logo Silvarium tisk

Jak by měla vypadat pěstební péče o náhradní porosty modřínu opadavého

Modřín opadavý je perspektivní dřevinou pro tvorbu smíšených lesních porostů. Jeho současné zastoupení v našich lesích se pohybuje okolo 3,9 %, navrhuje se zvýšení na 5 %. Jeho výhodou je schopnost růst na bohatém spektru stanovišť od nížin do nižšího stupně horských poloh. 

Mladé modříny ve směsi borovicí. Foto: Jan Řezáč Mladé modříny ve směsi borovicí. Foto: Jan Řezáč

Vzhledem k pionýrské strategii růstu jej lze využít jako přípravnou dřevinu na kalamitních holinách, kde se dobře zmlazuje a odrůstá. Díky opadavým jehlicím je poměrně odolný vůči imisní zátěži, a proto byl v minulosti využíván při zakládání porostů náhradních dřevin.

Porosty náhradních dřevin se zakládaly v 70. a 80. letech minulého století v imisemi silně zasažených horských a podhorských oblastech, především v Krušných a Jizerských horách. Cílem bylo zachování kontinuity lesního prostředí a v případě modřínu i částečné nahrazení dřevní produkce odumřelých smrkových porostů. Tyto porosty se však nepovažovaly za trvalé řešení, ale za přípravnou fázi k dosažení stabilních a druhově pestřejších lesních porostů s využitím stanovištně odpovídajících druhů dřevin.

Náhradní porosty modřínu lesníci zakládali zpravidla jako menší monokulturní porosty. Pěstební zásahy v nich se zaměřují především na zachování a zlepšení jejich mimoprodukčních funkcí a na zvýšení stability, popřípadě kvality produkce v případech, kdy se jedná o porosty produkčně funkční.


Dospělé modříny v okraji lesa. Foto: Jan Řezáč

Na zhodnocení stavu a další perspektivy těchto porostů se ve svém výzkumu zaměřili vědci z Výzkumné stanice Opočno, VÚLHM, v. v. i., Jejich cílem bylo vyhodnotit vliv výchovných zásahů na růst nesmíšeného modřínového porostu ve specifických podmínkách porostů náhradních dřevin.

Získané poznatky publikovali v článku Vliv výchovných zásahů na růst náhradního porostu modřínu opadavého, který vyšel v časopise Zprávy lesnického výzkumu 2/2024. Článek vznikl v rámci řešení grantového projektu NAZV QK21010335 „Možnosti využití modřínu opadavého v českých lesích pod dopadem GKZ“.

Experiment byl založen v 11letém modřínovém porostu o střední výšce cca 7 m původem z umělé obnovy v roce 2001 v objektu bývalé lesní školky. Výsadba byla provedena v pravidelném sponu s hektarovým počtem jedinců cca 2 500 stromů. Porost s experimentálními plochami se nachází v Krušných horách, v katastru obce Božetín v nadmořské výšce 560 m. Vědci analyzovali dendrometrická data od založení experimentu do věku porostu 29 let.

Z pěstebního hlediska je zásadní vyhovět vysokým nárokům modřínu na světlo. Zastínění shora ani silné boční zastínění netoleruje. Proto je nezbytné včasné uvolnění nadějných jedinců, předrostlíků s dlouhou a tvárnou korunou.

Při absenci adekvátních výchovných zásahů se rapidně zhoršuje štíhlostní kvocient kmene a dochází k rychlému zkracování korun. Vhodně zvolená porostní výchova modřínu by měla vést k vytvoření volných korun s minimální délkou 1/3 výšky stromů.


Dospělý smíšený les, modřín s listnáči. Foto: Jan Řezáč

V závěrech vědci shrnuli svá zjištění:

