stavební krize a EUDR

Průzkum Německé asociace pilařského a dřevařského průmyslu: slabá ekonomika, stavební krize a EUDR

Zobrazení: 2806

Na vážné problémy a výzvy související se současným hospodářským vývojem v Německu poukazují výsledky průzkumu Německého...

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Zobrazení: 2537

Škody za několik stovek milionů korun způsobily záplavy a vydatné deště v lesích patřících Arcibiskupským lesům...

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě