Mezi hlavní důvody pokračujícího úspěšného hospodaření podniku se podle Lesů ČR řadí především přechod na ekonomicky výhodnější model hospodaření „při pni“ u lesních správ a vytvoření soutěžního a spravedlivého prostředí pro účastníky tendrů na lesnické práce. „Díky správně nastaveným parametrům tendrů na lesnické práce pro letošní rok a zájmu o zakázku nabízejí účastníci tendrů Lesům ČR výhodnější nabídkové ceny nejen za služby, ale také za prodej dříví,“ říká Svatopluk Sýkora, generální ředitel podniku.
Nemalý podíl na dosahování kvalitních hospodářských výsledků má podle jeho slov také uskutečněný restrukturalizační program, který v sobě zahrnoval soubor opatření ke zvýšení efektivnosti podniku. V jeho průběhu došlo například k systémovému řízení nákladů a jejich zefektivnění nebo k optimalizaci pracovních sil. Centralizací nákupu se docílilo nižších nabídkových cen v soutěžích a k řízení nákladů přispěl centrální systém controllingu. „S celkovými výsledky restrukturalizačního programu můžeme být spokojeni, protože cíle, které jsme si před jeho zahájením vytyčili, se nám daří dosahovat,“ dodává Ing. Svatopluk Sýkora, generální ředitel podniku. Restrukturalizační program ovšem podnik představoval veřejnosti pouze v obecných formulacích.
Opačné signály o výsledcích hospodaření přicházejí od soukromých subjektů v lesnicko-dřevařském sektoru. Lesnické firmy se v letošním roce na zakázce Lesů ČR pohybují velmi často v červených číslech a dřevařské firmy se také potýkají s problémy. Hospodářské výsledky soukromého sektoru se v letošním roce pohybují na úrovni řádově nižší než hospodářské výsledky Lesů ČR (např. v 1. pololetí 2011 vytvořily Lesy ČR HV cca 3,4 mld. z tržeb zhruba 6 mld. (rentabilita tržeb přes 50 %); holding LESS z tržeb 4,3 mld. vytvořil zisk jen cca 3 miliony). Disproporci v hospodaření státního podniku a soukromých firem dokládá i čerstvý vlastník lesnických firem UNILES a WOTAN, Andrej Babiš (Agrofert), který uvedl v pořadu Hydepark, že Svatopluk Sýkora dovedl podnik Lesy ČR do absolutně dominantní pozice vůči všem lesnickým firmám a situace vypadá tak, že celý sektor má problémy z důvodu nevyvážených podmínek.
Nevyvážené podmínky ve smlouvě k tendru Lesů ČR od roku 2012 tvrdě kritizují také firmy sdružené v SPLH.