Společnost LESS podala nejlepší nabídku na 75 % soutěžených lokalit. Spolu s dalšími firmami už měla v současnosti uzavírat kontrakty na zakázky v celkové hodnotě sedmi miliard korun. Proces ale zastavil předběžným opatřením Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Zkoumá, zda byla soutěž zorganizována podle zákona. Konkrétní důvody a předběžného opatření ovšem ÚOHS doposud neuvedl. Na verdikt má 60 dní, ale podle Hospodářských novin je pravděpodobné, že poté bude zahájeno další řízení. Jak uvedl Petr Rafaj, předseda ÚOHS, úřad má na stole nové podněty, podle nichž v tendru zvítězily firmy s dumpingovými cenami, a bude je muset prošetřit.
Jan Mičánek, majitel holdingu LESS v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl: „Jsme v naprosté nejistotě. V listopadu netušíme, zda budeme mít od Nového roku práci. Když se nevyjasní situace kolem pozastaveného tendru Lesů ČR, nezbude mi, než LESS poslat do konkurzu,“ tvrdí. Podle něj vede chování Lesů ČR, politiků a úřadů v posledních letech k destrukci celého oboru. „Podmínky, jež Lesy nastavují v poslední době dodavatelským firmám, jsou příliš tvrdé. Dřevaři nevydělávají a ti, kdo dříve více investovali – tak jako my – na to doplácejí,“ myslí si Jan Mičánek. Přesto, že se tržby LESS letos blíží rekordním 8 miliardám korun, je společnost ve ztrátě.
Také další velký hráč na trhu – skupina Agrofert podle jejího majitele Andreje Babiše bude na akvizice lesnických společností Wotan a Uniles kvůli příliš tvrdému tendru státních lesů doplácet. A ještě horší situace je u malých firem, které čeká v mnoha případech krach.
Riziko monopolizace, která je v souvislosti s úspěchem firmy LESS často skloňována, není příliš reálné, protože Jan Mičánek opakovaně uvedl, že hodlá podepsat smlouvy na zhruba 2 milióny kubíků dřeva ročně.Nový systém zadávání zakázek se jeví jako velmi ekonomicky výhodný pro samotné Lesy ČR. Letos čekají rekordní zisk mezi 6 a 7 miliardami korun.
red.