  • Výchovné zásahy v nesmíšeném náhradním porostu modřínu vedly k akceleraci tloušťkového přírůstu uvolněných stromů a ke zlepšení jejich statické stability z hlediska snížení štíhlostního kvocientu.
  • Varianta s jedním výchovným zásahem ve věku 11 let vykazovala v porovnání s kontrolou příznivější štíhlostní kvocient jednotlivých stromů, ale pro udržení dostatečně dlouhých korun (min. 1/3 výšky stromu) byly výsledky méně uspokojivé. Absence druhého výchovného zásahu se navíc projevila v razantním poklesu tloušťkového přírůstu v druhé polovině sledování experimentu, tj. v období 20–29 let věku porostu.
  • Varianta s dvěma výchovnými zásahy ve věku 11 a 20 let přinesla uspokojivé výsledky jak z hlediska štíhlostního kvocientu, tak zachování žádoucích délek korun. Po silném výchovném zásahu ve věku 20 let, kdy byl porost zredukován na pouhých 320 stromů na hektar, však lze očekávat ztráty na produkci v porovnání s mírnějšími variantami výchovných zásahů.
  • Zásadním přínosem silného výchovného zásahu však není produkční hledisko, ale stabilizace porostní kostry modřínového porostu jako východiska pro přeměnu porostů náhradních dřevin na druhově pestřejší a stanovištně vhodnější porosty. Od druhého věkového stupně porostu (po druhém silném výchovném zásahu) je již žádoucí začít s realizací podsadeb např. bukem nebo jedlí.
  • V náhradních porostech modřínu vědci doporučují aplikaci včasných výchovných zásahů při horní porostní výšce 5 m za účelem zpevnění porostní kostry a zvýšení vitality uvolněných stromů zachováním dostatečně dlouhých korun.
  • Za vhodnou považují aplikaci dvou výchovných zásahů tak, aby ve věku ca 20 let zůstalo na jednom hektaru porostu 320–350 stromů. Ztráty na objemové produkci v důsledku takto silných zásahů jsou v porostech náhradních dřevin akceptovatelné.
  • Další pěstební opatření v těchto porostech by měla směřovat k přeměně na druhově pestřejší porosty, kde modřín bude plnit funkci přípravné dřeviny. Je vhodný do směsí s bukem, dubem, lípou nebo habrem.

Článek Vliv výchovných zásahů na růst náhradního porostu modřínu opadavého je ke stažení zde


TZ VÚLHM

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Komentáře  

+1 # schutzmeister@iex.cz 2024-10-16 11:38
Plus jedno procento ? :lol:

To Rakušák se verpánu nebojí.

https://www.forstpraxis.de/laerche-statt-fichte-hoher-einsatz-fuer-die-wiederbewaldung-im-klimawandel-22890

" Protože modřín má v budoucnu nahradit poškozené smrkové porosty. „Téměř 50 % všech vysazených mladých stromů jsou modříny "

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Vláda schválila novelu lesního zákona, měla by přinést změny prospěšné pro zdravé, odolné a druhově pestré lesy

Vláda schválila novelu lesního zákona, měla by přinést změny prospěšné pro zdravé, odolné a druhově pestré lesy

Zobrazení: 7671

Větší prostor pro samostatné rozhodování vlastníků lesů, lepší podmínky pro přizpůsobení lesů na klimatickou změnu, novou...

Lesy ČR se přihlásily k Národní strategii veřejného zadávaní zakázek

Lesy ČR se přihlásily k Národní strategii veřejného zadávaní zakázek

Zobrazení: 6007

Racionálně a efektivně zadávat veřejné zakázky je cílem Národní strategie veřejného zadávaní v České republice v letech...

Video: Lesní správa Vrbno pod Pradědem – smrkové hospodářství horských a podhorských poloh

Video: Lesní správa Vrbno pod Pradědem – smrkové hospodářství horských a podhorských poloh

Zobrazení: 3035

Když se mě někdo zeptá na nejoblíbenější dřevinu, je to smrk, říká lesní správce Ing. Jan...

Sedm neziskových organizací a spolků bojuje proti dezinformacím šířeným o novele zákona o myslivosti

Sedm neziskových organizací a spolků bojuje proti dezinformacím šířeným o novele zákona o myslivosti

Zobrazení: 2976

Skupina sedmi neziskových organizací lesníků, zemědělců a ochránců přírody spustila v reakci na šíření dezinformací o novele...

Průzkum Německé asociace pilařského a dřevařského průmyslu: slabá ekonomika, stavební krize a EUDR

Průzkum Německé asociace pilařského a dřevařského průmyslu: slabá ekonomika, stavební krize a EUDR

Zobrazení: 2179

Na vážné problémy a výzvy související se současným hospodářským vývojem v Německu poukazují výsledky průzkumu Německého...

Pokles poptávky po výrobcích ze dřeva ohrožuje menší zpracovatele, míní lesníci

Pokles poptávky po výrobcích ze dřeva ohrožuje menší zpracovatele, míní lesníci

Zobrazení: 2097

V Česku klesá stavební výroba ze dřeva a snižuje se také poptávka po výrobcích ze dřeva...

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě