Ministr zemědělství Ivan Fuksa ve vztahu k lesnictví vynikl zejména kroky spojenými s Lesy ČR. Na počátku roku prosadil tzv. Dřevěnou knihu, která určila dlouhodobou strategii podniku Lesy ČR. Tento koncepční materiál byl vzat na vědomí Vládou ČR a jeho principy schvaluje také většina velkých hráčů lesnicko-dřevařského sektoru.
V otázkách lesního hospodářství jako celku ministr Fuksa nepřinesl výrazné změny, či návrhy. Mezi negativně vnímané kroky patřilo nezdůvodněné odvolání Jiřího Nováka z funkce náměstka lesního hospodářství nebo minimální reakce na „krádeže za bílého dne v Lesích ČR“ známých z kauzy Drobil.
Aktualizace (5. 10. 2011)
Za hlavní důvody odchodu Ivana Fuksy z postu ministra zemědělství jsou považovány politické tlaky uvnitř ODS, sporná role v tendru na likvidaci ekologických zátěží či úzká vazba na ministra za TOP 09 Miroslava Kalouska.
Mezi důvody odvolání ministra Ivana Fuksy uvedl premiér Nečas také rozpaky, s nimiž přijímal například pokus nechat Vládou ČR schválit Dřevěnou knihu, která nebyla podle jeho slov zamítnuta pouze díky jeho loajalitě a dokument byl alespoň vzat na vědomí.
Ivan Fuksa na tento důvod reagoval v Událostech komentářích takto: „O tom jsem nevěděl. Petr Nečas jako premiér ve vládě podpořil přijetí Dřevěné knihy a hlasoval aktivně pro to, abych začal realizovat kroky, které vycházejí z Dřevěné knihy. Dřevěná kniha je po 20 letech první odborná veřejná diskuse k této problematice, která probíhala na půdě parlamentu, ale i s odbornou veřejností. A navíc jednoznačné ekonomické výsledky za takzvaný malý tendr dokazují to, že Dřevěná kniha má nastavené dobré parametry. A v dobách, kdy dlouhodobě po dobu 20 let lesy dosahovaly LČR hospodářského výsledku mezi půl miliardou až miliardou, tak za existence malého tendru, který vyplynul ze Dřevěné knihy, jsou hospodářské výsledky lesů za loňský rok 3 miliardy a letos budou možná skoro 6 miliard.“
Premiér Nečas dále uvedl, že se ministr zemědělství nezajímal o to, co udělá s Lesy ČR změna metodiky indexace cen dřeva Českého statistického úřadu, zatímco předseda vlády, který to nemá v popisu práce, na toto téma několikrát mluvil s předsedkyní ČSÚ. Podle informací premiéra odkazujícího se na stanovisko předsedkyně ČSÚ se ministr Ivan Fuksa jako resortně příslušný ministr nesešel téma indexace s předsedkyní ČSÚ ani jednou.
Ivan Fuksa v Událostech komentářích tuto informaci popřel slovy: „V mé kanceláři na ministerstvu zemědělství jsme se s paní předsedkyní sešli v přítomnosti buď generálního ředitele lesů nebo v přítomnosti předsedy dozorčí rady Lesů ČR Miroslavem Zámečníkem 5krát nebo 6krát. Skoro na každém jednání vlády jsme tuto aktivitu probírali, nicméně není pravda to, co říká pan premiér, že toto není v jeho kompetenci. V mé kompetenci není Český statistický úřad, ten spadá jednoznačně do kompetence vlády a úřadu vlády a pode mě spadají Lesy ČR. Spor je v rovině soudní, mezi Lesy České republiky a Českým statistickým úřadem. Já jako resortní ministr stojím na pozici Lesů České republiky a nemůžu v žádném případě ovlivňovat a žádat šéfku statistického úřadu, aby nějakým způsobem měnila svá rozhodnutí. Musím se chovat jako nezávislý.“
Jste spokojeni s výsledky práce ministra Ivana Fuksy? (průvěžné výsledky ankety od 8. 9. 2011)
red.