logo Silvarium tisk

Jak vznikl hit "Brouka hledej"? Markazíny zpovídala Lesnická práce

Poslední červencový den se na serveru Youtube objevil klip s názvem „Kůrovec song: Brouka hledej" od trubačů Markazíni, který svou originalitou a důvtipem dobyl nejen celou lesnickou komunitu, ale i širokou veřejnost. Co tyto muzikanty vedlo k natočení „návodu", jak si poradit s kůrovcem, a plánují další tvorbu? Na to Lesnické práci odpověděli přímo členové souboru.

Zleva: Petr Šejbl (bicí, trubka), Josef Kapras (lesní roh, tuba, harmonika), Jan Jílek (lesní roh), Matouš Krátký (lesní roh), Radim Král (lesní roh, zpěv), Petr Ježek (trubka, zpěv). Foto: archiv Markazínů

- Jste provozní lesáci, nebo jsou mezi vámi pouze muzikanti a myslivci?

Všichni jsme vystudovali střední lesnickou školu. Radim a Matouš v Hranicích na Moravě a zbytek kapely v Trutnově. Následně pak pět z nás studovalo na Lesnické a dřevařské fakultě v Brně a jeden z nás v Praze. Kromě Radima, který zběhl od zeleného řemesla, jsme všichni zůstali v lesnickém oboru.

- Jak se dala kapela dohromady a kde a jak působíte?

Již od střední lesnické školy jsme se věnovali lovecké hudbě a hře na lovecké nástroje (lesnice a borlice). Vznik souboru Markazíni se datuje od roku 2006, kdy jsme se dali dohromady na Lesnické a dřevařské fakultě v Brně. Zakládajícími členy tehdy byli Josef Kapras, Petr Ježek, Petr Šejbl, František Mlynář a Stanislava Šmídová. K nim se postupem času připojili Radim Král, Matouš Krátký a náš benjamínek Jenda Jílek. Nelze nezmínit Dalibora Kaprase, který si nás v roce 2009 vzal „pod svá křídla" a díky němu jsou nyní Markazíni tam, kde jsou. Jako myslivečtí trubači vystupujeme převážně na loveckých a mysliveckých akcích. Občas nás můžete vidět a slyšet i na akcích „nemysliveckých", například minulý rok jsme měli možnost vystupovat na jednom swingovém festivalu.

- Co Vás vedlo k natočení klipu „Brouka hledej"?

Byla to víceméně souhra náhod. Ale k myšlence, a hlavně k realizaci natočení samotného klipu nás přivedl právě Dalibor Kapras.

 

- Jak probíhalo natáčení klipu a kdo vymýšlel scénář?

Natáčení klipu probíhalo dosti spontánně. Jeden den jsme skladbu dostali na pult a hned druhý den jsme ji jeli do nahrávacího studia nahrát. Samotný klip jsme točili o 14 dní později. To vše pod profesionálním vedením mistra zvuku Michala Uhlíře a jeho ženy Ivanky, kterým patří veliký dík.

- Co Vás během natáčení pobavilo, máte nějakou „vtipnou historku z natáčení"?

Během natáčení nás pobavila informace od Michala Uhlíře o tom, že v jeho studiu, ve kterém jsme nahrávali hudbu, se nahrával i zvuk do materiálů pro projekt Nekrmbrouka.cz.

- Co bylo na natočení klipu nesložitější?

Určitě to nebylo nalezení paseky s kůrovcovými stromy. Nejsložitějším asi bylo samotné sestříhání celého klipu, které Michal Uhlíř zvládl při svém velikém pracovním vytížení v neuvěřitelných dvou dnech.

- Projekt Nekrmbrouka.cz, zaměřený na poradenství vlastníků lesa při kalamitě, má za pět měsíců zhruba 60 tisíc návštěv. Váš klip měl již za 24 hodin 60 tisíc zhlédnutí a po dvou týdnech přes neuvěřitelných čtvrt milionu návštěv. Čekali jste takovýto zájem, dosah a kladné komentáře?

Doufali jsme, že klip lesníky zaujme, ale tak obrovský zájem a pozitivní ohlas i mimo lesnickou veřejnost nás překvapil. Je pravdou, že jeden z prvních kladných komentářů byl právě od lidí z projektu Nekrmbrouka.cz. Jsme rádi, že snad i díky našemu klipu mají jejich videa více zhlédnutí.

- Co bylo cílem videa – pouze pobavit, na něco poukázat, nebo i vzdělat?

Video bylo natočeno především pro pobavení. Trochu nás až překvapilo, že to někteří vzali jako osvětový materiál. Pokud to však pomůže k propagaci této nelehké situace v lesnictví, tak budeme jenom rádi.

- Vaši fanoušci doufají, že budete pokračovat – plánujete další videa v obdobném duchu?

Pokračovat určitě budeme. Připravujeme pro naše fanoušky další klipy, nejen v lesnickém duchu. Videa budeme i nadále zveřejňovat na našem Youtube kanále s názvem Trubači Markazíni. Proto pokud chcete, aby vám od Markazínů nic neuniklo, staňte se jeho odběrateli.

Děkuji za odpovědi (19. 8. 2019), Markéta Penzešová 

Celý rozhovor najdete v Lesnické práci 9/2019!

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Dobrá věc se podařila

Dobrá věc se podařila

Zobrazení: 3971

Filip je mladý lesník a myslivec, student lesnické fakulty, který při práci v lese utrpěl těsně před...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 3214

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2948

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Zobrazení: 2811

Video a anketa uvnitř. „Nerozumím převládajícímu paradigmatu středoevropského lesnictví a ochrany přírody, které zdůrazňuje, že lokální...

Slovenská firma chce po Lesích ČR 220 mil. za nedodané dřevo, podnik to odmítá

Slovenská firma chce po Lesích ČR 220 mil. za nedodané dřevo, podnik to odmítá

Zobrazení: 2416

Okresní soud v Hradci Králové dnes začal projednávat žalobu slovenské společnosti Drevoindustria Smolenice na státní podnik...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2252

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě