logo Silvarium tisk

IUCN zaslalo MŽP varovný dopis kvůli NP Šumava

Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) poslal varovný dopis ministru životního prostředí Tomáši Chalupovi i premiérovi Petru Nečasovi. Svaz píše, že ministerstvem připravovaný návrh zákona o Národním parku Šumava může oslabit ochranu a správu parku. Zároveň naznačuje, že Šumava by už nemusela být zařazena do mezinárodní kategorie národních parků.

Světové organizaci podle ČT24 vadí především velkoplošné kácení smrků napadených kůrovcem, které má zákon umožnit. Šumava je podle svazu největší, nejlépe zachovanou a druhově nejbohatší zalesněnou oblastí střední Evropy. Což je i důvod, proč je zařazena do mezinárodní kategorie národních parků. "Nový navržený zákon přírodní zónu významně omezí. I když může mít krátkodobě pozitivní vliv na turistický ruch a místní ekonomiku, cítíme maximální znepokojení ohledně pravděpodobných dopadů na budoucí ekologickou integritu šumavské přírody, a tudíž dlouhodobý dopad na místní ekonomiky, které na Šumavě závisí," píše se v dopise.

V dlouhodobém výhledu Šumava nemůže sledovat zavedení 50 procent prvních zón, ale chráněná plocha se má zredukovat, řekl ve Studiu ČT24 ředitel Správy NP Šumava Jan Stráský. S tímto záměrem počítá i připravovaný zákon o NP Šumava, kvůli kterému ale Mezinárodní svaz ochrany přírody varoval českou vládu, že Šumava by mohla přijít o mezinárodní status národního parku.

"V plánu kůrovcového boje bylo pro rok 2011 respektováno 26 procent prvních zón a těchto 26 procent bude respektovat s malými výjimkami i nový zákon... Ten bude předpokládat zvýšení na 35 procent. Je pravda, že v plánu péče, který vznikl před 12 lety, bylo uvažováno o 50 procentech. Já patřím k těm, kteří jsou přesvědčeni, že Národní park Šumava nemůže mít v této době 50 procent prvních zón," prohlásil ve Studiu ČT24 Jan Stráský a přidal svůj souhlas se zákonem, který podle jeho slov s 35 procenty prvních ochranných zón z území NP počítá ve výhledu 45 let.

Stráský vyjádřil také přesvědčení, že NP Šumava národním parkem zůstane a že jde o společný zájem všech, kdo o Šumavě hovoří. Jaromír Bláha z Hnutí Duha však upozornil na skutečnost, že Stráský nemluví za Mezinárodní svaz ochrany přírody a že varování, které svaz poslal, zní jasně. "Poslanci mají nyní na vybranou, zda přijmou zákon, který by zredukoval chráněnou plochu, nebo ne," varoval Bláha.

František Urban: jde jen o varování, ne o skutečnou hrozbu

František Urban, někdejší viceprezident rady IUCN, v rozhovoru pro ČRo 1 - Radiožurnál prohlásil, že toto varování nepovažuje za vážné, spíš za nepříjemné. „To znamená, že z toho nemusíme dělat nějaké překvapivé závěry nebo že by snad pro národní park z toho plynulo nějaké nebezpečí,“ řekl. Není podle něj možné, aby se park jednorázovým způsobem stal z 75% bezzásahovým územím. „Takové ty hrozby, které z toho některé naše organizace, třeba Hnutí Duha a podobně, vyvozují, že park Šumava přijde o svůj statut mezinárodně uznávaného národního parku, ty jsou tedy naprosto mylné,“ uvedl František Urban.

Podle něj totiž takovýto statut ve skutečnosti neexistuje. „Kategorizace národního parku není žádný statut. O statut národního parku kategorie dvě by se muselo požádat. Podle té kategorizace národní park splňuje kategorii 2, pokud má nějaké bezzásahové území a pokud je přístupný veřejnosti,“ řekl Radiožurnálu F. Urban. Je pravda, že Světová komise pro chráněná území, která patří pod Mezinárodní unii, se dohodla, že se bude prosazovat, aby rozloha bezzásahového území 75%, ale že by toto pravidlo bylo všeobecně přijímáno, k tomu doposud nedošlo. „Ministerstvo na dopis určitě odpoví, odpoví přehledně a stručně, protože tam musí zdůraznit zcela jasně, že pokud nebude zastavena kůrovcová kalamita, která je na Šumavě, tak na Šumavě dojde ke ztrátě toho nejcennějšího, co tam je, to jest lesů. IUCN se s takovou odpovědí může spokojit, a pokud ne, přijedou. Park je jistě rád uvítá a rád jim jistě ukáže, jak to na Šumavě vypadá,“ domnívá se bývalý český zástupce IUCN. Šumavu už navštívily dvě mise této organizace, ale ani v jednom případě nedospěly k jednoznačnému závěru, co se Šumavou dělat.

Red.

 

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Zobrazení: 4936

Rada EU dne 16. října souhlasila s návrhem Komise odložit vstup Nařízení EU o odlesňování (EUDR) v...

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Zobrazení: 4404

V letošním lesnickém tendru Lesů ČR podalo 30 společností 130 nabídek na 12 zakázek, které se budou...

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Zobrazení: 3006

Anketa uvnitř článku! Letošní rekordně teplé léto a začátek září, následované katastrofálními povodněmi, naléhavě nastolují téma adaptace...

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Zobrazení: 2597

Nové transdisciplinární poznatky o původnosti modřínu opadavého a jeho výskytu na našem území otevírají dveře k...

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Zobrazení: 2594

Škody za několik stovek milionů korun způsobily záplavy a vydatné deště v lesích patřících Arcibiskupským lesům...

Záplavy způsobily Lesům ČR škody 3,2 mld. Kč, obnova zabere nejméně dva roky

Záplavy způsobily Lesům ČR škody 3,2 mld. Kč, obnova zabere nejméně dva roky

Zobrazení: 2566

Zářijové povodně způsobily státnímu podniku Lesy ČR škody 3,2 miliardy korun. Záplavy v lesích poničily vodní...

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě