Ministryně Černochová Mimoň navštívila, aby si oblast jednak prohlédla a také se s pověřeným ředitelem VLS ČR Ivo Dohnalem a ředitelem divize Romanem Vohradským pobavila o důvodech a dopadech pozastavené směny.
„Divize Mimoň je jednou z mála ziskových divizí VLS. Zatímco jiné byly zasaženy kůrovcem a nyní na nich probíhá zalesňování, a proto se do nich musí investovat, Mimoň naopak přispívá. Proto mi nikdy nepřišlo logické, že by o ni měly VLS přijít," prohlásila Jana Černochová s tím, že Ministerstvo obrany nyní bude jednat s Lesy ČR o dalším postupu. „Chtěla bych, aby Mimoň zůstala v majetku VLS, nejenom kvůli ziskovosti, ale i kvůli investicím do infrastruktury v uplynulých letech, výborně spravovanému majetku, výcviku armády a tomu, že se tam stále nachází munice, kterou je nutné likvidovat.“
Unikátní zubří obora by se směnou zmenšila
Mimoňská divize hospodaří na více než 28 tisíci hektarech, většinu tvoří lesní pozemky, na nichž žijí rozsáhlé populace jelení zvěře, muflonů, daňků či divokých prasat. Ministryně navštívila rovněž ralskou Oboru Židlov VLS ČR, kde se realizuje ojedinělý záchranný program návratu zubra evropského do volné přírody. Tato obora by byla po směně podle plánů s vysokou pravděpodobností zmenšena.
Jedním z argumentů výměny pozemků mezi Lesy ČR a VLS ČR mělo být také výrazné postižení místních lesů kůrovcem. Kalamita ale tuto oblast postihla jen velmi omezeně, jak se dnes ministryně obrany rovněž utvrdila.
Zisková divize, která je vlajkovou lodí v otevírání vojenských prostorů veřejnosti
Jana Černochová se obou ředitelů ptala také na hospodaření divize i Vojenských lesů a statků ČR jako celku. Mimoň je podle Ivo Dohnala jednou z mála ziskových divizí podniku a přispívá na obnovu dalších oblastí, které kůrovec citelně zasáhl a musely být vykáceny – jako divize Plumlov na Libavé a divize Lipník nad Bečvou.
Ministryně obrany během prohlídky divize Mimoň s pověřeným ředitelem podniku Ivo Dohnalem a ředitelem divize Mimoň Romanem Vohradským. Foto: Ministerstvo obrany
Ačkoliv části prostoru stále využívá armáda, a nachází se zde také moderní areál na likvidaci munice Ministerstva vnitra, je Ralsko vlajkovou lodí v otevírání bývalých vojenských lokalit veřejnosti - celé jeho území je přístupné jen s malými omezeními. VLS zde vybudovaly 25 km cyklotras, 28 km značených turistických stezek, 11 km tras pro in-line bruslaře a 6 km stezek pro jízdu na koni. Vzhledem ke značné pyrotechnické zátěži oblasti po působení sovětských vojsk by otevření prostoru návštěvníkům nebylo možné bez vlastní pyrotechnické skupiny, která zde v uplynulých deseti letech provedla průzkum na ploše 800 hektarů a nalezla a zneškodnila téměř 20 tisíc kusů pěchotní, dělostřelecké, letecké i ženijní a další munice.
Odložit úpravu majetkoprávních vztahů mezi státními podniky Lesy České republiky a Vojenské lesy a statky ČR se 29. prosince 2021 po vzájemné dohodě rozhodli tehdy pověřený ministr zemědělství Marian Jurečka a ministryně obrany Jana Černochová. Důvodem bylo více optimalizovat seznam pozemků, které budou do směny zahrnuty, a tím tak výrazně zvýšit efektivitu hospodaření na scelených pozemcích. Více zde.
Ministerstvo obrany vypsalo výběrové řízení na ředitele státního podniku Vojenské lesy a statky
Ministerstvo obrany 14. 1. vyhlásilo výběrové řízení na obsazení místa ředitele státního podniku Vojenské lesy a statky. Zájemci se mohou hlásit do 3. února 2022.
Adepti musí splňovat požadavky na vysokoškolské magisterské vzdělání, minimálně tříletou zkušenost na pozici vrcholového manažera a kromě dalšího minimálně pětiletou praxi v oboru lesního hospodářství (detailní informace v přiloženém inzerátu nebo zde).
Kandidát musí ze zákona splňovat také podmínky bezpečnostní prověrky na stupeň „tajné." Pokud ji nemá, musí ji do jednoho roku získat od NBÚ.
Vojenské lesy a statky ČR spravují pět rozsáhlých přírodních lokalit se strategickým významem pro obranu státu a hospodaří na více než 140 tisících hektarech půdy ve vojenských újezdech, armádních cvičištích a v jejich okolí. Podnik vloni zaznamenal několik úspěchů – zlepšení hospodářských výsledků nejen v oboru lesnictví, ale rovněž v pěstební činnosti či oblasti zemědělské výroby.
TZ MOCR